کرمانشاه نگین ایران زمین
به گهواره تمدن,خوش آمدید.welcome to kermanshah 
قالب وبلاگ
نويسندگان

معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، گفت: در ایام نوروز 89، بیش از صدها هزار اقلام تبلیغی مختلف از استان کرمانشاه در بین مسافرین نوروزی توزیع خواهد شد.

 علیرضا مرادی بیستونی در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه، در خصوص تبلیغات انجام شده برای استان کرمانشاه در ایام نوروز در سالجاری، گفت: امسال برای ایام نوروز، به منظور آشنايي هرچه بيشتر گردشگران و مسافران نوروزی با اماكن ديدني و توريستي اين استان، اقلام تبلیغاتی مختلف و متنوع ای در بین گردشگران و مسافران نوروزی توزیع خواهد شد.

 وی ادامه داد: در این ایام، 40 هزار ویژنامه نوروزی، 100 هزار نقشه گردشگری و 15 هزار نسخه سی دی معرفی جاذبه های گردشگری استان در میان گردشگران توزیع خواهد شد.

 معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، گفت: 30 هزار بروشور معرفی استان، بروشور شهرستان های اسلام آباد غرب، کنگاور و سنقر  هر کدام به تعداد 10 هزار، بروشور اماکن پر بازدید هم چون بیستون و طاق بستان به تعداد 10 هزار، 20 هزار پوستر برای نصب در نقاط مختلف استان، 20 هزار ساک دستی با ارائه تبلیغاتی از نقاط گردشگری استان بر روی آن ها و 22 بنر خیر مقدم به میهمانان نوروزی و 25 بنر با پیام به پیشواز مسافرین نوروزی رفتن، به متراژ حدود 500 متر مربع از جمله اقلام تبلیغی است که در ایام نوروز بین مسافرین توزیع خواهد شد.

 مرادی بیستونی، افزود: اجرای 10 برنامه معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری استان کرمانشاه در شبکه های مختلف سراسری و شبکه بین المللی جام جم نیز از دیگر برنامه های تبلیغی استان به منظور جذب گردشگران در ایام نوروز است.

 وی تصریح کرد: اجرای گریم کودکان و برنامه های شاد و متنوع در نقاط تاریخی و گردشگری استان، اجرای برنامه بلوتوث معرفی استان در محوطه تاریخی طاق بستان، برپایی نمایشگاه های صنایع دستی در تمامی شهرستان های استان و ... از دیگر برنامه های تبلیغی و فرهنگی استان در ایام نوروز خواهد بود.

[ دوشنبه 17 اسفند1388 ] [ 10:35 ] [ طاقبستان ]
 فوتبال شیرین فراز کرمانشاه که به دلیل بدهی این باشگاه، حضورش در رقابتهای لیگ دسته یک فوتبال به حالت تعلیق در آمده بود، می تواند از هفته شانزدهم به این رقابتها باز گردد و فعالیت خود را از سر گیرد.

 مدیر عامل باشگاه شیرین فراز در گفتکو باکرمانشاه، با تایید خبر فوق اظهار داشت: رایزنیهایی که با مجمع نمایندگان و مسئولین استانی داشتیم در نهایت نتیجه داد و قرار شد بخشی از بدهی را خود باشگاه و بخشی دیگر را سازمان تربیت بدنی پرداخت کند.

 سلمان کریمی در ادامه تصریح کرد: بر این اساس تعلیق تیم شیرین فراز رفع شد و این تیم می تواند در هفته های شانزدهم و هفدهم به دیدار شن سای اراک و آلومینیوم هرمزگان برود.

 کریمی در خصوص دو دیداری که شیرین فراز به دلیل تعلق نتوانست در آنها حضور پیدا کند گفت: دیدارهای هفته چهارده و پانزده نیز در سال آینده و با هماهنگی فدراسیون برگزار می شود.

 وی در خاتمه از رییس فدراسیون فوتبال به دلیل انجام تلاشهای بسیار برای بازگرداندن تیم شیرین فراز به رقابتهای لیگ دسته یک قدردانی کرد.

[ دوشنبه 17 اسفند1388 ] [ 10:34 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه در هشتمين سفر شهرستاني خود وارد دالاهو شد و در ديدار با خانواده شهدا ،نازپرورده و زماني خطاب به مسوولان استاني و شهرستاني گفت: ميزي که ما مسوولان به آن تکيه زده ايم حاصل خون شهداست و هر جا کوتاهي و کاهلي کنيم خيانت به خون شهدا کرده ايم.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه، سيد دادوش هاشمي روز دوشنبه افزود: حال که کشور ما امروز در عرصه هاي تکنولوزي و علمي به موفقيتهاي روز افزوني دست مي يابد مرهون خون و رشادتهاي شهدا و صبر مادران اين شهيدان است.
استاندار کرمانشاه همچنين با حضور بر سر مزار شهداي شهرستان دالاهو با نثار گل و فاتحه به روح والاي شهدا اداي احترام کرد.
وي همچنين از مدرسه ابتدايي الزهرا (س) بازديد کرد جايي که به دليل کمبود امکانات آموزشي دختران و پسران مقطع ابتدايي در يک کلاس درس در اين مدرسه مشغول تحصيل هستند.
نکته مورد توجه وجود بخاريهاي نفتي در اين مدرسه بود که بوي نفت آن فضاي کلاسهاي مدرسه را پر کرده بود.
استاندار کرمانشاه همچنين کلنگ آغاز عمليات اجرايي پروژه 40 واحدي مسکن مهر فرهنگيان را به زمين زد که قرار است در زيربنايي بالغ بر چهار هزار و 700 متر مربع و در دو بلوک 20 واحدي در هفت طبقه ساخته شود.
در راستاي اجراي اين پروژه 640 متر مربع محوطه و فضاي سبز ايجاد مي شود.
[ دوشنبه 17 اسفند1388 ] [ 10:22 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - فرمانده انتظامي استان کرمانشاه در جلسه مشترک ناجا و سپاه گفت: در مراسم چهارشنبه آخر سال با افرادي که امنيت شهروندان را به مخاطره بيندازند بشدت برخورد خواهيم کرد.
به گزارش کرمانشاه " احمد گراوند " روز يکشنبه افزود: اقدامات همه جانبه اي را براي چهارشنبه آخر سال در نظر گرفته ايم و با بکارگيري تمام توان و نيروهاي موجود سعي داريم ضمن برقراري نظم و امنيت براي شهروندان با آن دسته از افراد که بخواهند براي مردم مزاحمت ايجاد کنند و امنيت شهروندان را به مخاطره بيندازند برخورد نماييم.
وي در ادامه ضمن تبريک موفقيت هاي ايران در بحث انرژي هسته اي صلح آميز و دستگيري شرور شرق کشور عبدالمالک ريگي اظهار داشت: عامل اصلي پيشرفت ملت ايران وحدت و انسجامي است که الحمدالله بين مردم و نهادهاي انقلابي حاکم است.
جانشين سپاه نبي اکرم (ص) کرمانشاه نيز در اين نشست گفت: با توجه به فتنه هاي اخير از سوي معاندين نظام اسلامي در سال جاري بايد آمادگي بيشتري داشته باشيم که بحمدالله در سايه وحدت و هماهنگي بين سپاه و ناجا و لطف الهي و همکاري مردم همه جريانهاي ضد انقلاب ناکام و نقشه هاي آنان نقش بر آب شد.
بهمن ريحاني افزود: به لحاظ هيجانهايي که چهارشنبه سوري دارد ممکن است عده اي از افراد که پايبند به ارزشهاي اسلامي نيستند با ايجاد آشوب و بلوا براي شهروندان مشکلاتي را ايجاد نمايند، بنا براين ما بايد هوشيار باشيم و با برنامه ريزي نقشه هاي آنان را خنثي نماييم.
در اين جلسه هر يک از معاونين نقطه نظرات خود را اعلام و آمادگي خود را براي برقراري نظم و امنيت در چهارشنبه آخر سال اعلام کردند.
[ دوشنبه 17 اسفند1388 ] [ 10:21 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - نخستين جايگاه سي.ان.جي بخش خصوصي در شهر کرمانشاه طي مراسمي با حضور مسوولان به بهره برداري رسيد.
به گزارش کرمانشاه در اين مراسم که با حضور مدير عامل و مسوولين شرکت گاز استان، فرماندار کرمانشاه، مدير پخش فرآورده هاي نفتي استان و جمعي ديگر از مقامات محلي برگزار گرديد، جايگاه نجفي به عنوان اولين جايگاه بخش خصوصي در شهر کرمانشاه افتتاح شد.
مدير عامل شرکت گاز استان کرمانشاه با اشاره به روند مطلوب گازرساني به جايگاههاي سي. ان. جي در استان اظهار داشت: شرکت گاز کرمانشاه در سال جاري موفق به گازرساني به 15جايگاه سي.ان جي شده است که اين امر تا حد زيادي موجب کاسته شدن از صفوف طويل متقاضيان سوخت گيري در مقابل جايگاههاي سي.ان.جي شده است.
وي با اشاره به برنامه هاي اين شرکت جهت توسعه اين جايگاهها گفت: اکنون 33 جايگاه سي.ان.جي در استان وجود دارد و 31 جايگاه نيز در دست احداث است که پيش بيني مي گردد با بهره برداري از اين 31 جايگاه مشکل کمبود جايگاههاي سي.ان.جي در استان کرمانشاه به طور کامل برطرف گردد.
[ دوشنبه 17 اسفند1388 ] [ 10:20 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - با حضور نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه کرمانشاه و مسوولين آموزش و پرورش و خانواده آيت الله نجومي روز يکشنبه طي مراسمي از تابلو هنرستان آيت الله نجومي و تنديس يادگاري ايشان رونمايي شد.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه اين هنرستان که در رشته هاي طراحي معماري ، سراجي ، طراحي صفحات وب ، برنامه نويسي کامپيوتر ، حسابداري مالي ، برنامه نويسي و تاسيسات با 250 دانش آموز فعاليت دارد از پارس به آيت الله نجومي عالم فرهيخته و هنرمند نام آور کشورمان تغيير نام داد.
نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه کرمانشاه در آيين رونمايي اين هنرستان گفت:آيت الله نجومي شخصيتي بزرگ و برجسته بود که حتي نام چهره ماندگار نيز براي او اندک است چرا که او با عمل و علم و هنري ماندگار هميشه زنده و باقي خواهد بود.
آيت الله مصطفي علما افزود: پدر آيت الله نجومي نيز از عالماني بود که تمام زندگي خود را وقف اسلام کرد و او نيز ساليان سال را با سلامت زندگي کرد.
[ دوشنبه 17 اسفند1388 ] [ 10:18 ] [ طاقبستان ]

استاندار کرمانشاه از تمام صاحب نظران خواست دیدگاه های خود را در خصوص مسائل گوناگون مرتبط با توسعه استان مطرح کنند تا برای طرح در دور سوم سفر هیات دولت به استان بررسی و جمع بندی شود.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه، مهندس سید دادوش هاشمی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان افزود: آمادگی داریم نظرات و پیشنهادات دانشگاهیان و دیگر صاحب نظران را در خصوص مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... دریافت کنیم و از این نظرات برای ارائه طرح در جلسه استانی هیات دولت استفاده نماییم.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه ایجاد اشتغال از دغدغه های اصلی دولت است، گفت: در این راستا دولت بدنبال تدوین سند اشتغال استانهاست.

وی افزود: طبق شنیده ها سال آینده 14 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بنگاه های اقتصادی زودبازده لحاظ می شود، لذا دستگاه های اجرایی استان باید از هم اکنون طرح های مدنظرشان برای استفاده از این تسهیلات را جمع بندی کنند و به دبیرخانه کارگروه اشتغال استان ارائه دهند.

استاندار کرمانشاه همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر استان در تاریخ ششم اردیبهشت سال آینده، از دستگاه های اجرایی مربوطه خواست در این خصوص به کارآفرینان استان اطلاع رسانی کافی داشته باشند.

در این جلسه گزارشی از وضعیت جذب اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای ملی توسط دستگاه های اجرایی استان ارائه شد. در این گزارش عنوان شد که از 46 هزار و 993 میلیارد ریال اعتباراتی که تا بهمن ماه از این محل در کشور توزیع شده و دستگاه های اجرایی استانها قادر به جذب آن بوده اند، 22 دستگاه اجرایی استان توانسته اند 2431 میلیارد ریال آن را جذب کنند.

استاندار کرمانشاه با ناکافی دانستن تلاش دستگاه ها برای جذب اعتبارات ملی، از آنها خواست تلاش کنند سهم بیشتری از این اعتبارات را برای پروژه های خود جذب کنند.

 در این جلسه گزارشی نیز از وضعیت خبازیهای آزاد پز سطح استان ارائه و عنوان شد هم اکنون 94 خبازی آزادپز در سطح استان فعال است و احداث 91 خبازی آزاد پز دیگر نیز در دست اقدام است.

همچنین در این جلسه مقرر شد از محل اعتبارات خشکسالی به هریک از پروژه های ساماندهی فازهای اول و دوم قره سو و چم بشیر مبلغ 200 میلیون تومان داده شود.

آخرین تاریخ برای اصلاح موافقت نامه های دستگاه های اجرایی استان نیز 27 اسفند ماه اعلام شد.

استاندار کرمانشاه در این جلسه توصیه های نوروزی هم به مسئولین دستگاه های اجرایی داشت و از شهرداری خواست نسبت به زیباسازی شهر اقدام کند، از دانشگاه علوم پزشکی خواست در ایام تعطیلات نوروز بر فعالیت اورژانس ها، درمانگاه ها و بیمارستانهای سطح استان نظارت داشته باشد و این مراکز در آمادگی باشند، از سازمان بازرگانی خواست بر قیمت ها و خبازیها نظارت داشته باشد و از شرکت برق خواست نسبت به نورپردازی سطح شهر و اماکن تاریخی و تفریحی اقدام کند.

[ یکشنبه 16 اسفند1388 ] [ 10:28 ] [ طاقبستان ]

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و خدمات گردشگری استان کرمانشاه، گفت: دفاتر خدمات گردشگری استان کرمانشاه از تخصصی ترین و قانونمند ترین دفاتر خدمات گردشگری کشور هستند.

 مجید محمدی کیا در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه، با اشاره به نزدیک بودن ایام نوروز 89 و فعالیت بیشتر آژانس های مسافرتی و خدمات گردشگری استان، اظهار داشت: با توجه به هماهنگی های خاصی که در بین کلیه دفاتر خدمات گردشگری استان کرمانشاه وجود دارد، برای ایام نوروز 89، تدابیری اندیشیده شده، که بتوانیم بهترین خدمات را به گردشگران و مسافرین نوروزی ارائه دهیم.

 وی ادامه داد: برگزاری تورهای یک روزه ارزان قیمت کرمانشاه گردی در کلیه دفاتر خدمات گردشگری استان، تهیه بروشور و کاتالوگ و نقشه های گردشگری به منظور در اختیار گذاشتن مسافرین نوروزی، حمایت از طرح ساماندهی و اسکان مهمانان نوروزی، آموزش راهنمایان تور و ... از جمله اقدامات و برنامه هایی است که دفاتر خدمات گردشگری استان کرمانشاه در ایام نوروز ارائه خواهند داد.

 رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و خدمات گردشگری استان کرمانشاه، با اشاره به آموزش راهنمایان تور محلی، گفت: در حال حاضر حدود 60 راهنمای تور محلی آموزش دیده در نقاط مختلف گردشگری استان داریم که در ایام نوروز آماده ارائه خدمات به مسافرین نوروزی خواهند بود.

 محمدی کیا، تصریح کرد: این تعداد راهنمای تور، جدا از راهنمایان تور تخصصی آژانس های خدمات گردشگری استان هستند. همچنین در اغلب نقاط تاریخی استان نیز راهنمایانی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان مستقر هستند.

 وی در ادامه با اشاره به فعالیت افرادی که در ایام نوروز اقدام به تورگردانی به صورت غیر مجاز می کنند، گفت: متاسفانه تورگردانی افراد غیر مجاز در ایام نوروز، یک معظل جدی و سراسری در تمامی استان های کشور است، اما با این وجود ما اعلام می کنیم که هر کس توانایی در خصوص تورگردانی دارد و قادر به ارائه خدماتی به مسافرین نوروزی است، می توانیم آن ها را بر اساس قانون و ظوابط مشخصه در قالب دفاتر خدمات گردشگری استان قرار دهیم و حتی اگر این افراد دارای شرایط قانونی نباشند، باز هم می توانیم از ایده و نظرات آن ها در قالب تورهای مجوزدار استان استفاده کنیم.

 رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و خدمات گردشگری استان کرمانشاه، افزود: از مردم و کلیه مسافرین نوروزی نیز تقاضا داریم که حتی الامکان به منظور گردشگری از تورهای دارای مجوز استفاده کنند چرا که در غیر این صورت اگر مشکلی به وجود آید، آنها جوابگویی نخواهند داشت.

 وی در پایان، گفت: در حال حاضر استان کرمانشاه دارای 22 دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری مجازدار می باشد.

 گفتنی است؛ کامبادن نام باستانی کرمانشاه است.

[ یکشنبه 16 اسفند1388 ] [ 10:27 ] [ طاقبستان ]

شهردار کرمانشاه از فعالیت 2129 واحد شغلی مزاحم در شهر کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه، منوچهر فخری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان، با بیان اینکه ساماندهی مشاغل مزاحم از وظایف شهرداری هاست، گفت: کاهش ترافیک، زیباسازی شهر، آزادسازی املاک و حفظ محیط زیست از اهداف ساماندهی مشاغل مزاحم می باشد.

فخری افزود: بر اساس مطالعات انجام شده 2129 واحد شغلی مزاحم در قالب 18 شغل در سطح شهر کرمانشاه فعال است.

وی اظهار داشت: به منظور ساماندهی مشال مزاحم زمینی به مساحت 5/6 هکتار در نظر گرفته شده و برای اجرا فاز اول این طرح به سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

در این جلسه پیرامون ساماندهی مشاغل مزاحم بحث و تبادل نظر شد و مقرر گردید این طرح در قالب ایجاد چند شهرک شامل شهرک هایی برای فروشندگان مصالح ساختمانی، آهن آلات، نمایشگاه اتومبیل، میدان بار و متفرقه، بررسی بیشتری شود.

همچنین استاندار کرمانشاه با انتقاد از وضعیت پایانه مسافربری شهر کرمانشاه، بر تعیین مکانی جدید برای پایانه کرمانشاه تاکید کرد.

[ یکشنبه 16 اسفند1388 ] [ 10:25 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه خطاب به مديران دستگاه هاي استان گفت: مسوولان بايستي در جذب اعتبارات کشوري بيشتر تلاش کنند و براي جذب اعتبار به وزارتخانه ها بروند.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه سيد دادوش هاشمي عصر شنبه در شوراي برنامه ريزي استان کرمانشاه گفت: متاسفانه در بخش هايي مانند جذب اعتبارات متمرکز که جدا از بودجه سال است بيشتر نهاد هاي استان ناموفق بوده اند.
وي در ادامه با اشاره به فعاليت هاي دولت نهم و دهم در بخش بنگاه هاي زود بازده گفت: دولت نهم و دهم اشتغال را يک دغدغه مي داند که تلاش بسياري براي آن انجام مي دهد و در سال آينده در بخش بنگاه هاي زود بازده 14هزار ميليارد اعتبار اختصاص يافته که قطعا در پايين آوردن ميزان بيکاري در کشور بسيار موثر خواهد بود.
وي افزود: مسوولان و مرتبطان با بنگاه هاي زودبازده در سال آينده بايد تلاش کنند که از اين تسهيلات و اعتبارات سهم بسزايي را براي استان جذب کنند.
وي سفر آينده هيات استانداري را به کردستان عراق يک فرصت برشمرد و گفت: اين سفر يک فرصت است و بايستي بتوان در تمام بخشهاي اقتصادي، علمي و فرهنگي از آن سود برد.
وي افزود: نهادهاي مختلف بايستي اطلاعات و پيشنهادهاي خود را در خصوص وضعيت اقتصادي، فرهنگي و علمي استان جمع آوري کنند و به دانشگاه رازي که متولي اين کار است تحويل دهند که بتوانيم در سفر آينده پيشرفتهاي استان و نظام جمهوري اسلامي را به کشور همسايه نشان دهيم و نيز بعضي از مشکلات را برطرف سازيم.
وي گفت: تمام کساني که صاحبنظر هستند ائمه جمعه و جماعات، نمايندگان مجلس، اساتيد دانشگاه و تمامي حوزه هاي اقتصادي، علمي و فرهنگي نقطه نظرات خود را ظرف يک ماه آينده ارسال کنند.
[ یکشنبه 16 اسفند1388 ] [ 10:21 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه- تکيه معاون الملک يکي از بناهاي به جاي مانده از دوره قاجاريه در کرمانشاه است که با کاشي کاري منحصر به فردش همچون گوهر شب چراغي در غرب ايران مي درخشد.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه اي‍ن‌ ب‍ن‍‍ا ک‍ه‌ در ب‍‍اف‍ت‌ ق‍دي‍م‌ ش‍‍ه‍ر ک‍رم‍‍ان‍ش‍‍اه ، در م‍ح‍ل‍ه‌ ‌آب‍ش‍ور‌ان‌ ق‍دي‍م‌ و در خ‍ي‍‍اب‍‍ان‌ ش‍‍ه‍ي‍د حد‌اد ‌ع‍‍ادل‌ و‌اق‍‍ع‌ شده‌ ‌اس‍ت‌ در س‍‍ال‌ 1320‌ه‍ج‍ر‌ي‌ ق‍م‍ر‌ي‌ ت‍وس‍ط ح‍س‍ي‍ن‌ خ‍‍ان‌ م‍‍ع‍ي‍ن‌ ‌ال‍ر‌ع‍‍اي‍‍ا (پ‍در م‍‍ع‍ي‍ن‍‍ي‌ کرم‍ان‍ش‍ا‌ه‍‍ي ، ش‍‍ا‌ع‍ر م‍‍ع‍‍اص‍ر) ب‍ه‌ م‍ن‍ظور ب‍رگ‍ز‌ار‌ي‌ م‍ر‌اس‍م‌ م‍ذ‌ه‍ب‍‍ي‌ ب‍ن‍‍اش‍ده‌ ‌اس‍ت‌.
در س‍‍ال‌ 1327در گ‍رم‍‍اگ‍رم‌ م‍ب‍‍ارز‌ات‌ م‍ش‍روطه‌ خ‍و‌ا‌ه‍‍ي‌ گ‍رو‌ه‍‍ي‌ ‌از م‍ش‍روطه‌ خ‍و‌ا‌ه‍‍ان‌ ب‍ه‌ ‌ع‍ل‍ت‌ ‌آن‍ک‍ه‌ ت‍ک‍ي‍ه‌ م‍‍ع‍‍اون‌ ‌ال‍م‍ل‍ک‌ م‍ح‍ل‌ ‌اج‍ت‍م‍‍ا‌ع‌ م‍خ‍‍ال‍ف‍‍ان‌ م‍ش‍روطه‌ ش‍ده‌ ب‍ود ب‍‍ا ‌اس‍ت‍ف‍‍اده‌ ‌از ت‍وپ‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ س‍ن‍گ‍ي‍ن‌ ‌اي‍ن‌ ب‍ن‍‍ا‌ي‌ ن‍ف‍ي‍س‌ ر‌ا ک‍ه‌ ‌ه‍م‍چ‍ون‌ گ‍و‌ه‍ر ش‍ب‌ چ‍ر‌ا‌غ‍‍ي‌ در ‌غ‍رب‌ ‌اي‍ر‌ان‌ م‍‍ي‌ درخ‍ش‍ي‍د وي‍ر‌ان‌ ک‍رده‌ و ب‍ه‌ ‌آت‍ش‌ ک‍ش‍ي‍دن‍د.
ب‍‍ا ف‍روک‍ش‌ ک‍ردن‌ ‌آت‍ش‌ ‌ه‍رج‌ و م‍رج ، ح‍س‍ن‌ خ‍‍ان‌ م‍‍ع‍ي‍ن‌ ‌ال‍ر‌ع‍‍اي‍‍ا م‍‍ع‍روف‌ ب‍ه‌ م‍‍ع‍‍اون‌ ‌ال‍م‍ل‍ک‌ در س‍‍ال‌ 1307ب‍ه‌ ب‍‍ازس‍‍از‌ي‌ م‍ج‍دد ‌اي‍ن‌ ب‍ن‍‍ا‌ي‌ ب‍‍اش‍ک‍وه‌ پ‍رد‌اخ‍ت‌.
امتياز قابل ملاحظه و استثنايي اين بنا در کاشي کاري آن است؛ به گفته کارشناسان ميراث فرهنگي کرمانشاه کاشي‌هاي برجسته و نيمه برجسته با نقوش بسيار زيبا و رنگ‌هاي صددرصد طبيعي که در اين بنا به کار رفته در جهان بي‌همتاست.
تصاويري که بر روي کاشي‌ها حک شده شامل صحنه‌هايي از غزوات حضرت محمد? نبردهاي حضرت علي ،حوادث کربلا، تصاوير سلاطين باستاني ايران از جمله پادشاهان هخامنشي و تصاويري از تخت جمشيد است که در نوع خود بي نظير است.
تکيه معاون الملک داراي سه در ورودي است که در غربي به خيابان حداد عادل در شمالي به کوچه معاون الملک و در جنوبي به کوچه ايلخاني مشرف است.
اين بنا از سه قسمت حسينيه، زينبيه و عباسيه تشکيل شده است.
مجموعه بنا در حدود شش متر از سطح خيابان پائين تر است به طوري که براي ورود به حسينيه بايد از 17 پله بزرگ عبور کرد.
در جنب پله هاي ورودي، سقاخانه کوچکي وجود دارد که به وسيله کاشي هايي با نقوش حضرت ابوالفضل (ع) تزيين شده است.
حضرت ابوالفضل سوار بر اسب، شمشير به کمر و پرچم در دست دارد، روي پرچم جمله " نصر من الله و فتحاً قريب " نوشته شده است، جلوي پاي سوار نيز تصوير کودک خردسالي ديده مي شود، مردم محل سوار را به حضرت ابوالفضل و تصوير کودک را به حضرت سکينه نسبت مي دهند که از عموي خود عباس طلب آب کرده است.
از اين رو مردم اين مکان را محترم شمرده و در آنجا نذر مي کنند، شمع روشن کرده و طلب حاجت مي کنند، سراسر نماي مدخل و سردر ورودي بنا نيز با کاشي هاي نفيس تزيين شده است.
حسينيه در حقيقت صحن کوچکي است که در اطراف آن حجره هاي دو طبقه و طاق نماهاي متعددي قرار گرفته است که سراسر ديوارهاي آن با کاشيکاري زيبا آراسته شده است، داخل طاق نماهاي اين بخش به وسيله تابلوهاي کاشيکاري شده پوشيده شده است اين تابلوها، صحنه هايي از عزاداري شامل سينه زني، قمه زني و هم چنين تصاويري از خلفا و سلاطين ايران، بارگاه حضرت سليمان را نشان مي دهد.
علاوه بر کاشي هاي با نقوش انساني، کاشي هايي نيز با نقوش هندسي زيبا به کار رفته است ، در زير تابلو مجلس روضه خواني مرحوم اشرف‌الواعظين، واقع در ديوار جنوبي حسينيه،اشعاري در توصيف بنا و تاريخ خاتمه کاشيکاري آن به چشم مي خورد که سروده هاي "واله " شاعر کرمانشاهي است.
به هنگام مرمت حسينيه آثاري از آيينه کاري و گچبري بر ديوارهاي آن ظاهر گرديد، چنين به نظر مي رسد که بناي اوليه با گچبري و آئينه کاري تزئين بوده است.
بخش مياني يا زينبيه به صورت صحن مسقفي است که اطراف آن به وسيله حجره هاي متعددي احاطه شده است؛ غرفه هاي طبقه فوقاني، محل استقرار زنان شرکت کننده در مراسم سوگواري بوده است.
سقف بنا به صورت گنبدي روپوش است که گنبد زيرين به صورت عرق چين و نماي گنبد فوقاني به صورت نماي فلزي است. تمام ديوارها و حجره هاي اطراف با کاشي هاي زيبا شامل 18 تابلو از صحنه هاي غم انگيز کربلا نظير آمدن زعفر جني به خدمت امام حسين (ع)، رزم حضرت علي اکبر (ع)، رزم حضرت قاسم (ع)، رزم حضرت ابوالفضل (ع) صحنه هايي از قيام توابين، به خاکسپاري شهداي کربلا توسط قبيله بني اسد، صحنه ورود اهل بيت به مدينه، مجلس مختار و بردن اهل بيت (ع) و امام سجاد (ع) به خرابه هاي شام و مجلس يزيد است.
در بالاي قسمت ديواره گنبد هشت تابلو کاشيکاري شده وجود دارد، اين تابلوها عبارتنـد از صحنـه‌اي از عروج پيامبـر (ص) و ديدن حضرت علي (ع) در معراج، ضمـانت حضرت رضا (ع) از اهو، قرباني کردن حضرت اسماعيل (ع) توسط حضرت ابراهيم (ع)، نبرد حضرت علي (ع) با حب سردار خيبريان، باطل کردن جادوي جادوگران فرعون توسط حضرت موسي (ع) و مکتب خانه فرزندان حضرت علي (ع).
در حاشيه پايين آن اشکال متعددي از سلاطين و پادشاهان اساطيري و تاريخي و همچنين مرثيه هاي متعددي از محتشم کاشاني در اطراف بنا به چشم مي خورد، خطاط اين خطوط و اشعار در سقف ديوارهاي زينبيه و حسينيه، ميرزا حسنخان خطاط کرمانشاهي بوده است.
مزار مرحوم معاون الملک باني تکيه که در سال 1327ش در گذشته درون اتاق کوچکي در جنوب شرقي زينبيه قرار دارد.
بناي عباسيه به صورت صحن وسيعي است که در قسمت شرقي آن بناي دو طبقه اي ساخته شده و در قسمت جنوبي آن ايواني با دو ستون آجري برپا شده است، ديوارهاي عباسيه نيز با کاشي هاي رنگارنگي تزئين شده که بر روي آنها، صحنه هايي از ورود حضرت يوسف به کنعان، بارگاه حضرت سليمان و تصاويري از آستان مقدس حضرت علي (ع) و امام حسين (ع) ديده مي شود.
در اين صحن نيز، تصاويري از شخصيت هاي مذهبي، ‌سياسي و مهره هايي از رجال دوره قاجار کرمانشاه در اين دوره از جمله حسن خان معاون الملک و آيت الله سيد حسين حائري طباطبايي بر روي کاشي ها نقش بسته است.
در قسمت عباسيه تکيه معاون الملک موزه مردم شناسي کرمانشاه قرار دارد که بسياري از جاذبه هاي فرهنگي استان کرمانشاه را مي توان در اين موزه بازديد کرد.
تکيه معاون‌الملک اثري زيبا و باشکوه است که همواره گردشگران بسياري را بويژه در ايام نوروز به سوي خود مي‌کشاند.
[ یکشنبه 16 اسفند1388 ] [ 10:20 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - فرماندار قصرشيرين گفت: مرزهاي رسمي خسروي و پرويزخان در اين شهرستان روز يکشنبه شانزدهم اسفند ماه جاري به طور موقت بسته مي شود.
بهرام تيموري روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار کرمانشاه افزود: با توجه به برگزاري انتخابات پارلماني عراق، خروج از مرز خسروي روز يکشنبه شانزدهم اسفند به عراق تعطيل اما کماکان فعاليت ترانزيت سوخت و برگشت ( ورود به داخل کشور از اين مرز ) انجام مي شود.
وي تصريح کرد: روز يکشنبه ترانزيت سوخت نيز از مرز پرويزخان جريان دارد ولي صادرات کالا و خروج مسافر در اين مرز رسمي در روز يکشنبه صورت نمي گيرد.
شهرستان قصرشيرين بيش از 186 کيلومتر مرز مشترک با کشور عراق و داراي دو مرز فعال پرويزخان و خسروي مي باشد
به صورت ميانگين روزانه 11 ميليون دلار کالا از مرز پرويزخان به عراق صادر مي شود.
قصرشيرين در غرب استان کرمانشاه 25 هزار نفر جمعيت دارد.ک/3
[ یکشنبه 16 اسفند1388 ] [ 10:19 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه روز شنبه در جلسه انجمن کتابخانه هاي عمومي استان گفت: تغيير در خصوص قانون نحوه اداره کتابخانه ها الزامي است
به گزارش خبرنگار کرمانشاه سيد دادوش هاشمي افزود: متاسفانه منبع درآمدي اين نهاد براي توزيع هزينه ها بصورت دقيق واضح نيست لذا ضروري است که طرح يا لايحه اي براي تغيير قانون اين نهاد ارايه گردد.
وي اظهار داشت: از نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي مي خواهيم که پيگير تغيير قانون نهاد کتابخانه ها باشند تا تغييري در خصوص نحوه اداره و هزينه اعتبارات اين نهاد صورت گيرد.
هاشمي همچنين طي تاکيداتي در اين جلسه خواستار تخصيص نيم درصد سهم درآمدي هاي شهرداريها به کتابخانه هاي عمومي استان شد.
وي در ادامه با اشاره به احداث کتابخانه هاي در دست ساخت در استان افزود: نهادها و ادارات ذيربط اين موضوع بايد نهايت تلاش و کوشش را براي تسريع و اتمام بموقع اين پروژه ها بکار گيرند.
استاندار کرمانشاه همچنين با تاکيد بر اجرايي نمودن وصيت نامه آيت الله نجومي در خصوص تبديل منزل ايشان به کتابخانه عمومي خاطر نشان ساخت: اين کار بايد با محوريت مدير کل امور جتماعي استانداري و با حضور مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي ، رييس سازمان مسکن و شهرسازي و مدير کتابخانه هاي عمومي استان هر چه سريعتر به جمع بندي لازم جهت اراسه طرح و شروع عمليات اجرايي برسد.
در ادامه اين جلسه مدير کتابخانه هاي عمومي استان کرمانشاه نيز گزارشي از فعاليتهاي اين نهاد ارايه کرد و گفت: خوشبختانه روند توسعه فضاي کتابخانه و کتابخواني طي چهار سال گذشته روند بسيار خوبي بوده بطوريکه رتبه استان از بيست و ششم کشوري در سال 1385به رتبه دوازدهم در سالجاري ارتقاء يافته است.
همچنين در ادامه اين جلسه معاون اجرايي سازمان مسکن و شهر سازي نيز با اشاره به کتابخانه هاي در دست ساخت در استان گفت: خوشبختانه روند احداث کتابخانه مرکزي کرمانشاه با 10 ميليارد ريال اعتبار در سال 1388 بخوبي در حال اجراست و پيش بيني مي شود براي اتمام اين پروژه 110ميليارد ريال اعتبار نياز مي باشد.
[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 18:14 ] [ طاقبستان ]

جانشین فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه گفت: افرادی که اقدام به خرید و فروش مواد محترقه خطرناک و یا در سطح کلان کنند، تا پایان تعطیلات نوروز در بازداشت خواهند بود.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه، سرهنگ علی دولتی با اشاره به تمهیدات پلیس برای چهارشنبه آخر سال، اظهار داشت: در این راستا افرادی که سابقه خرید و فروش مواد محترقه داشته اند را احضار و از آنان تعهد گرفته شده است.

دولتی همچنین از کشف یک محموله مواد محترقه شامل نزدیک به 800 هزار ماده محترقه توسط پلیس و جلگیری از توزیع آن خبر داد.

وی با بیان اینکه با افرادی که مخل نظم و امنیت و آسایش عمومی باشند با جدیت برخورد می کنیم، گفت: خودرو و موتورسیکلت افرادی که در چهارشنبه آخر سال یا قبل از آن برای مردم ایجاد مزاحمت کنند توقیف می شود و تا پایان تعطیلات نوروز نیز در توقیف می ماند. همچنین افرادی که مبادرت به خرید و فروش مواد محترقه در حد کلان و یا مواد محترقه خطرناک نمایند با حکم دستگاه قضایی بازداشت و تا پایان تعطیلات نوروز در بازداشتگاه میهمان ما خواهند بود.

دولتی از خانواده ها خواست بر رفتار فرزندان خود در آستانه چهارشنبه آخر سال نظارت بیشتری داشته باشند و گزارش های خود در خصوص خرید و فروش مواد محترقه را به پلیس 110 اطلاع دهند.

[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 16:16 ] [ طاقبستان ]

مدير شرکت توسعه ايرانگردي و جهانگردي استان کرمانشاه، گفت: مناطق نمونه گردشگری سراب نیلوفر، غار قوری قلعه و پارک جنگلی بیستون با مدیریت این شرکت، پذیرای میهمانان نوروزی است.

 وحيد شامبياتي در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه، اظهار داشت: ساخت مجتمع‌هاي بين راهي، مجتمع‌هاي خدماتي بهداشتي، کمپينگ‌ها، مناطق نمونه گردشگري و ... از جمله فعاليت‌هايي است که از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بر عهده شرکت‌هاي توسعه ايرانگردي و جهانگردي استان‌ها گذاشته شده است.

 وی ادامه داد: در حال حاضر مدیریت دو منطقه نمونه گردشگری استان کرمانشاه شامل؛ سراب نیلوفر و غار قوری قلعه بر عهده شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان است، که ما در این مناطق تمامی امکانات لازم را برای حضور میهمانان نوروزی فراهم کرده ایم.

 شامبیاتی تصریح کرد: همچنین مدیریت کمپینگ پارک جنگلی بیستون نیز بر عهده این شرکت می باشد که در این پارک جنگلی تا ایام نوروز امکاناتی هم چون، سرویس بهداشتی، نمازخانه و رستوران برای ارائه خدمات به مهمانان نوروزی فراهم خواهد شد.

 وی افزود: در پارک جنگلی بیستون شرایطی نیز برای اسکان مسافرین در چادرها مهیا شده است.

 مدیر شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان کرمانشاه، با اشاره به برنامه های ویژه ای که در ایام نوروز 89 در مناطق گردشگری تحت مدیریت این شرکت برگزار می شود، گفت: برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و تفریحی، حضور گروه های موسیقی، گروه های حرکات موزون، برنامه های سرگرم کننده برای کودکان و نوجوانان و ... از جمله برنامه های ویژه ای است که در ایام نوروز در مناطق نمونه گردشگری سراب نیلوفر، غار قوری قلعه و پارک جنگلی بیستون انجام خواهد شد.

 شامبیاتی در خصوص منطقه نمونه گردشگری رودخانه قره سو در کرمانشاه، افزود: بنا داشتیم که بخشی از طرح ساماندهی منطقه نمونه گردشگری رودخانه قره سو را تا ایام نوروز برای پذیرایی از مهمانان نوروزی فراهم کنیم اما به دلیل بارش شدید باران طی هفته گذشته در استان، عملا کار اجرایی این طرح با کندی مواجه شد.

 وی تصریح کرد: ساماندهی حریم رودخانه قره سو که جزء مصوبات کارگروه گردشگری استان در سالجاری بوده، در جهت توسعه فعالیت های گردشگری شهر کرمانشاه صورت می گیرد.

 مدیر شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان کرمانشاه، گفت: ایجاد امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، سایت تفریحات آبی، قایق سواری، ایجاد سویت های اقامتی موقت، سالن آمفی تئاتر روباز، ایجاد فضای سبز، محوطه سازی، ایجاد جاده ساحلی، نورپردازی، سرویس بهداشتی و نمازخانه از جمله امکاناتی است که در طرح ساماندهی حریم رودخانه قره سو در کرمانشاه ساخته خواهند شد.

[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 16:9 ] [ طاقبستان ]

رییس اتحادیه هتلداران کرمانشاه گفت: هتل ها، مهمانپذیر ها و اماکن اقامتی استان کرمانشاه، آمادگی کامل برای پذیرایی از مهمانان نوروزی را دارند.

 خسرو منصوبی در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه، با اشاره به نزدیکی ایام نوروز و اشتیاق مسافران و گردشگران برای بازدید از استان کرمانشاه و جاذبه های گردشگری آن، اظهار داشت: هتلهای کرمانشاه آمادگی کامل دارند تا در این ایام همچون سالهای قبل به ارائه خدمات به مسافرین نوروزی بپردازند.

 وی ادامه داد: کرمانشاه با داشتن هفت هتل با درجه های مختلف از یک تا چهار ستاره و در اختیار داشتن بیش از 25 مهمانپذیر، امسال در کنار سایر ادارات و نهادهای دولتی که وظیفه اسکان مسافرین را به عهده دارند، آمادگی دارد تا پذیرای مهمانان نوروزی باشد.

 منصوبی با اشاره به اینکه تنها هتل ها و مسافرخانه ها، محل اسکان مسافرین در ایام نوروز نخواهند بود، اظهار داشت: به دلیل حجم بالای مسافران نوروزی، ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان با همکاری ادارات و نهادهایی هم چون آموزش و پرورش، هلال احمر و شهرداری اقدام به آماده سازی کلاسهای درس مدارس و برپایی چادرهای موقت در سطح شهر خواهد کرد، تا بتواند جوابگوی مسافران در ایام نوروز برای اسکان باشد.

 وی افزود: همچنین در این ایام، حدود 30 خوابگاه دانشجویی در سطح استان که در ایام نوروز خالی از دانشجو هستند، به منظور ارائه خدمات به مسافرین، اعلام آمادگی کرده اند که پس از نرخ گذاری برای این خوابگاه ها، آن ها نیز به مبحث اسکان مسافرین در ایام نوروز، کمک خواهند کرد.

 منصوبی تصریح کرد: در شهرستان هایی مانند پاوه و جوانرود که از حجم بیشتری از مهمانان نوروزی برخوردارند و به دلیل اینکه فاقد هتل می باشند، به منظور اسکان مسافرین نوروزی از خانه هایی تحت عنوان خانه های استیجاری استفاده خواهد شد.

 رییس اتحادیه هتلداران استان کرمانشاه در خصوص تعرفه هتل ها در ایام نوروز، گفت: در ایام نوروز امسال، هیچ گونه افزایش تعرفه ای در قیمت هتل ها نخواهیم داشت.

وی در پایان، گفت: مردم استان کرمانشاه مردمی مهمان نواز هستند و از دیرباز که این شهر مسیر عبور کاروانیان عتبات عالیات بود، مردم همواره در خانه های خود را به روی مهمانان باز گذاشته اند و قطعا با توجه به این روحیه و خصلت مردم کرمانشاه، امسال نیز در بحث اسکان مسافرین نوروزی هیچ گونه مشکلی نخواهیم داشت.

 گفتنی است؛ کامبادن نام باستانی کرمانشاه است.

[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 16:8 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه- صداي قدم هاي بهار آهسته آهسته به گوش مي رسد و زمستان سرد و خشک کم کم مي رود تا جاي خود را به نغمه هاي دل انگيز بهاري بسپارد. نوروز 89 در راه است و کرمانشاهان، گهواره تمدن بشري از هم اکنون آغوش پر مهر خود را براي استقبال از مهمانان نوروزي گشوده است .
آري نقطه اي از سرزمين روياها اينجاست؛ دياري به قدمت ايران ، موزه اي عظيم از تمدنهاي ايران باستان با مناظري بديع و چشم نواز و فرنگي غني و مردماني به اصالت ايران زمين.
و اکنون در آستانه بهار 89 ، سرزمين سنگ و آب با آثار تاريخي کم نظير و چشم اندازهاي طبيعي بي بديل ، کوههاي سر به فلک کشيده ، رودهاي خروشان و چشمه هاي جوشان و سرابهاي پر آب با مردماني باصفا و مهمان نواز چشم به راه مسافران نوروزي است تا آنها را به ميهماني زيبايي ها و شگفتي ها برده و دفتري از خاطرات شيرين و فراموش نشدني را در ذهن مهمانان اين ديار به يادگار بگذارد.
اگر نوروز امسال قصد سفر به استان تاريخي کرمانشاه را داريد تا در سايه ديدنيها و جاذبه هاي بي شمار اين استان خستگي يکسال کار و تلاش را از تن خود به در کنيد و طعم شيرين آرامش و آسايش را در جوار طبيعت بکر و باصفاي اين ديار با همه وجود احساس کنيد خوب است بدانيد که استان کرمانشاه در غرب ايران واقع شده ‌است.
جمعيت اين استان بنا بر آخرين سر شماري (سال 85) دو ميليون و ۳۷۹ هزار و 385 نفر است ؛مرکز استان کرمانشاه شهر کرمانشاه با جمعيتي حدود یک میلیون وچهارصدهزار نفر است.
اين استان که براساس شواهد تاريخي از اولين زيستگاههاي بشر به شمار مي رود هزاران اثر تاريخي از دوره هاي گوناگون را در خود جاي داده است که کتيبه هاي مهم بابلي و آشوري، نقش برجسته ها ، غارها ، مساجد قديمي ، بازارهاي سنتي و جاذبه هاي طبيعي متعدد از آن جمله اند.
استان کرمانشاه در دوره ساسانيان پايتخت تابستاني شاهان ساساني بوده ‌است و از همين دوره آثار بسيار زياد و ارزشمندي در اين استان مانند طاق بستان،کتيبه بيستون و معبد آناهيتا باقي مانده‌ است.
استان کرمانشاه از 14 شهرستان به نامهاي کرمانشاه، اسلام آباد غرب، پاوه، ثلاث بابا جاني، جوانرود، دالاهو، روانسر، سرپل ذهاب، سنقر، صحنه، قصر شيرين، کنگاور، گيلانغرب و هرسين تشکيل شده است که هر کدام سرشار از آثار تاريخي و جاذبه هاي گردشگري و ديدني است.
استان کرمانشاه را از ديد گوناگوني آب و هوايي و قومي و مذهبي " هند ايران " لقب داده‌اند چرا که از لحاظ آب و هوايي داراي چهار فصل در يک زمان است، براي نمونه قصرشيرين داراي آب و هواي گرم و سنقر و پاوه داراي آب و هواي سرد و کرمانشاه داراي آب و هواي معتدل هستند.
در اين استان همچنين تنوع قومي و فرهنگي چشمگيري وجود دارد به طوريکه قوميت‌هاي کرد، فارس، ترک و عرب با صلح و صفا در کنار هم زندگي مي‌کنند.
از ديدگاه مذهبي نيز داراي گونه گوني بسيار زيادي است، به طور مثال پيروان کيشهاي شيعه، سني، اهل حق ، مسيحي، و يهودي در اين استان در کنار هم زندگي آشتي آميزي دارند.
يکي از مهم‌ترين آثار استان کرمانشاه که در فهرست آثار جهاني به ثبت رسيده است سنگ‌ نگاره بيستون است که بزرگ‌ترين سند به جا مانده از روزگار هخامنشيان به شمار مي‌رود و به سه زبان توسط داريوش بزرگ شاهنشاه هخامنشي بر کوه اسطوره‌اي بيستون حک شده ‌است.
افزون بر اين بيستون نماد مهر است چرا که از خود گذشتگي فرهاد، نام اين کوه را با عشق جاودانه شيرين و فرهاد که الهام بخش بسياري از نويسندگان و سرايندگان نامدار ايران همچون نظامي گنجوي بوده درهم سرشته‌ است.
علاوه بر بيستون از جمله آثار تاريخي استان کرمانشاه مي توان به آثاري که شهرت جهاني دارند مانند محوطه تاريخي تاقبستان، معبد آناهيتا، قلعه يزدگرد، نقش برجسته آنوباني‌ني، چهارطاقي قصر شيرين و گودين تپه اشاره کرد که هر يک دنيايي از شگفتي و زيبايي را در خود جاي داده است.
از دوران پيش از تاريخ نيز آثار مهمي از دوران پارينه سنگي در بيستون يافت شده که مربوط به غارهاي شکارچيان، غار مرخرل، و مرتاريک است.
علاوه بر اين در غارهاي شمال شهر کرمانشاه نيز آثار سکونت انسان‌هاي پارينه سنگي مياني يافت شده است.
از آثار طبيعي استان کرمانشاه نيز مي‌توان به کوهستانهاي دالاهو و شاهو، جنگل‌هاي مرخيل پاوه و جنگلهاي دالاهو، سراب نيلوفر، سراب دربند صحنه و سراب نجوبران (نژيوران)، تالاب هشيلان، غارهاي قوري قلعه، کاوات و پراو، پناهگاه حيات‌ وحش بيستون و ورمنجه، دشت‌هاي بيستون و ماهيدشت اشاره کرد که طبيعتي باصفا و بکر و خيال انگيز را به وجود آورده اند.
صنايع دستي استان کرمانشاه نيز که نمادي از تمدن و فرهنگ ديرينه اين ديار است در نوع خود کم نظير است و گيوه بافي ، موج بافي ، گليم بافي، جاجيم بافي ، قلم زني ، قالي بافي ، سازهاي سنتي ، نمدمالي و تسبيح سازي تنها نمونه هايي از 250 رشته فعال صنايع دستي و همچنین میتوان به شیرینی های خوشمزه ای مانند:نان برنجی-کاک-نان خرمایی وروغن کرمانشاهی در اين استان است که همواره در کوله بار مسافران نوروزي به هنگام عزيمت از کرمانشاه جاي مي گيرد تا خاطرات شيرين سفر به کرمانشاه را با مسافران خوش ذوق اين ديار ، همراه کند.
[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 15:58 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه گفت: ورزش استان در دولتهاي نهم و دهم رشد چشمگيري داشته است و در برنامه هاي توسعه اي از آن به عنوان مزيت ياد مي شود.
به گزارش کرمانشاه سيد دادوش هاشمي استاندار کوشا ومحبوب در جمع هزاران نفر از مردم کرمانشاه که در هشتمين همايش بزرگ پياده روي خانوادگي شرکت کرده بودند ضمن تبريک هفته وحدت و ميلاد حضرت محمد مصطفي (ص) و امام جعفر صادق (ع) افزود: مردم کرمانشاه، ورزش دوست و علاقه مند به ورزش هستند و بنده از حضور در اين جمع لذت مي برم.
وي با اشاره به دستاوردهاي ورزش استان کرمانشاه در دولتهاي نهم و دهم گفت: با تلاشهاي صورت گرفته ورزش استان کرمانشاه در چهار سال گذشته رشد چشمگيري داشته است به نحوي که در تدوين برنامه هاي توسعه ورزش استان يک مزيت محسوب مي شود.
استاندار کرمانشاه با تقدير از اقدام تربيت بدني استان کرمانشاه در برگزاري چنين همايشهايي ابراز داشت: حضور پرشور خانواده هاي کرمانشاه در چنين همايشهايي که براي ايجاد نشاط و حفظ سلامتي مردم تدارک ديده مي شود نشان دهنده علاقه مندي مردم استان به ورزش ، نشاط و تندرستي است.
به مناسبت هفته وحدت هشتمين همايش بزرگ پياده روي خانوادگي روز جمعه با حضور 300 هزار نفر از اقشار مختلف مردم در کرمانشاه برگزار شد.
اين همايش به همت اداره کل تربيت بدني، هيات ورزشهاي همگاني استان کرمانشاه و فدراسيون ورزش‌هاي همگاني از پارک شاهد تا ميدان تاقبستان کرمانشاه به مسافت سه کيلومتر برگزار شد.
به شرکت کنندگان در اين همايش به قيد قرعه دو دستگاه خودرو پرايد، پنج کمک هزينه سفر به حج عمره، پنج کمک هزينه سفر به کربلاي معلي، پنج کمک هزينه سفر به سوريه، پنج کمک هزينه سفر به مشهد مقدس، 110 دستگاه دوچرخه، 50 عدد چادر مسافرتي و وسايل ورزشي به قيد قرعه داده شد.
[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 15:54 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - اداره کل پشتيباني و امور دام استان کرمانشاه در اقدامي قابل تحسين مبادرت به توزيع گوشت گرم گوساله با قيمت تعادلي کرده که قطعا اقشار کم درآمد و با قدرت خريد پايين جامعه از آن استقبال خواهند کرد.
مدير کل پشتيباني و امور دام استان کرمانشاه روز شنبه در خصوص جزييات اين طرح به خبرنگار کرمانشاه گفت: اين طرح بر اساس توصيه استاندار کرمانشاه مبني بر همکاري اين اداره کل و با وجود اينکه چنين وظيفه اي از دو ماه قبل از اين اداره کل به سازمان بازرگاني محول شده بود و تنها جهت رفاه مردم استان، به اجرا در آمده است.
حسن احمدي افزود: براساس اين طرح و توافقي که با توليد کنندگان و کشتارگاههاي بخش خصوصي استان به عمل آمده است، قيمت هر کيلوگرم گوشت گرم و بدون استخوان گوساله به قيمت 80 هزار ريال و قيمت هرکيلوگرم گوشت گرم و با استخوان گوساله نيز به قيمت 64 هزار ريال به مردم عرضه خواهد شد.
وي گفت: در اين قيمتها سود بخش خصوصي براساس رضايتمندي خودشان ديده شده است.
وي ادامه داد: اين قيمت مصوب و کارشناسي شده است و هم اکنون در برخي قصابي هاي استان و نيز در حاشيه نمايشگاه فروش بهاره کرمانشاه (بوستان شاهد) به مردم عرضه مي شود و در صورتي که با استقبال خوب مردم مواجه شود بنا داريم تا در بلند مدت و پس از اتمام نمايشگاه نيز آن را ادامه دهيم.
احمدي گفت: اولين محموله گوشت گوساله در قالب قيمتهاي مصوب شده از دو روز قبل وارد شبکه توزيع شهر کرمانشاه شده و علاوه بر نمايشگاه در برخي قصابي هايي که به عنوان بخش خصوصي براي توزيع و فروش آن اعلام آمادگي نموده اند، قابل عرضه مي باشد.
وي افزود: فردا دومين محموله نيز وارد بازار مي شود.
احمدي با بيان اينکه ما در اين طرح واسطه ها را حذف کرده ايم و هزينه هاي فرايند توليد- کشتارگاه- عرضه را نيز سرشکن نموده ايم، افزود: هم اکنون مشابه همين گوشتها را شهروندان در بازار آزاد با قيمت 120 هزار ريال براي هر کيلوگرم گوشت گرم و بدون استخوان گوساله مي پردازند که بر همين اساس مي توان گفت اين اقدام براي حقوق مصرف کننده بسيار حائز اهميت مي باشد.
وي گفت: هم اکنون اين نوع فروش گوشت گرم گوساله در سطح شهر استان و در قصابي هايي که در خيابانهايي چون شريعتي، رسالت، جعفرآباد، مسکن، بلوار گلها، رشيدي (چوب فروشان)، جليلي و نيز ميدان آزادي در دو نقطه پايانه اتوبوسراني و جنب پاساژ 110 عرضه مي شود.
وي گفت: شهروندان در نمايشگاه فروش بهاره شهر کرمانشاه نيز مي توانند از مزاياي فروش گوشت گرم گوساله با قيمتهاي تعادلي بهره مند شوند.
مدير کل پشتيباني و امور دام استان کرمانشاه افزود: اين طرح هم اکنون تنها در شهر کرمانشاه به اجرا درآمده است اما قصد داريم تا در آينده نزديک و در صورتي که استقبال مناسب مردم را به همراه داشته باشد، به شهرستانهاي ديگر استان نيز تعميم دهيم.
جا دارد از اين اقدام خوب و بجاي اداره کل پشتيباني و امور دام استان و نيز توجه ويژه استاندار کرمانشاه مبني بر مهيا نمودن چنين شرايطي جهت کاستن از بار اقتصادي و فشارهايي که به اقشار کم درآمد استان، تقدير کرد.
[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 15:53 ] [ طاقبستان ]

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اهميت نتايج انتخابات پارلماني عراق براي جمهوري اسلامي ايران گفت: در مساله‌ي امنيت منطقه و امنيت في‌مابين، اين انتخابات و نتايج آن مي‌تواند بسيار موثر باشد.

محمد كرمي‌راد در گفت‌وگو با خبرنگارکرمانشاه با اشاره به اهميت انتخابات عراق در امنيت منطقه گفت: انتخابات عراق قطعا حائز اهميت بسيار زيادي براي منطقه پس از اين همه سال اشغال مي‌باشد. سپردن حق انتخاب به خود مردم نشان داد كه آمريكا به دنبال مطامع و منافع كلان خود است.

وي افزود: جمعيت باقي مانده از حزب بعث تلاش‌هايي را براي حضور در انتخابات انجام دادند، اما هوشياري مردم و خصوصا احزاب باعث شد گروه‌هايي كه در مبارزه با حزب بعث و شخص صدام فعاليت مي‌كردند ائتلاف‌هايي را با حضور افراد شيعه و سني تشكيل دهند.

نماينده‌ي مردم كرمانشاه در خانه ملت تاكيد كرد: مردم عراق با هوشياري، تلاش‌هاي كشورهاي عربي كه در تلاش براي به روي كار آوردن افراد باقي‌مانده از حزب بعث بودند را خنثي كردند. شرايط عراق شرايط بسيار حساسي است. از سويي ائتلاف شيعيان وجود دارد و از سوي ديگر ائتلاف گروه‌هاي ديگر مانند علاوي است كه با حمايت آمريكا مي‌خواهد روي كار بيايند ، اما آراي مردمي كه سال‌ها زير چكمه‌هاي حزب بعث و صدام خائن بوده‌اند، موجب مي‌شود سرنوشت عراق به دست مردمش رقم زده شود.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه مردم بر اساس اين انتخابات مي‌توانند دولت خود را تعيين كنند، تصريح كرد: به دليل هوشياري مردم عراق و علما و مراجع حاضر در عراق، دخالت آمريكايي‌ها در انتخابات نمي‌تواند تحقق پيدا كند. به نظر مي‌رسد كه وضعيت به گونه‌اي رقم خواهد خورد كه سرنوشت مردم عراق به دست خودشان سپرده شود.

كرمي‌راد همچنين نتايج انتخابات مردمي در عراق را صد در صد در گسترش روابط ايران و عراق موثر دانست.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در پايان، نتايج انتخابات را به نفع گروه‌هاي شيعه و ائتلاف بزرگ شيعيان دانست و تاكيد كرد: اميدوارم كه اين‌گونه باشد.

[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 12:4 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه- بازار سنتي کرمانشاه به عنوان يکي از اصلي ترين بخش هاي بافت سنتي شهر، بازگو کننده تاريخ، خاطرات و انديشه هاي شهر کرمانشاه در طول زمان مي باشد و همواره مورد توجه گردشگران بويژه در ايام نوروز بوده است.
به گزارش خبرنگار ايرنا اين بازار که ترکيب دلپذيري از فعاليت هاي توليدي، بازرگاني، اجتماعي، فرهنگي و مذهبي را در خود جاي داده است در زمره آثار برجسته معماري کشورمان به حساب مي آيد.
وجود عمارتهاي بديع و جاوداني همچون مساجد، حمامها، زورخانه ها ، کاروانسراها ، سراها و انبارها موجب شده که زندگي در اين بازار همواره جريان يابد و براستي هنگام عبور از اين بازار که مي توان آن را گنجينه زنده و پوياي مردم شناسي ناميد.
در اين بازار انواع مشاغل و کارهايي که امروز کم کم به دست فراموشي سپرده مي شوند را مي توان ديد و از سوغاتي هاي بي نظيري همجون نان برنجي ، کاک و نان خرمايي، گيوه کرمانشاهي و انواع لباسهاي محلي بهره مند شد.
به گفته کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي کرمانشاه، بازار کرمانشاه را در سه دوره تاريخي مي توان مورد بررسي قرار داد که شامل دوره هاي زنديه، قاجاريه و پهلوي است.
بازار در دوره زنديه:
بررسي روند شکل گيري بازار بزرگ کرمانشاه جداي از چگونگي شکل گيري بافت تاريخي شهر کرمانشاه نيست که اين بافت تاريخي به دوره زنديه بر مي گردد.
اهالي شهر کرمانشاه پس از تحمل مصيبت هاي بسيار در دوره زنديه به ناچار از کنار رودخانه قره سو مهاجرت کرده و در کنار رودخانه آبشوران در محله فيض آباد، کرمانشاه کنوني را از نو بنا نهادند، با هجوم جمعيت آواره شهر به دو روستاي فيض آباد و برزه دماغ، روستاي چناني در پيوند با محله فيض آباد در دوره زنديه شکل مي گيرد.
درون محله فيض آباد بازار تجاري بزرگي وجود داشته که از محله فيض آباد آغاز شده و تا سربازخانه شهري ادامه داشته است، در اين بازار بناهاي مذهبي، تجاري، فرهنگي و غيره وجود داشته است و از اين بازار به عنوان تاريکه بازار ياد مي -شود.
بازار در دوره قاجاريه:
بازار بزرگ کرمانشاه از اوايل دوره قاجاريه و در زمان سلطنت فتحعليشاه بر جاي مانده است.
فتحعليشاه فرزند ارشدش محمدعلي ميرزاي دولتشاه را در سال 1221 ه.ق به عنوان فرمانرواي ايالت کرمانشاه منصوب کرد، دولتشاه با ساختن بازار بزرگ، سربازخانه شهري، کارخانه چوب سازي، بناهاي مذهبي، ميادين شهري، حمام ها و ساير ابنيه عمومي در شهر کرمانشاه اين شهر را از شهرهاي مهم و آباد ايران قرار داد.
او همچنين ساخت بازار اوليه را در کنار رودخانه آبشوران آغاز کرد، پس از گسترش شهر بازار از رودخانه گذشته و در مسير راه بازرگاناني که از شهر مي گذشته راه خود را بر زمين ناهموار پيدا کرده و در اين مسير دراز هر جا پهنه همواري بوده گسترده شده و هرجا شيب زمين ممکن مي داشته شاخه هاي خود را به درون بافت پيش رانده است و پس از گسترش شهر اين بازار بوده که شهر را شکل داده است.
اين بازار از دروازه پل سيد جمعه آغاز شده و به دروازه چقاسرخ ختم شده است.
پس از محمدعلي ميرزاي دولتشاه فرزند ايشان امامقلي ميرزا عمادالدوله به عنوان فرمانرواي کرمانشاه منصوب شد. امامقلي ميرزا در زمان فرمانروايي دولتشاه به ادامه فعاليت هاي عمراني در شهر اقدام کرد، ساخت بناهاي فرهنگي، مذهبي همچون مسجد عمادالدوله و تجاري مانند سراي عمادالدوله و قيصريه و همچنين ساخت چندين عمارت باارزش از جمله کاخ عماديه، کاخ مسعوديه و همچنين توسعه بازار با ايجاد چندين سرا و احداث چهارسوق از جمله اين فعاليتها هستند.
چهارسوق در تقاطع بين راسته بازار مسگرها و راسته بازار زرگرها به بازار بزرگ مرکزيت بخشيد و بازار کرمانشاه رونق دوباره خود را باز يافت، تا قبل از دوران قاجار کرمانشاه هرگز نتوانست به عنوان قطب تجاري و اقتصادي غرب کشور مطرح شود و همواره تحت نفوذ شهر همدان بود.
اما در دوره قاجار با قرارگيري گمرک غرب در کرمانشاه امتياز ويژه اي به لحاظ مالي، اقتصادي و اعتباري به شهر اعطا شد و بازار کرمانشاه توانست خود را مطرح نمايد و نقش عمده اي در تجارت کشور برعهده گيرد.
بازار کرمانشاه مانند ديگر بازارهاي خطي در جهت طولي رشد کرده و فضاهاي عمومي در دو سوي آن جاي دارند، کليه فضاهاي بازار با هم مرتبط بوده و در دو طرف راهروهاي خطي معماري خاصي را بوجود آورده اند که هرکدام علاوه بر ارتباط با فضاهاي اصلي و فرعي يکنواخت بوده و مسير طولي را حفظ کرده اند.
نظم موجود با توجه به نقش هر صنف در ارتباط با اصناف ديگر، احتياج مشتري بازار و بافت شهري اطراف آن در طول زمان پايه گرفته و با گذشت زمان ميان بخشهاي مختلف آن هماهنگي معقولي برقرار شده است.
همجواري فعاليتهاي سازگار براي پيشرفت کسب و تسريع در داد و ستد و ساخت کاروانسراها در خارج از راسته هاي اصلي از انسجام و يکپارچگي و هماهنگي در بازار خبر مي دهد، تکرار شکل گنبدي و منحني و نورگيرهاي سقف به شکل دايره يا چهارضلعي اصلي بسيار مهم در بازار است و سقف به عنوان عامل حفاظت کننده موجب احساس امنيت در ميان بازاريان و خريداران مي شود.
در سفرنامه ناصرالدين شاه آمده است وجود کاروانسراهاي فراوان در شهر؛ 40 کاروانسرا نشان مي دهد که تجارت عمده کرمانشاهان در سايه عبور کاروانهاست، فلاندن نيز مي نويسد از اين شهر کاروانهاي عظيم با بارهاي گرانبها بويژه صندوقهاي حمل مردگان به کربلا عبور مي نمايد.
بازار در دوره پهلوي:
با آمدن وسايل نقليه موتوري به شهر کرمانشاه به منظور دسترسي به درون محلات فيض آباد و برزه دماغ و چناني، نقشه خيابان مدرس (سپه) در سال 1312 تهيه و عمليات اجرايي آن آغاز شد، با احداث خيابان مدرس بازار به دو پاره شرقي و غربي تقسيم شد، گذرهاي درون بافت قطع و خيابان پس از عبور از مقابل مسجد جامع و وسط سبزه ميدان با از بين بردن اين فضاي شهري شاخه هاي اصلي بازار را قطع کرده و با ايجاد واحدهاي تجاري در دو طبقه و جداره سازي شهري اين خيابان به يکي از اصلي ترين محورهاي بافت کرمانشاه تبديل شد.
جذابيت مغازه هاي تجاري ساخته شده در بدنه خيابان مدرس موجب رونق اين مغازه ها و کم رونق شدن واحدهاي بازار گرديد و بسياري از بازاريان صاحب نفوذ به سمت واحدهاي تجاري بر خيابان مدرس کشيده شدند.
پس از احداث خيابان مدرس خيابان جليلي برزه دماغ از شمال به جنوب احداث شد که پاره شرقي بازار به دو بخش تقسيم شده و راسته بازار چال حسن خان در سمت راست و راسته هاي آهنگرها، بنکدارها، صندوق سازها، بزازخانه کهنه و نو و بازار کليمي ها در سمت چپ اين خيابان قرار گرفتند، احداث خيابان جوانشير در ضلع غربي خيابان مدرس بازار توپخانه را از راسته بازار علافخانه جدا کرد.
با تغييراتي که در بازار بزرگ کرمانشاه بوجود آمد بسياري از اصناف از جمله مسگري، سفيدگري، سراجي، صندوق سازي، گيوه کشي، نعل سازي، رنگرزي، صرافي و ... براي هميشه به بوته فراموشي سپرده شد.
با رکود حوزه بازار، فعاليتها به راسته هاي اصلي محدود شد و در نتيجه ي عدم حضور بازاريان و شهروندان بسياري از سراها تنها تحت عنوان انبار مورد استفاده قرار گرفت و تعدادي از سراها به دليل رها شدن و متروکه ماندن پس از مدت کوتاهي به فضاهاي مخروبه در بازار بزرگ تبديل شد.
با توجه به آسيب هاي وارده به بازار بزرگ کرمانشاه به دلايل فوق الذکر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري توجه ويژه اي به بازار کرده و با برنامه ريزي صورت گرفته مرمت و بازسازي بخشهاي تخريب شده اين بازار از سال 1374 آغاز شد و سال گذشته به اتمام رسيد.
عناصر و فضاهاي بازار کرمانشاه عبارتند از:
الف- راسته: هر بازار بزرگ داراي حداقل يک راسته اصلي و چندين راسته ي فرعي است که آن را دالان هم مي نامند. گاهي اين راسته ها به وسيله دو در از هم جدا مي شوند، بازار صندوق سازها و بزازخانه به وسيله دو در از هم جدا شده اند، راسته اصلي بازار کرمانشاه از دروازه چقا سرخ تا دروازه پل سيدجمعه ادامه دارد.
راسته هاي بازار کرمانشاه براساس حرفه بازرگاني و صنعتگري، شهر، مذهب بازرگانان و کارکرد به اسامي ذيل نامگذاري شده اند:
- بازار بزازها: در ضلع غربي خيابان مدرس، در امتداد بازار صندوق سازها
- بازار صندوق سازها: در ضلع غربي خيابان مدرس، در انتهاي بازار بنکدارها
- بازار بنکدارها: در ضلع شرقي خيابان جليلي پس از بازار آهنگرها
- بازار آهنگرها: در ضلع شرقي خيابان جليلي قبل از بازار بنکدارها
- بازار زرگرها: در ضلع غربي خيابان مدرس
- بازار حوري آباد: در ضلع غربي خيابان مدرس، انتهاي بازار زرگرها
- بازار کلوچه پزها: در ضلع غربي خيابان مدرس، مقابل بازار بزازها
- بازار حلبي سازها: در ضلع غربي خيابان مدرس، موازي بازار کلوچه پزها
- بازار صحاف ها: ضلع شمالي چهارسوق
- بازار مسگرها: ضلع غربي چهارسوق
- بازار سراجها: منشعب از بازار مسگرها
- بازار علافخانه: پس از بازار ترکها
- بازار ترکها: پس از راسته بازار سراجها
- بازار کليمي ها: در محور موازي بازار بزازخانه
- بازار چال حسن خان: مجاور دروازه اصفهان و دروازه پل سيدجمعه، انتهاي جبهه شرقي بازار بزرگ
- بازار توپخانه: مجاور دروازه چقاسرخ، در انتهاي جبهه غربي بازار بزرگ
ب- دالان: دالان يک فضاي ارتباطي است که غالباً نقش رابط بين فضاي بيروني با فضاي دروني بنا را دارد و معمولاً به صورت کوچه يا راسته اي کوچک و فرعي است که از يک سو به راسته اي ديگر و از سويي ديگر به يک سرا يا کاروانسرا مربوط مي شود.
دالان وکيل الدوله در بازار کرمانشاه از يک سو به راسته بازار سراجها و از سوي ديگر به سراي وکيل الدوله مربوط است.
ج- حجره يا دکان: حجره هاي واقع در بازار کرمانشاه در طبقه همکف نقش يک دکان را داشتند که در آنها کالا عرضه مي شد، در حاليکه حجره هاي طبقه فوقاني بيشتر به عنوان دفتر کار يا فضاي اداري تجارتخانه مورد بهره برداري قرار مي -گرفت و در زير حجره هايي که از سطح معبر بالاتر بودند انبار مي ساختند.
د- چهارسوق: در محل تقاطع راسته هاي بازار مسگرها، سراجها، صحاف ها و زرگرها در بازار کرمانشاه چهارسوقي ايجاد شده که گنبد آن داراي ظرافت و تزئينات داخلي زيادي است.
ه- قيصريه: در راسته بازار صندوق سازها، قيصريه عمادالدوله ساخته شده که محل کار صنعتگران و پيشه وران ظريف کار مانند بزازان، علاقه بندان، سوزن دوزان، گوهريان و مشاغلي از اين دست که نياز به ظريف کاري دارد بوده است.
و- تيمچه: تيمچه کاروانسرا يا سراي کوچک سرپوشيده اي است که فضاي بسيار مناسبي براي عرضه کالاهاي گرانبها مانند فرش مي باشد، تيمچه سيداسماعيل واقع در راسته بازار علافخانه يکي از تيمچه هاي بازار کرمانشاه مي باشد.
ز- سرا و کاروانسرا (خان): کاروانسرا يا سرا را مي توان مهمترين فضاي معماري طراحي شده در بازار کرمانشاه دانست که دسترسي به آن از طريق راسته هاي اصلي مي باشد، علل پيدايش آن محدود بودن طول راسته بازارها و تعدد کاروانها در اين شهر مي باشد.
سراي وکيل الدوله، سراي نو، سراي خرمافروشها و سراي اصفهانيها از جمله سراهاي واقع در اين بازار است که تاکنون نيز باقيمانده است.
ح- خانبار: به محوطه بزرگي در پشت کاروانسراها يا سراها که در حقيقت محل انبار اجناسي که به وسيله چهارپايان يا گاري يا چرخ حمل مي شود و نبايد وارد بازار شود اطلاق مي شود، اين اجناس بعد از تخليه در اين خانبارها از طريق راسته ها به محل مورد نظر منتقل مي شدند.
ط- ميدان: در داخل و يا در کنار و امتداد بازارهاي مهم يک ميدان شهري وجود داشت که در آنها بازارهاي روز و ادواري برپا مي شد، اين ميدانها علاوه بر دادوستد در ابعاد گوناگون فرهنگي، مذهبي، سياسي و ورزشي مورد استفاده قرار مي -گرفت.
ميدان سربازخانه شهري، سبزه ميدان و علاف خانه ميدانهايي در محدوده بازار بودند که در جريان توسعه شهر تخريب شدند.
ي_ بازارچه: از فضاهاي داخل بازار به شمار نمي آيند و بازارهاي کوچکي هستند با چندين دکان در دو سوي يک معبر که با سقفي پوشيده و به صورت بازار محلي کوچک براي تامين نيازهاي روزمره اهالي محل احداث شده است. بازارچه جلوخان در ضلع غربي خيابان مدرس در محله فيض آباد يکي از اين بازارچه ها ست.
ک- گذر: بازارچه هاي بدون سقف را گذر مي گفتند که داراي دکانهاي کمتر و با فعاليت محدودتر بوده است. گذر چناني را در کرمانشاه مي توان نام برد.
ل - مساجد و تکايا: به تناسب بزرگي وکوچکي بازار مساجدي در راسته اصلي ساخته مي شد. مساجدي که در بازار کرمانشاه قرار گرفته عبارتند از مسجد جامع، عمادالدوله، فيض مهدوي و بنکدارها.
م- قهوه خانه: قهوه خانه ها از فضاهاي جمعي هر بازار و بازارچه بوده و هستند اگرچه امروزه اهميت قديم خود را ندارند ولي هنوز محل تجمع اجتناب ناپذير بازاريها هستند.
ن- انواع فضاهاي خدماتي: در هر بازار اصلي متناسب با اندازه، وسعت و حجم مبادلات بازرگاني در آن شماري فضاي خدماتي مانند آب انبار، سقاخانه، شترخان، برف انداز و مانند آنها وجود داشت که نيازهاي لازم به اين گونه خدمات تامين مي شد.
[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 10:45 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: نوع دستگيري گروه تروريستي " عبدالمالک ريگي " و پيروزي ايران بر چندين دستگاه اطلاعاتي حامي ريگي نشان داد که هيچ تروريستي در قبال جمهوري اسلامي ايران از حاشيه امن برخوردار نيست.
حشمت الله فلاحت پيشه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار کرمانشاه با اشاره به توان دستگاه هاي امنيتي جمهوري اسلامي ايران در مقايسه با امريکا افزود: به عنوان نمونه در طول 10 سال گذشته امريکايي ها بيشترين هزينه سياسي، نظامي و اقتصادي را براي دستگيري بن لادن متقبل شدند اما نتوانستند اين کار را انجام دهند، علي رغم اينکه تا 25 هزار دلار هم جايزه تعيين کرده بودند براي کساني که ردي از بن لادن را بتوانند نشان دهند.
وي افزود: جالب اين است که امريکايي ها از همکاري بسياري از دستگاههاي اطلاعاتي ديگر هم برخوردار بودند اما جمهوري اسلامي ايران به تنهايي و در شرايطي که همان دستگاههاي اطلاعاتي امريکا و همراهان او با ريگي همسو بودند و برنامه ريزي مشترک مي کردند، او را دستگير کرد و اين نشان دهنده اين است که تروريستها ديگر امنيت ندارند و در آينده اين يک مولفه بزرگ امنيتي براي ايران خواهد بود.
فلاحت پيشه ادامه داد: موضوع ديگر در خصوص دستيگري ريگي اين است که چيزي که ماحصل اعترافات ريگي است و خود امريکايي ها هم نتوانسته اند آن را انکار کنند در محافل و محاکم بين المللي از سوي ايران قابل افشاگري و پي گيري است چون حمايت از يک گروه تروريستي که آشکارا در عرصه رسانه ها اقدامات تروريستي خود را نشان مي دهد خلاف منشور ملل متحد است.
وي همچنين با اشاره به حمايت برخي رسانه ها از اين گروه تروريستي گفت: يکسري از کشورهاي منطقه و دستگاههاي رسانه اي مثل العربيه، با نوع همکاري با ريگي و نشان دادن جنايات او نشان مي دهند که ارتباطات خاصي با هم دارند و حتما بايد از سوي جمهوري اسلامي ايران با اين موضوع برخورد شود.
وي با بيان اينکه تروريسم رسانه اي به عنوان يک پديده نوظهور شکل گرفته و عليه جمهوري اسلامي ايران دست به اقدامات بي رحمانه اي مي زند تاکيد کرد: بايد موضوع تروريسم رسانه اي هم در دستور کار جمهوري اسلامي قرار گيرد. وي گفت: برخي از رسانه هايي که در منطقه و يا فراتر از سطح منطقه شکل گرفته اند آشکارا بخشي از بازوي تروريست در منطقه هستند و بايد اين موضوع از سوي جمهوري اسلامي مورد پي گيري قرار گيرد.
[ شنبه 15 اسفند1388 ] [ 9:53 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: اتحاد و همدلي ميان مسلمانان بزرگترين نياز انسان در شرايط کنوني جهان است.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه آيت الله " مصطفي علما " در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته کرمانشاه با اشاره به وسعت دين اسلام در جهان امروز، افزود: اکنون دو ميليارد مسلمان در دنيا وجود دارد که اين قشر وسيع مي توانند با اتحاد خويش ، نقش مهمي را در ميان کشورهاي جهان ايفا کنند.
وي ادامه داد : اين در حالي است که اين جمعيت بزرگ هنوز قادر به برطرف کردن مشکل مسلمان نشينان غزه نبوده است.
امام جمعه کرمانشاه با تبريک سالروز ميلاد پيامبر نور و رحمت، اظهار داشت: حضرت محمد (ص) آمد که تا قيامت يکتا پرستي را رواج دهد و موحدان را تربيت کند که وسعت و عموميت مهم ترين ويژگي هاي رسالت آن حضرت بود.
وي در ادامه با اشاره به سالروز تاسيس کميته امداد توسط امام خميني (ره) ، گفت: اين نهاد دو ماه پس از پيروزي انقلاب به فرمان امام راحل (ره) با هدف کمک به نيازمندان جامعه تاسيس شد که نشانگر توجه معمار کبير انقلاب به فقرا بود.
وي صله رحم و انفاق در راه خدا را امري پسنديده خواند و گفت: کمک به خانواده هاي نيازمند ، سبب برطرف شدن حوائج دنيا و آخرت خواهد شد، زيرا هر چه در راه خدا انفاق شود، ثمره آن به انفاق کننده باز مي گردد.
آيت الله علما همچنين هفته منابع طبيعي را فرصت خوبي جهت اشاعه فرهنگ احياي فضاي سبز در جامعه عنوان و اضافه کرد: فرهنگسازي، نخستين گام در زمينه کاشت نهال و توسعه فضاي سبز است.
[ جمعه 14 اسفند1388 ] [ 17:54 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - سرپرست امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري کرمانشاه گفت: اتباع عراقي ساکن اين استان صبح روز جمعه براي انتخاب نمايندگان پارلمان اين کشور آرا خود را به صندوقهاي راي انداختند.
اردشير عزيزي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه افزود: اين انتخابات به مدت دو روز در 9 استان کشورمان برگزار مي -شود و انتخابات اصلي عراق 16 اسفند سالجاري برگزار خواهد شد.
وي اضافه کرد: اقدامات اجرايي و امنيتي لازم به منظور برگزاري مطلوب انتخابات در استان کرمانشاه انديشيده شده و دستگاه هاي مرتبط استان آمادگي لازم را براي برگزاري اين انتخابات دارند.
عزيزي گفت: در استان کرمانشاه دو مرکز انتخاباتي در منطقه 22 بهمن با شش صندوق اخذ راي و در خيابان شهيد جعفري با دو صندوق اخذ راي پيش بيني شده است.
سرپرست امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري کرمانشاه اظهار داشت: ما در امور اجرايي انتخابات دخالت نداريم و فقط از لحاظ همکاري به نحو مطلوب امور مربوطه را انجام مي دهيم.
وي گفت: 9 گروه از اتباع عراقي مقيم در استان مجاز به راي دادن هستند و تبليغات طرفداران نامزدها هم در قسمتهايي از استان انجام گرفته است.
سرپرست اداره کل اتباع استانداري کرمانشاه تصريح کرد: هم اکنون براساس آمار رسمي يک هزار و 312 نفر از اتباع عراقي ساکن استان کرمانشاه هستند.
[ جمعه 14 اسفند1388 ] [ 16:54 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - بيست‌ و چهارمين همايش بزرگ پياده روي خانوادگي روز جمعه به مناسبت هفته وحدت با حضور هزاران نفر از اقشار مختلف مردم در کرمانشاه برگزار شد.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه اين همايش به همت اداره کل تربيت بدني ، هيات ورزشهاي همگاني استان کرمانشاه و فدراسيون ورزش‌هاي همگاني از بوستان شاهد تا ميدان تاقبستان کرمانشاه به مسافت سه کيلومتر برگزار شد.
به شرکت کنندگان در اين همايش به قيد قرعه دو دستگاه خودرو پرايد، پنج کمک هزينه سفر به حج عمره، پنج کمک هزينه سفر به کربلاي معلي، پنج کمک هزينه سفر به سوريه، پنج کمک هزينه سفر به مشهد مقدس، 110 دستگاه دوچرخه، 50 عدد چادر مسافرتي و وسايل ورزشي به قيد قرعه داده شد.
[ جمعه 14 اسفند1388 ] [ 11:8 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - چند سالي است که مردم، ائمه جمعه، نمايندگان مجلس و ساير دست اندرکاران شهرستانهاي قصرشيرين و سرپل ذهاب از عدم گازرساني به اين شهرستانها شکوه داشتند و هر بار وعده اي و سپس تکرار همان داستان.
به اين دليل از گازرساني به اين شهرستانها آغاز کرديم که اکنون سواي از مشکلات عديده اي که اين شهرستان در زمينه هاي گوناگون دارد، اما گاز در صدر خواسته هاي مردمان سينه سپر کرده ديروز دوران دفاع مقدس در اين سرزمين که خاکش به خون شهدا عطرآگين شده است، مي باشد.
در جلسه شوراي اداري شهرستان سرپل ذهاب وقتي که زخم نسبتا کهنه گازرساني به اين شهرستان مطرح شد، استاندار کرمانشاه که خود در پروژه هاي عمراني ديدگاهي فني دارد، پس از شنيدن توضيحات نماينده شرکت گاز استان ، شرکت متبوع وي را ملزم کرد که داستان دنباله دار گازرساني به سرپل ذهاب و قصرشيرين تا پايان شهريورماه سال آينده به نتيجه برسد و مردم از نعمت گاز در تاريخ مذکور بهره مند گردند.
اين امر به عنوان مهمترين مصوبه جلسه شوراي اداري شهرستان تلقي مي شد.
اين امر و ساير تصميماتي که از سوي استاندار اتخاذ شد تا چهره و سيماي شهرستان با تغييرات جدي در آينده نه چندان دور روبرو شود، نشان از اين دارد که شخصيت مديريت عالي استان به گونه اي است که در عين رفاقت با همه اما از همگان کار مي خواهد و اجازه عافيت طلبي را از هر مديري که به هر دليلي کار مردم را در دولت عدالت محور و مهرورز، معطل نگاه دارد نخواهد داد.
تاکيد و الزام فرمانداران و مديران ادارات شهرستانها براي سرکشي دوره اي و مرتب به خانواده هاي شهيدان به عنوان ولي نعمتان انقلاب، خدمت صادقانه به مردم، جديت در اجراي طرحهاي مسکن مهر، توجه جدي به سيما و زيبايي شهري، تلاش همگاني براي جذب سرمايه گذران به شهرستانها و توسعه صنعت، تجارت و کشاورزي و.. از اهم مطالبات استاندار از مديران استان و همه شهرستانها مي باشد.
به هر روز آنچه که در هشت سفر استاندار به شهرستانهاي استان مشاهده شد و خروجي مصوباتي که از اين شفرها متصادر گرديده است نشانه آن است که روزهايي خوش توام با توسعه و دگرگوني در انتظار استان کرمانشاه مي باشد که خود به بارقه هايي از اميد در دل مردم استان مبدل شده تا پس از دوراني نسبتا رکود پروژه ها و طرحهاي عمراني و توسعه اي در استان، اين بار شاهد روغن کاري چرخهاي زنگار گرفته باشند و توسعه استان و شهرستانشان را با شتاب بيشتري ببينند.
شهرستان سرپل ذهاب آنگونه که فرماندارش مي گويد: آنگونه که شايسته است براي بازسازي آن که مي توان آن را در زمره آسيب پذيرترين شهرستانهاي کشور در دوران جنگ هشت ساله ناميد، کار شاقي نشده است و به جاي بازسازي، بجاسازي شده است.
عظيمي مي گويد:اين عقب ماندگي در بازسازيها بويژه در دهه دوم پس از جنگ نمود بارزتري دارد و مسوولين آن دوران نتوانسته بودند از اعتبارات بازسازي کشور، استفاده مطلوبي نمايند.
فرماندار سرپل ذهاب در عين حال از چرخشي بزرگ در بخش اعتبارات اين شهرستان در دولت نهم خبر مي دهد و مي -گويد: در حالي که تا سال 84 اعتبارات کل اين شهرستان رقمي حدود 300 ميليارد ريال بود که بخوبي بکار گرفته نمي شد، اما اين رقم در دولت نهم بخصوص در حوزه اعتبارات عمراني، ملي و استاني به 640 ميليارد ريال يعني بيش از دو برابر ارتقا يافته است.
وي از به بهره برداري رسيدن 808 پروژه در دوران تصدي دولت نهم در اين شهرستان خبر مي دهد و با تداوم اين دولت در دوره دهم، ابراز اميدواري مي کند که جهش توسعه اي شهرستان ستاب بيشتري به خود گيرد.
شهرستان سرپل ذهاب از منابع آبي و خاکي غني و فراواني برخوردار است که به کشاورزي اين شهرستان منظري شاخص بخشيده است.
اين شهرستان براساس گفته هاي فرماندارش هم اکنون داراي حدود 34 هزار هکتار اراضي کشاورزي است که از اين رقم و با بهره گيري از پنج سراب و 800 حلقه چاه حدود 18 هزار هکتار زمين آبي و 17 هزار هکتار زمين ديم وجود دارد که پتانسيل تبديل کردن اراضي ديم با آبي در اين شهرستان مهياست.
رقم توليدات کشاورزي شهرستان در سال زراعي گذشته 331 تن و توليدات دامي آن نيز هشت تن بوده است.
امام جمعه سرپل ذهاب نيز در اين جلسه بيشتر روي مسايل فرهنگي شهرستان مانور داد و گفت: با وجود همه تلاشهاي صورت گرفته اما در حوزه فرهنگ، شهرستان سرپل ذهاب نيازمند توجه جدي تر است.
وي به قابليتها و استعدادهاي تحصيلي جوانان اين شهرستان اشاره کرد و گفت: با اين وجود اين شهرستان از فقدان دانشگاه رنج مي برد و نکته جالب آنکه از 30 دانشجوي دانشگاه پيام نور قصرشيرين، 25 دانشجو اهل سرپل ذهاب است.
حجت الاسلام محمد مهدي محزون همچنين به مشکلات بيمارستاني و بهداشتي در اين شهرستان اشاره کرد و بيمارستان کنوني سرپل را از نظر خدمات و بخشها و تجهيزات ناقص توصيف کرد که خدمات شاياني از ان به شهروندان ارائه نمي شود.
وي با اشاره به عدم اجراي عمليات گازرساني اين شهرستان به وجود وعده هاي مسوولين پيشين استان، اين امر را بسيار حياتي خواند و گفت:در حالي که بيشتر خودروهاي شهرستان دوگانه سوز هستند اما نبود جايگاههاي سوخت CNG به مشکلي بزرگ براي مالکان خودروها تبديل شده است.
وي همچنين از اينکه مسوولين استاني تنها در زماني که استاندار به اين شهرستان مي آيد، حضور مي يابند ابراز تاسف کرد و خواستار بازديدهاي مکرر مديران کل استاني از پروژه ها و وضعيت اين شهرستان شد.
نماينده مردم اين شهرستان نيز مهمترين مشکلات اين شهرستان در حوزه هاي آب و راه روستائي، برق برخي روستاها و مناطق جنگزده، عدم اجراي طرح هادي در روستاهاي اين شهرستان را يادآور شد و خواستار توجه بيشتر در اين حوزه ها شد.
فرهاد تجري افزود: مشکل مالکان خودروهاي دوگانه سوز اين شهرستان حاد است و انتظار داريم به گونه اي عمل شود که تا پايان خردادماه سال آينده شاهد افتتاح دو جايگاه گاز CNG در اين شهرستان باشيم.
وي اجرايي شدن عمليات احداث سد پاتاق در فاز اول ، بهسازي و تعريض جاده اسلام آباد غرب تا سرپل ذهاب و تسريع در تجهيز مجموعه ورزشي اين شهرستان را خواستار شد.
در اين جلسه علاوه بر اتمام عمليات گازرساني تا پايان شهريور ماه که در مقدمه گزارش به عنوان مصوبه بدان اشاره شد، مصوبات ديگري نيز به تصويب رسيد.
- اداره کل راه و ترابري موظف شد تا هفته دولت سال آينده، عمليات ساخت و تکميل پروژه بزرگراه کربلا (کمربندي) را به اتمام برساند و راههاي روستايي نوشيروان، بان آواره و دنگي علي بيگ نيز تا پايان تيرماه سال آتي به بهره برداري برسد.
- مسکن و شهرسازي موظف شد براي 641 نفر از متقاضيان کارمندي و کارگري مسکن مهر شهرستان از محل تغيير کاربري و يا از اراضي منابع طبيعي زمين تهيه نمايد.
- اختصاص يک هزار و 500 ميليون ريال جهت خريد و تجهيز بخشهاي ICU و CCU بيمارستان شهر تا پايان فروردين ماه سال آينده مورد تصويب قرار گرفت و دانشگاه علوم پزشکي در اين زمينه ملزم به انجام اين تعهدات شد.
- شرکت توزيع برق بر اساس گفته هاي مدير اين شرکت، متعهد شد تا در راستاي برقي نمودن چاههاي آب اين شهرستان با الزام به آبياري تحت فشار در اين خصوص عمل نمايد ضمن اينکه جهاد کشاورزي نيز براي هر هکتار زميني که به سيستم آبياري تحت فشار تبديل شود، 20 ميليون ريال بلاعوض کمک خواهد کرد.
- مقرر شد براي تکميل گاورداري يک هزار راسي قلعه شاهين در بودجه سال آينده مبلغ سه ميليارد ريال به سازمان جهاد کشاورزي براي انجام اين پروژه اختصاص يابد.
- مقرر شد عمليات اجراي روشنايي مسير دانشگاه پيام نور تا سراب گرم توسط شرکت برق تا پايان ارديبهشت ماه سال آينده به انجام برسد.
- شرکت آب منطقه اي متعهد شد تا براي ساماندهي رودخانه الوند حد فاصل درون شهر سرپل ذهاب (روپوش کانال) مساعدت مالي لازم را با مجوزهاي لازم انجام دهد.
در اين جلسه همچنين از محل اعتبارات استاني کمکهايي به شهرداري ، حوزه علميه مسجد اهل سنت و.. از سوي استاندار اعمال شد.
[ جمعه 14 اسفند1388 ] [ 10:18 ] [ طاقبستان ]
ايرنا - نماينده مردم شهرستانهاي قصرشيرين، سرپل ذهاب و گيلانغرب در مجلس شوراي اسلامي گفت: بايد نگاه امنيتي را نسبت به شهرستانهاي مرزي استان برداريم.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه فرهاد تجري که استاندار کرمانشاه را در سفر يک روزه به شهرستانهاي قصرشيرين و سرپل ذهاب همراهي مي کرد، تأکيد کرد: يکي از عوامل عدم توسعه شهرستانهاي مرزي داشتن ديد امنيتي به اين شهرستانها بوده و بايد مسوولين اين نگاه امنيتي را اصلاح کنند تا مردم اين مناطق نيز شاهد توسعه و پيشرفت شهرستان خود باشند.
وي با اشاره به اهميت و جايگاه شهرستاني همچون قصرشيرين در قبل از انقلاب عنوان داشت: متأسفانه هشت سال جنگ تحميلي باعث شد اين شهرستان با توجه به وجود آب و هوايي معتدل آن شور و نشاطي را که مردم قبلا داشتند از دست بدهند و به ديگر شهرستانها و استانهاي ديگر کوچ کنند.
تجري گفت: انتظار ما از مسوولين و کارگزارن نظام اين است که با توجه ويژه به اين شهرستان در جهت رونق و تحول دوباره آن در زمينه اشتغال، عمران و توسعه منطقه گام هايي برداشته شود و خوشبختانه اقداماتي صورت گرفته است ولي اميدواريم که با احساس مسووليت بيشتري به اين مهم اهميت داده شود.
وي با بيان اين مطلب که وجود بازارچه اي چون پرويزخان که در دو سال گذشته رتبه اول صادرات کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: بايد به اين بازارچه توجه ويژه شود و فضاي موجود آن توسط دستگاههاي مرتبط ساماندهي شود.
نماينده شهرستانهاي قصرشيرين، سرپل ذهاب و گيلانغرب در مجلس شوراي اسلامي افزود: انشاالله با تدبير و عنايت ويژه مسوولين ارشد استان بايد مقدماتي را فراهم کنيم که شاهد برگشت مردم بخش سومار باشيم.
تجري همچنين با اشاره به محوريت فرهنگي دور سوم سفرهاي رييس جمهور گفت: در تلاش هستيم که از اين فرصت به نحوه احسن استفاده کنيم و يکي از مهمترين مصوباتمان در دور سوم سفر ايجاد دانشگاه بين المللي در منطقه باشد تا بتوانيم در جهت توسعه فضاهاي آموزشي گامي برداشته باشيم.
[ جمعه 14 اسفند1388 ] [ 10:15 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - مردم اهل تشيع و تسنن استان کرمانشاه طي ديشب و امروز در سالروز ولادت پيامبر گرامي اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) آيينهاي جشن و سرور برگزار کردند.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه مراسم جشن و سرور سالروز ولادت رسول گرامي اسلام که از آغاز هفته وحدت در نقاط مختلف استان کرمانشاه بخصوص پاوه و اورامانات آغاز شده بود، روز پنجشنبه به اوج خود رسيد.
گزارش خبرنگاران ايرنا حاکي است مردم اهل تسنن شهرستانهاي پاوه ، جوانرود ، روانسر و ثلاث باباجاني با برگزاري آيينهاي عيد ولادت رسول مکرم اسلام به جشن و سرور پرداختند و گروه هاي مولودي خواني هم در مدح و منقبت پيامبر اسلام اشعاري قرائت کردند.
در شهرستانهاي صحنه ، کرمانشاه ، هرسين ، اسلام آباد غرب ، کنگاور ، سنقروکليايي ، سرپل ذهاب ، قصرشيرين و دالاهو نيز مردم و مسوولان با برگزاري آيينهاي جشن و سرور و توزيع شربت و شيريني سالروز فخر کائنات حضرت محمد مصطفي (ص ) را جشن گرفتند.
به همين مناسبت شهرداري و شوراي شهر کرمانشاه در تالار انتظار اين شهر آيين جنگ شادي و مراسم تجليل از نام آوران ورزش را برگزار کردند.
در اين مراسم که جمعي از مسوولان و اقشار مختلف مردم و ورزشکاران رشته هاي مختلف ورزشي حضور داشتند ، شهرداري کرمانشاه با اهدا لوح و جوايزي از ورزشکاران مدال آور کرمانشاه تجليل کرد.
در اين مراسم علي رضا دبير قهرمان نام آور کشورمان و محمد کرمي راد نماينده کرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي در خصوص جايگاه ورزش بخصوص کشتي در استان کرمانشاه و ضرورت به کارگيري قهرمانان ورزشي در ادارات و سازمانهاي دولتي مطالبي بيان کردند.
به همين مناسبت امروز هچنين همايش بزرگ اسکيت و دوچرخه سواري در کرمانشاه برگزار شد.
در اين همايش تعداد زيادي اسکيت باز و دوچرخه سوار جوان و نوجوان مسير چهار راه نوبهار تا ميدان مرکزي کرمانشاه را طي کردند و در پايان از سوي شهرداري منطقه يک کرمانشاه به تعدادي از شرکت کنندگان، هدايايي اهدا کرد.
[ پنجشنبه 13 اسفند1388 ] [ 17:44 ] [ طاقبستان ]

دیدار تیمهای شیرین فراز کرمانشاه و گسترش فولاد تبریز از هفته پانزدهم لیگ دسته اول آزادگان برگزار نمی شود.

 به گزارش طاقبستان:دیدار هفته پانزدهم شیرین فراز که قرار بود در مقابل گسترش فولاد تبریز برگزار شود به دلیل عدم رفع تعلیق شیرین فراز لغو گردید و به زمان دیگری موکول شده است.

 از طرفی شیرین فراز که دیدار هفته نخست دور برگشت در مقابل برق شیراز را نیز از دست داده است، برای حفظ امتیاز حضورش در رقابتهای لیگ آزادگان فرصت چندانی ندارد، اما در صورت رفع تعلیق، این تیم در هفته آینده به ترتیب طی روزهای ۲۰ و ۲۶ اسفند در اراک و بندرعباس به مصاف تیمهای شن سا و آلومینیوم هرمزگان خواهد رفت.

 به دنبال لغو دیدار تیمهای شیرین فراز و گسترش فولاد تبریز این تیم از روز شنبه اردوی چهار روزه ای را در تهران برگزار خواهد کرد و در ادامه به ترتیب با تیم یاران علی دایی در روز شنبه و تیم راه آهن تهران در روز یکشنبه دیدار می کند.

[ پنجشنبه 13 اسفند1388 ] [ 11:44 ] [ طاقبستان ]

بيست ‌و چهارمين همايش بزرگ پياده روي خانوادگي فدراسيون ورزش‌هاي همگاني فردا (14 اسفند ماه) به ميزباني استان كرمانشاه برگزار خواهد شد.

 به گزارش کرمانشاه، به همت اداره کل تربیت بدنی و هیات ورزشهای همگانی استان کرمانشاه، فدراسيون ورزش‌هاي همگاني بيست‌وچهارمين همايش پياده‌روي خانوادگي خود را در سال 88 به ميزباني استان كرمانشاه برگزار مي‌كند.

 این همایش از ساعت 7 و 30 دقیقه صبح از محل پارک شاهد کرمانشاه آغاز و در میدان طاقبستان به پایان می رسد.

 در این همایش قرار است به شرکت کنندگان به قید قرعه دو دستگاه خودرو پراید، 5 کمک هزینه سفر به حج عمره، 5 کمک هزینه سفر به کربلای معلی، 5 کمک هزینه سفر به سوریه، 5 کمک هزینه سفر به مشهد مقدس، یکصد و ده دستگاه دوچرخه، پنجاه عدد چادر مسافرتی و وسایل ورزشی خواهد بود.

 مکانهای ثبت نام و دریافت برگه های قرعه کشی شامل مجموعه های ورزشی امام خمینی(ره)، آزادی و امام سجاد(ع)، مدارس سطح شهر، پایگاههای مقاومت بسیج سطح شهر، نواحی شش گانه شهرداری و باشگاههای خصوصی می باشد.

 گفتنی است؛ بيست‌وسومين همايش پياده‌روي خانوادگي اين فدراسيون نيز، 7 اسفند ماه در استان قم برگزار شد.

[ پنجشنبه 13 اسفند1388 ] [ 11:42 ] [ طاقبستان ]
[ پنجشنبه 13 اسفند1388 ] [ 11:35 ] [ طاقبستان ]

در آستانه عيد نوروز نمايشگاه فروش بهاره كرمانشاه ظهر امروز در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي كرمانشاه در بوستان شاهد اين شهر گشايش يافت.

به گزارش كرمانشاه در اين نمايشگاه كه در فضايي بالغ بر 5 ‌هزار مترمربع در قالب 372 غرفه شامل 140 غرفه پوشاك، 40 غرفه آجيل و خشكبار، 40 غرفه كيف و كفش، 60 غرفه مواد غذايي، 15 غرفه آرايشي و شوينده، 15غرفه خرازي، 30 غرفه متفرقه و 32 غرفه عرضه مرغ و روغن، گوشت و ماهي را برعهده دارند.
در نمايشگاه امسال علاوه بر نظارت و دقت بيشتر بر افزايش كيفيت محصولات عرضه شده، بر قيمت كالاهاي عرضه شده نظارت بيشتري صورت مي‌گيرد و بين 10 تا 25درصد تخفيف براي محصولات، اجناس، كالاها و خشكبار عرضه شده در نظر گرفته شده است.
در نمايشگاه بهاره كرمانشاه همچنين اقلام پرمصرف و سبدكالاي خانوار مانند برنج، روغن، قند و شكر، مرغ، گوشت قرمز منجمد و انواع ميوه با قيمت مصوب توزيع مي‌شود.
مديرعامل نمايشگاه‌ بين‌المللي كرمانشاه در حاشيه اين نمايشگاه به خبرنگار فارس گفت: امسال نمايشگاه بهاره از امكانات بهتري برخوردار شده و با همكاري خوب و ارزنده همه ادارات و ارگان‌ها به ويژه شهرداري كرمانشاه و شوراي اسلامي شهر وضعيت ورودي و خروجي نمايشگاه سامان يافته و بهتر از هميشه درخدمت شهروندان خواهيم بود.
رضا سليم ساساني افزود: با نظارت و همراهي مناسبي كه بين نمايشگاه و كارشناسان سازمان بازرگاني و مجمع امور صنفي برقرار است در نمايشگاه بهاره اجناس، كالاها و اقلام مختلف مايحتاج مردم از كيفيت مناسب و استانداردتري برخوردار بوده و نظارت مستمر بر قيمت و تخفيف‌هاي نمايشگاهي اعمال مي‌شود.
نمايشگاه بهاره كرمانشاه تا 23 اسفندماه از ساعت 10 صبح لغايت 21 به صورت يكسره آماده بازديد و عرضه كالا به همشهريان است.
[ چهارشنبه 12 اسفند1388 ] [ 16:30 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه در جلسه شوراي اداري شهرستان قصرشيرين گفت: مديران خدمت به مردم را مد نظر داشته و از پرداختن به حاشيه ها پرهيز کنند.
به گزارش طاقبستان سيد دادوش هاشمي روز چهارشنبه به ارايه خدمت بيشتر به مردم و پرهيز از حاشيه ها تاکيد کرد و از مديران خواست تا وقت خود را صرف حاشيه ها نکنند.
استاندار کرمانشاه به حساسيت دولت به موضوع اشتغال اشاره کرد و گفت: در اين راستا سند اشتغال توسط دولت تدوين شده و 30 هزار ميليارد ريال به آن در بودجه سال 1389 اختصاص يافته است.
استاندار همچنين ظرفيت هاي اقتصادي، کشاورزي و بازرگاني شهرستان قصرشيرين را بسيار بالا ارزيابي کرد و گفت: شهرستان قصرشيرين مي تواند به تنهايي به اندازه کل استان اثرگذار و ثمربخش باشد.
وي گفت: عوامل زيادي همچون تردد زوار به عتبات عاليات از طريق اين شهرستان مي تواند نقش قصرشيرين را بيشتر به کشور بنماياند.
استاندار کرمانشاه همچنين به موفقيت ارزشمند سربازان گمنام امام زمان (عج) در دستگيري شرور شرق کشور اشاره کرد و گفت: دستگيري ريگي اقتدار اطلاعاتي نظام را به جهانيان ثابت کرد و اعترافات اين شرور نيز نشان داد که پشت پرده چه کساني از وي حمايت مي کردند.
هاشمي در ادامه به ضرورت اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها پرداخت و افزود: در اين طرح 65 ميليون نفر از سراسر کشور ثبت نام کردند و براي تحقق آن 400 هزار ميليارد ريال يارانه در نظر گرفته شده است که از مجلس انتظار مي رود براي تحقق آن کمک کند و به طور کلي تحقق اين طرح به سود مردم استان کرمانشاه خواهد بود.
در ابتداي اين جلسه بهرام تيموري فرماندار قصرشيرين گفت: شهرستان قصرشيرين با تقديم 780 شهيد در دوران دفاع مقدس و قرار گرفتن در مسير عتبات عاليات از قديم الايام از موقعيت ويژه اي برخوردار بوده است.
وي افزود: ظرفيت هاي بالاي اين شهرستان همانند پايانه مرزي خسروي مي تواند آن را در کل کشور مطرح نمايد.
هم اکنون روزانه 20 کاروان زيارتي با حمايت هاي استانداري و همکاري سازمان حج و زيارت از اين پايانه به عتبات عاليات رفت و آمد مي کنند.
تيموري در ادامه اظهار داشت: وجود بازارچه پرويز خان با ميانگين صادرات روزانه 11 ميليون دلار ميانگين تردد يک کاميون در دقيقه از اين بازارچه، وجود سدهاي مختلف، توسعه قابل قبول بخش کشاورزي، پروژه کشاورزي دشت گندم بان، ذخاير نفتي شهر نفت شهر و... زمينه هاي تحول در شهرستان قصرشيرين را فراهم کرده است.
در اين جلسه مشکلات شهرستان در بخش هاي مختلف مورد بررسي قرار گرفت و دستورات و راهکارهاي لازم از سوي استاندار براي رفع آنها صادر شد.
[ چهارشنبه 12 اسفند1388 ] [ 16:18 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه در نخستين نشست شوراي استاني ايرانيان مقيم خارج از کشور ( کرمانشاهيان ) گفت: همه مسوولين استان موظف هستند که بسترهاي لازم را براي سرمايه گذاران ايراني مقيم خارج از کشور بخصوص کرمانشاهيان مهيا کنند.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه: "سیددادوش هاشمي " عصر سه شنبه در استانداري کرمانشاه افزود: سرمايه گذاران خارجي بايد کمترين دغدغه را براي سرمايه گذاري در استان داشته باشند و تمامي مسوولان بايد در اين راستا حرکت کنند.
وي در ادامه با اشاره به وظايف اين شورا، تصريح کرد: جلسات اين شورا بايد بصورت مرتب برگزار شود و اعضاي آن در تعيين کميته هاي فعال، حساس باشند.
هاشمي اظهار داشت: نشستهاي شورا بايد ماهي يک بار و نشست کميته هاي آن در ماه حداقل دو بار تشکيل شود.
وي افزود: کميته ها بايستي در فعاليتهاي مهم اين شورا همچون تهيه ليست کرمانشاهيان مقيم خارج از کشور با دقت زيادي تلاش کنند.
استاندار کرمانشاه در پايان گفت: در اين ليست بايد افرادي که مي توانند در شکوفايي اقتصادي، علمي و فرهنگي استان موثر باشند ، شناسايي شوند و از آنها براي همکاري در استان دعوت به عمل آيد.
[ چهارشنبه 12 اسفند1388 ] [ 12:10 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه در هفتمين سفر خود به شهرستانهاي استان، صبح امروز چهارشنبه وارد شهرستان قصرشيرين شد.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه سيد دادوش هاشمي استاندار کوشا وتوانمندکرمانشاه در بدو ورود مورد استقبال فرماندار، بخشدار مرکزي و جمعي از مديران دستگاه هاي اداري شهرستان قصرشيرين قرار گرفت ضمن اينکه گروههايي از مردم اين شهرستان نيز براي خوش آمدگويي به استاندار دوازدهم استان شان حضور يافته بودند.
وي در ابتدا و طبق روال سفرهاي شهرستاني اش، بر مزار شهداي اين شهرستان که در هشت سال جنگ تحميلي براي ميهن اسلامي رشادتها کرده بودند، حضور يافت و با قرائت فاتحه و نثار گل به روح بلند اين شهدا اداي احترام کرد.
استاندار کرمانشاه همچنين در برنامه ديگرش به ديدار خانواده شهيد نوروز مرادي از شهداي بسيجي دفاع مقدس که سال 62 در گيلانغرب به شهادت رسيده بود، رفت و با خانواده اين شهيد که سه فرزند (دو فرزند دختر و يک فرزند پسر) از وي به يادگار مانده است ديدار کرد.
اين ديدار نمادين به نيابت از همه خانواده هاي شهداي شهرستان قصرشيرين انجام گرفت.
هاشمي همچنين با کاروان همراهش از بازارچه مرزي پرويزخان بازديد کرد و از نزديک با وضعيت اين بازارچه مرزي که نقشي بارز در صادرات غيرنفتي کشورمان و استان کرمانشاه به فراسوي مرزها را دارد، آشنا شد.
قرار است استاندار کرمانشاه در جلسه شوراي اداري اين شهرستان حضور يابد و ضمن بررسي مشکلات اين شهرستان در حوزه هاي مختلف اقتصادي، صنعتي، تجاري، فرهنگي، اجتماعي و.. مصوباتي نيز براي دگرگوني چهره اين شهرستان و ايجاد تحول به تصويب برساند.
پس از شهرستان قصرشيرين، استاندار کرمانشاه به شهرستان سرپل ذهاب خواهد رفت که اخبار تکميلي متعاقبا اعلام خواهد شد.
[ چهارشنبه 12 اسفند1388 ] [ 11:53 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه-استاندار کرمانشاه با بيان اين که مدير هر دستگاهي بايد در خصوص پروژه هاي مربوطه اطلاعات کافي داشته باشد؛ گفت: به هيچ وجه قابل توجيه نيست که مديري در اين جلسه حضور داشته باشد و اطلاعات و جزييات پروژه هاي مربوط به دستگاهش را نداند.
به گزارش کرمانشاه سيد دادوش هاشمي سه شنبه در جلسه کميته راهبردي پروژه هاي عمراني که در محل استانداري تشکيل شد، با تأکيد بر تسريع در اجراي پروژه هاي گازرساني و بهبود جايگاه هاي عرضه سوخت گاز CNG استان و شهرستانها افزود: فرمانداران بايد با نظارت بر پروژه ها و طرح هاي عمراني کلان مربوط به هر دستگاهي روند اجراي اين پروژه ها را کنترل و دنبال کنند.
مدير کل دفتر فني استانداري نيز ميانگين پيشرفت فيزيکي پروژه هاي عمراني استان را 73 در صد اعلام کد و گفت: شهرستانهاي سنقروکليايي،صحنه و اسلام آبادغرب به ترتيب بيشترين ميزان پيشرفت را در پروژه هاي خود داشته اند.
محمد جمور همچنين از دستگاه هاي ميراث فرهنگي و گردشگري، شرکت آب و فاضلاب روستايي و شرکت آب منطقه اي غرب به عنوان دستگاههايي که بيشترين و بالاترين پيشرفت را در پروژه هاي مربوط به خود داشته اند نام برد و از مديران اين دستگاه ها قدرداني کرد.
در پايان نيز فرمانداران و ديگر مديران دستگاه هاي اجرايي استان در خصوص چگونگي ميزان پيشرفت پروژه ها و رفع مشکلات پيش روي آنها به بحث و گفت و گو پرداختند.
[ سه شنبه 11 اسفند1388 ] [ 18:43 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه گفت: وظيفه مديران خدمات رساني مطلوب و گسترده به مردم شريف است و در اين راستا هيچ کوتاهي از کسي پذيرفتني نيست.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه سيد دادوش هاشمي روز سه شنبه در آيين کلنگ زني ساماندهي مرحله دوم رودخانه قره سو کرمانشاه افزود: چهره شهر کرمانشاه نياز به تغيير و بازسازي دارد لذا هماهنگي و بکارگيري تمامي توان مسوولين ذيربط براي انجام اين مهم ضروري است.
استاندار کرمانشاه ساماندهي بافت هاي فرسوده ، احداث خيابانها و روگذرهاي جديد و ايجاد تفرجگاه هاي زيبا در سطح شهر را ضروري دانست و اظهار داشت: شهر کرمانشاه زمينه زيادي براي کار و عمران دارد لذا از مسوولين ذيربط مي -خواهيم که روند توسعه و آباداني شهر را با اجراي پروژه هاي در دست اقدام و پروژه هاي مورد نياز سرعت بخشند.
استاندار کرمانشاه با اشاره به اجراي طرح ساماندهي مرحله دوم رودخانه قره سو کرمانشاه افزود: خوشبختانه پروژه هاي خوب و مناسبي براي شهر کرمانشاه طي چند ماه گذشته شروع شده و ساماندهي فاز اول و دوم قره سو از جمله اين پروژه هاست که با اجراي اين پروژه ها منظره مفرح و زيبايي براي شهر کرمانشاه محقق خواهد شد.
وي تصريح کرد: به لحاظ اينکه استان کرمانشاه مرکزيت منطقه غرب کشور است لذا شهرداري کرمانشاه بايد به عنوان الگويي براي استانهاي همجوار و ديگر شهرهاي استان مطرح گردد.
وي گفت: شهر کرمانشاه در حال حرکت به سمت توسعه است بنابراين همگي بايد به اين روند حرکتي و ارايه خدمات گسترده تر و وسيع تر به مردم کمک کنند.
هاشمي بيان داشت: فاز اول قره سو با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و فاز دوم آن نيز با شهرداري مي باشد لذا هر دستگاهي که زودتر اقدام به اتمام کار کند توانمندي و تلاش مطلوب خود را به نمايش گذاشته است.
ساماندهي بخش شرقي رودخانه قره سو توسط شهرداري به طول دو هزار و 250 متر در هر طرف رودخانه انجام خواهد شد.
در اين طرح پارکينگ، محلي براي پياده روي در کنار رودخانه، پيست دوچرخه سواري، محلي براي ورزشهاي همگاني، آلاچيق ها و مبلمانهاي شهري براي استراحت خانواده ها و همچنين با مشارکت بخش خصوصي رستوران و کافي شاپ راه اندازي خواهد شد.
براي اجراي اين طرح 50 ميليارد ريال اعتبار نياز است.
عمليات اجرايي ساماندهي بخش غربي رودخانه قره سو هفته گذشته آغاز شد و متولي آن اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان کرمانشاه است.
[ سه شنبه 11 اسفند1388 ] [ 18:40 ] [ طاقبستان ]

مديرعامل نمايشگاه بين‌المللي كرمانشاه گفت: سال آينده برگزاري 33 نمايشگاه براي استان كرمانشاه برنامه‌ريزي شده كه 20 نمايشگاه آن تخصصي است.

رضا سليم‌ساساني امروز در گفتگو با خبرنگاركرمانشاه افزود: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در كنار افزايش كميت حداقلي درنظر داريم به كيفيت حداكثري دست‌ يابيم.
وي ادامه داد: تقويم نمايشگاهي استان در سال 89 به صورت مدون تنظيم و به انجمن نمايشگاه‌هاي كشور كه مدت زمان كوتاهي از تشكيل آن مي‌گذرد و مرجع تخصصي و پيگيري و هماهنگي همه نمايشگاه‌هاي كشور است، ارائه شده است كه خوشبختانه 33 نمايشگاه در نظر گرفته شده تماما " به تصويب اين انجمن رسيده است.
سليم‌ساساني تاكيد كرد: نمايشگاه‌هاي برنامه‌ريزي شده براي سال آتي با زمان‌بندي مشخص و بر اساس تقويم انجام و كيفيت آن به مراتب از نمايشگاه‌هاي فعلي متمايز خواهد بود.
وي همچنين از برنامه‌ريزي و اجراي طرح‌هاي نو براي جذب مخاطبان بيشتر در نمايشگاه‌هاي تخصصي خبر داد و ابراز اميدواري كرد نمايشگاه بين‌المللي كرمانشاه محلي مناسب براي رونق تجارت، بازرگاني، خريد و فروش و نمايش كالا، خدمات و در نهايت توسعه همه جانبه كرمانشاه باشد.
وي همچنين از برپايي نمايشگاه فروش بهاره از امروز در كرمانشاه خبر داد و گفت: در اين نمايشگاه بيش از 5 ‌هزار متر مربع فضاي نمايشگاهي در قالب 350 غرفه در اختيار غرفه‌داران و عرضه‌كنندگان قرار گرفته كه در دو نوبت صبح و عصر در خدمت همشهريان خواهد بود.
سليم‌ساساني تاكيد كرد: امسال نمايشگاه بهاره از امكانات بهتري برخوردار شده و با همكاري خوب و ارزنده همه ادارات و ارگان‌ها به ويژه شهرداري كرمانشاه و شوراي اسلامي شهر وضعيت ورودي و خروجي نمايشگاه سامان يافته و بهتر از هميشه درخدمت شهروندان خواهيم بود.
مديرعامل نمايشگاه‌ بين‌المللي كرمانشاه افزود: با نظارت و همراهي مناسبي كه بين نمايشگاه و كارشناسان سازمان بازرگاني و مجمع امور صنفي برقرار است در نمايشگاه بهاره اجناس، كالاها و اقلام مختلف مايحتاج مردم از كيفيت مناسب و استانداردتري برخوردار بوده و نظارت مستمر بر قيمت و تخفيف‌هاي نمايشگاهي اعمال مي‌شود.
وي در پايان گفت: همه مسئولان و دست‌اندركاران نمايشگاه‌ بين‌المللي كرمانشاه و نمايشگاه بهاره در آستانه ولادت پيامبر مكرم اسلام (ص) و فرزند صالحش حضرت امام صادق (ع) و نيز عيد سعيد و باستاني نوروز به صورت شبانه‌روزي در خدمت همشهريان خواهند بود و ارتقاي نمايشگاه و رضايت مردم از كيفيت، قيمت و ارائه خدمات و كالا، هدف اصلي همه آنان است.

[ سه شنبه 11 اسفند1388 ] [ 17:43 ] [ طاقبستان ]

طرح ساماندهی قسمت شرقی رودخانه قره سو، با حضور استاندار کرمانشاه،ا مروز ( یازدهم اسفند)  آغاز شد.

 به گزارش خبرنگارکرمانشاه، منوچهر فخری شهردار کرمانشاه در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی قسمت شرقی رودخانه قره سو در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: وجود رودخانه قره سو در داخل شهر کرمانشاه، این امکان را به ما می دهد که بتوانیم زیبایی خاصی به چهره شهر کرمانشاه ببخشیم.

 وی ادامه داد: باید بپذیرم که کرمانشاه در حال حاضر با وجود تمامی پتانسیل هایی که دارد، آنچنان که شایسته است از زیبایی شهری بهره مند نیست.

 فخری تصریح کرد: با توجه به طرح هایی که شهرداری کرمانشاه به منظور زیباسازی شهر در دست اجرا دارد، می توانم به جرات بگویم که سال 89، سال شکوفایی و زیباسازی شهر کرمانشاه خواهد بود.

 شهردار کرمانشاه در خصوص ویژگی های طرح ساماندهی قسمت شرقی رودخانه قره سو، گفت:  ساماندهی قسمت غربی این رودخانه را اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بر عهده گرفته که کلنگ زنی آن هفته گذشته انجام شد و اما این طرح که در قسمت شرقی رودخانه قره سو اجرا می شود توسط شهرداری و به طول 2 هزار و 250 متر در هر طرف رودخانه ساماندهی خواهد شد.

 وی ادامه داد: در این طرح؛ پارکینگ، محلی برای پیاده روی در کنار رودخانه، پیست دوچرخه سواری، محلی برای ورزش های همگانی، آلاچیق ها و مبلمان های شهری برای استراحت خانواده ها و همچنین با مشارکت بخش خصوصی نیز محل هایی هم چون رستوران، کافی شاپ و ... راه اندازی خواهد شد.

 فخری با اشاره به میزان اعتباری که برای این طرح در نظر گرفته شده، گفت: برای اجرای این طرح در ابتدا مبلغ یک میلیارد تومان اختصاص داده شده، اما اعتبار نهایی این طرح پنج میلیارد تومان است.

 شهردار کرمانشاه زمان اجرای این طرح را یک ساله عنوان کرد.

گفتنی است؛ استاندار کرمانشاه به جای کلنگ زنی برای آغاز به کار این طرح، اقدام به کاشت نمادین یک درخت در حاشیه رودخانه قره سو کرد.

[ سه شنبه 11 اسفند1388 ] [ 17:40 ] [ طاقبستان ]

انتخابات پارلمانی عراق طی روزهای 14، 15 و 16 اسفند، همزمان با هشت  استان دیگر کشورمان در کرمانشاه نیز برگزار می شود و اتباع عراقی واجد شرایط می توانند در این انتخابات شرکت کنند.

اردشیر عزیزی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه در گفت و گو باکرمانشاه، اظهار داشت: انتخابات پارلمانی عراق در راستای درخواست دولت این کشور و موافقت جمهوری اسلامی ایران، در 9 استان کشور برای اتباع عراقی برگزار می شود که یکی از این استانها، استان کرمانشاه است.

عزیزی افزود: برگزاری این انتخابات با کمیساریای عالی  انتخابات عراق است و ما در این رابطه تنها همکاری داشته و هیچ دخالتی در این خصوص نداریم.

وی گفت: انتخابات پارلمانی عراق دو روز زودتر از داخل این کشور در استانهای کشورمان برگزار می شود.

عزیزی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای برگزاری مطلوب این انتخابات، گفت: در استان ستادی به این منظور با محوریت اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تشکیل شده و در ابعاد مختلف امنیتی، انتظامی و اداری تمهیدات لازم اندیشیده شده و شرایط برای برگزاری این انتخابات در استان مهیاست.

وی افزود: در سطح استان دو مرکز برای رای گیری از اتباع عراقی در نظر گرفته شده که مرکز شماره یک با شش صندوق اخذ رای درخیابان22 بهمن و مرکز شماره دو با دو صندق در خیابان شهید جعفری می باشد.

عزیزی ادامه داد: بدنبال ایجاد شرایطی برای تسهیل در انتقال اتباع عراقی ساکن در دیگر شهرستانهای استان به مرکز استان جهت شرکت در این انتخابات هستیم.

وی تعداد اتباع عراقی شناسایی شده ساکن در استان کرمانشاه که برای آنان کارت صادر شده را  بر اساس آمایش سال گذشته را 1312 نفر اعلام کرد.   

[ سه شنبه 11 اسفند1388 ] [ 17:38 ] [ طاقبستان ]

استاندار کرمانشاه، گفت: به منظور زیباسازی فضای شهری کرمانشاه، باید چند کار اساسی به صورت همزمان صورت گیرد.

 به گزارش خبرنگارکرمانشاه، مهندس سید دادوش هاشمی، امروز (یازدهم اسفند) در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی قسمت شرقی رودخانه قره سو در جمع خبرنگاران افزود: با انجام ساماندهی رودخانه های قره سو و چم بشیر، ساماندهی بافت فرسوده شهر، ایجاد باغ گل ها و چندین کار دیگر، چهره شهر کرمانشاه دگرگون خواهد شد.

 وی ادامه داد: کرمانشاه برای زیباسازی جای کار بسیاری دارد و انجام این کار نیاز به همکاری تمامی مدیران و مسئولین استان دارد.

 هاشمی، تصریح کرد: باید کاری کرد که مردم کرمانشاه بتوانند نشاط و شادابی را حس کنند و هر وقت که از کنار رودخانه قره سو رد می شوند، آب زلال و زیبایی را مشاهد کرده و از فضای سبز، نور افشانی زیبا و دیگر سازه های اطراف این رودخانه لذت ببرند.

 استاندار کرمانشاه، گفت: بحمد اله روند آبادانی، کار و تلاش در استان کرمانشاه شتاب قابل توجهی به خود گرفته، لذا تمامی مدیران استان باید کاری کنند که برای سایر نقاط کشور به یک الگوی کاری تبدیل شوند.

 هاشمی افزود: شخصا هر هفته روند اجرای کلیه پروژه های شهر کرمانشاه را رصد می کنم و در هر زمانی که ببینم روند اجرایی پروژه ای مناسب نیست، بدون هیچ چشم پوشی، کم کاری مدیر مربوطه آن پروژه را اعلام خواهم کرد.

 استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: دولت، اختیارات عزل و نصب تمامی مدیران استان را بر عهده استانداران گذاشته است.

 وی تصریح کرد: تمامی مدیران استان باید به فکر کار و تلاش باشند و به هیچ وجه نشستن، حرف زدن و کم کاری مدیران را نمی پذیرم. مدیران وظیفه دارند که خدمت رسانی کنند و اگر اینچنین کردند، مردم درباره کار آن ها قضاوت خواهند کرد.

 هاشمی افزود: مردم استان اگر از مدیران و مسئولان استان کار و تلاش دیدند، آنها را دعا کنند، اما اگر کم کاری دیدند، نفرین می کنند.

[ سه شنبه 11 اسفند1388 ] [ 17:36 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - نمايشگاه فروش بهاره کرمانشاه روز سه شنبه در محل دايمي نمايشگاههاي شهر کرمانشاه (بوستان شاهد) آغاز بکار کرد.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه، اين نمايشگاه عرضه مستقيم کالا تا بيست و سوم همين ماه براي خريد عموم مردم داير است.
رييس سازمان بازرگاني استان کرمانشاه در اين خصوص گفت: تمام تلاش مان بر اين است تا کالاهايي با کيفيت و البته با تخفيف 10 الي 30 درصدي در اين نمايشگاه به مردم عرضه شود.
اصغر ميرزايي تعداد غرفه هاي نمايشگاه امسال کرمانشاه را 400 غرفه عنوان کرد و گفت: در مجموع و در سطح استان بالغ بر 965 غرفه نمايشگاهي ايجاد خواهد شد که نسبت به سال قبل از رشد 10 درصدي در تعداد غرفه ها برخوردار خواهد بود.
وي ساعات داير بودن نمايشگاه ها را از 10 صبح هر روز تا 21 شب و بدون وقفه اعلام کرد.
وي عمده اقلام نمايشگاه هاي برگزار شده در سطح استان را کيف و کفش، پوشاک، شوينده ها، خشکبار، گوشت و مواد پروئتيني، روغن و.. اعلام کرد.
وي از ذخيره سازي 900 تن برنج، 300 تن قند و سهميه يک هزار تني مرغ استان براي عرضه در نمايشگاه هاي آخر سال کرمانشاه خبر داد.
ميرزايي ادامه داد: در تلاش هستيم تا گوشت منجمد گوساله را نيز در اين نمايشگاه عرضه نمائيم و در راستاي عرضه گوشت گرم گوساله نيز با هماهنگي امور دام استان، تلاش داريم تا نه تنها در اين نمايشگاه که در روزهاي خارج از تقويم نمايشگاهي نيز اين فرآورده را با قيمت هر کيلوگرم با استخوان 64 هزار ريال و بدون استخوان با قيمت 80 هزار ريال به شهروندان عرضه نماييم.
وي با اشاره به وجود سردخانه هايي در شهرهاي روانسر، پاوه و اسلام آبادغرب و رفع مشکلات سالهاي قبل در خصوص انبار و ذخيره سازي ميوه مورد نياز مردم، گفت: با توجه به وجود اين سردخانه ها هم اکنون دو هزار تن پرتقال و يک هزار تن سيب درختي خريداري شده که يک هزار تن در انبارهاي استان ذخيره سازي شده است و يک هزار تن ديگر نيز در حال انتقال به انبارهاي استان مي باشد.
وي گفت: در حاشيه نمايشگاه، شير يارانه نيز به شهروندان عرضه مي شود که در اين بين حساسيت ويژه اي روي بهداشتي بودن اين فرآورده خواهيم داشت.
[ سه شنبه 11 اسفند1388 ] [ 17:31 ] [ طاقبستان ]
سعيد سليم ساساني گفت: طرح محدوديت تردد در هسته مركزي شهر جهت بهبود و كاهش ترافيك اين محدوده مي باشد، نه اينكه بخواهيم سرانه جرايم را افزايش دهيم.

سعيد سليم ساساني در گفتگو با خبرنگارکرمانشاه افزود: در كميته ترافيك استانداري جلسه اي برگزار شد كه شهرداري پيشنهاد داد تا پليس ايجاد محدوديت فيزيكي را بالاتر ببرد، يعني به جاي جريمه از ابتدا نگذارد خودروها وارد طرح گردند و صرفاً به دنبال اين نبوده ايم كه سرانه جرايم را افزايش دهيم و هدف اين طرح صرفاً كاهش بار ترافيكي هسته مركزي بوده است.
وي ادامه دارد : اجراي اين طرح توسط معاونت راهبر انتظامي و نيروي انتظامي صورت مي گيرد و امروز با گذشت ده روز از اين طرح حجم ترافيك در دو مسير جانبي خيابان مدرس بهبود يافته و ليكن در خيابان مدرس به دليل عريض نبودن خيابان و فراواني خدماتي كه در اين مكان عرضه مي شود بدين بابت مشكلاتي البته كمتر از قبل در اين مسير دارا هستيم.
وي اظهار داشت: طرح محدوديت تردد در هسته مركزي شهر با توجه به ايام نوروز و افزايش حجم تردد خودروها و افزايش سفرهاي بين شهري شهروندان طراحي و به اجرا گذاشته شده است.
[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 18:59 ] [ طاقبستان ]

همزمان با هفته وحدت و درآستانه ميلاد خجسته حضرت ختمي مرتبت (ص) و امام جعفرصادق (ع) سامانه رسيدگي به شكايات سازمان بازرسي كل كشور در استان كرمانشاه راه‌اندازي و فعال شد.

به گزارش كرمانشاه در اين سامانه اينترنتي كه روي پورتال و سايت سازمان بازرسي استان قابل استفاده براي كاربران است، مراجعان به صورت آنلاين وارد سامانه شده و هرگونه شكايات و گزارشات خود داير بر نقض قوانين و مقررات، تخلفات اداري و مالي دستگاه‌هاي اداري استان را به ورودي‌هاي سامانه وارد و مراحل بعدي از طريق كد رهگيري مربوطه پيگيري خواهند كرد.
اين سامانه درمرحله اول دستگاه‌ها و ادارات پست، راه و ترابري، حمل و نقل و پايانه‌ها، صدا و سيما، شركت مخابرات، فرودگاه، خبرگزاري جمهوري اسلامي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، حج و زيارت، اوقاف و امور خيريه، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، تبليغات اسلامي، هواپيمايي هما و پست بانك استان را شامل مي‌شود و از سال آينده همه دستگاه‌هاي اجرايي وارد اين طرح مي‌شوند.
از مزاياي اين سامانه مي‌توان به حذف مكاتبات فيزيكي، تسريع در رسيدگي‌ها، اطلاع سريع از نتيجه شكايات بدون مراجعه حضوري و مشاهده روند و مراحل سير شكايت شاكيان اشاره كرد.
برهمين اساس دستگاه‌هاي مشمول اين طرح بايستي از طريق همين سامانه نسبت به پاسخگويي به موقع به شكايات ارسالي اقدام نمايند كه در همين راستا جلساتي برگزار و مسئولان و كاربران مربوطه ادارات توجيه شده‌اند.

[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 18:27 ] [ طاقبستان ]

یکی از مصوبات دور اول سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان کرمانشاه، افزایش ظرفیت نیروگاه بیستون بود، اما این طرح طی چند ماه اخیر پیشرفتی نداشته و می توان گفت تعطیل است.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه، در سفر آذر سال 1385 رییس جمهور و هیات دولت تصویب شد ظرفیت نیروگاه بیستون کرمانشاه به دو برابر افزایش یابد، یعنی از 640 مگاوات فعلی به 1280 مگاوات برسد.

مدت ها کرمانشاهیان در انتظار تحقق این مصوبه و آغاز عملیات اجرایی این طرح بودند. این انتظار طولانی شد تا بالاخره و پس از وعده های چندین باره در خصوص شروع احداث این طرح، در دین ماه 1387 و پس از گذشت بیش از دو سال از مصوبه دولت، با حضور مهندس پرویز فتاح وزیر نیرو وقت و تنی چند از مسئولین این وزارتخانه و مدیران استانی، این مصوبه عملیاتی شد و در مراسمی که در محوطه نیروگاه بیستون برگزار شد کلنگ توسعه نیروگاه بیستون به زمین خورد.

مهندس مجید غفوری - استاندار وقت کرمانشاه- در این مراسم از تاخیر بوجود آمده در اجرا این مصوبه دولت بعنوان امری خیر یاد کرد و دلیل آن را نیز شروع همزمان احداث دو نیروگاه دیگر، یعنی نیروگاه 648 مگاواتی گازی در داخل محوطه نیروگاه بیستون و نیروگاه 484 مگاواتی سیکل ترکیبی اسلام باد غرب، با طرح توسعه نیروگاه بیستون دانست.

در آن مراسم اعلام شد طرح توسعه نیروگاه بیستون سال 1389 به بهره برداری می رسد، اما اکنون پس از گذشت بیش از یک سال از کلنگ زنی این طرح، اخبار خوشی از وضعیت آن به گوش نمی رسد. فعالیت اجرایی این طرح متوقف شده و بخش اعظم نیروهای شاغل در بخش سیویل(ساختمان سازی) حدودا از شهریور ماه اخراج و می توان گفت که طرح توسعه نیروگاه بیستون متوقف شده و این بیم می رود که وعده داده شده در خصوص زمان اتمام این طرح محقق نشود.

مهندس عبدالعزیز کریمی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای غرب نیز چندی پیش در جمع خبرنگاران با قبول عدم تحرک کافی در این طرح، در خصوص علت آن گفت: نیروگاه های بخار از سطح تکنولوژی و فناوری بالاتری نسبت به نیروگاه های گازی برخوردارند، بگونه ای که در حال حاضر 95 درصد کارهای نیروگاه های گازی در داخل کشور انجام می شود، اما در نیروگاه های بخار هنوز به آن سطح نرسیده ایم، زیرا از تکنولوژی پیچیده تری برخوردار است و بخشی از کار را خارجی ها باید انجام دهند. همین موضوع یکی از دلایل تاخیر در این طرح است، زیرا پیمانکار روز اول که برنده این قرارداد شد روی مذاکراتی که با طرف های خارجی انجام داده بود حساب کرده بود، ولی پس از چند ماه طرف خارجی عقب کشید و پیمانکار مجبور شد به سراغ تامین کننده های دیگری برود که این کار زمان بر بود.

کریمی پیمانکار این طرح را کنسرسیومی مرکب از چند پیمانکار داخلی عنوان کرد و افزود:یکی دیگر از مشکلات این طرح ناهماهنگی بین پیمانکاران است، البته سازمان توسعه برق ایران بعنوان کارفرمای این قرارداد به شدت پیگیر موضوع است و مهلتی به اینها داده که اگر تا آن زمان مشکلات را حل نکنند ممکن است در این قرارداد تجدید نظر نماید.

وی با بیان اینکه کار ساختمانی این طرح متوقف است، گفت: البته این به منزله توقف کامل طرح نیست، زیرا بخش زیادی از کارها مربوط به تامین تجهیزات است.

کریمی گفت: تمام تلاش صنعت برق این است که پایان سال 1391 واحدهای طرح توسعه نیروگاه بیستون به مدار بیاید.

--- اگر چه  هم اکنون به غیر از طرح توسعه  نیروگاه بیستون، سه طرح نیروگاهی دیگر شامل نیروگاه گازی کرمانشاه، نیروگاه سیکل ترکیبی اسلام آباد غرب و یک نیروگاه 100 مگاواتی دیگر در اسلام آباد غرب در حال اجراست و به گفته مسئولین برق استان تا سه سال آینده کرمانشاه به یکی از قطب های تولید برق کشور تبدیل می شود، اما اینها دلیل نیست که از اجرا این مصوبه دولت غافل شد.

مصوبه ای که چه در زمان اجرا و چه در زمان بهره برداری می تواند موجب ایجاد اشتغال در استان گردد، به تامین یکی از زیرساخت های اصلی مورد نیاز برای توسعه بخش صنعت و دیگر بخش های اقتصادی استان کمک کند، از منابع حاصل از صدور برق طرح های متعدد برقی در استان اجرا گردد و... .

لذا انتظار است مسئولین و نمایندگان استان به جد پیگیر رفع مشکلات طرح توسعه نیروگاه بیستون باشند و نگذارند با طولانی شدن روند اجرا آن، هم به منابع کشور آسیب وارد شود و هم بهره مندی استان از آن به تاخیر افتد.

[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 17:8 ] [ طاقبستان ]
.با حضور وزیر مسکن و شهرسازی، فردا (یازدهم اسفند) چهار پروژه مسکن مهر در کرمانشاه افتتاح می شود

به گزارش کرمانشاه، بر اساس اعلام صورت گرفته، مهندس علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی در سفر خود به استان کرمانشاه، ابتدا از پروژه  در حال احداث بیمارستان تخصصی کودکان دکتر محمد کرمانشاهی بازدید می کند،

سپس با حضور وزیر مسکن، چهار پروژه مسکن مهر کرمانشاه شامل پروژه 112 واحدی انبوه سازان بیستون، 240 واحدی آموزش و پرورش ناحیه یک کرمانشاه، 120 واحدی آموزش و پرورش ناحیه سه کرمانشاه و 132 واحدی اتحادیه فرهنگیان کرمانشاه افتتاح خواهد شد.

حضور در چهل و پنجمین جلسه ستاد مسکن و حضور در مصاحبه مطبوعاتی از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر مسکن و شهرسازی به استان کرمانشاه می باشد. 

[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 16:17 ] [ طاقبستان ]

جوايز هشتمين همايش بزرگ پياده‌روي خانوادگي كرمانشاه كه 14 اسفند ماه برگزار مي‌شود، افزايش يافت.


به گزارش كرمانشاه، در اين همايش بزرگ كه همزمان با ميلاد با سعادت حضرت محمد مصطفي (ص) و هفته وحدت برگزار مي‌شود، دو خودرو سواري پرايد، پنج كمك هزينه سفر به حج عمره، پنج كمك هزينه سفر به كربلاي معلي، پنج كمك هزينه سفر به سوريه، پنج كمك هزينه سفر به مشهد مقدس، 110 دستگاه دوچرخه، 50 تخته چادر مسافرتي و ده‌ها وسيله ورزشي به قيد قرعهبه شركت‌كنندگان اهدا مي‌شود.
بنابراين گزارش، هشتمين همايش پياده‌روي خانوادگي استان كرمانشاه از ساعت هفت و 30 دقيقه صبح روز جمعه 14 اسفند ماه از مبداء پارك شاهد كرمانشاه آغاز و در ميدان طاقبستان به پايان مي‌رسد.
اداره كل تربيت‌بدني كرمانشاه مكان‌هاي ثبت‌نام و دريافت برگه‌هاي قرعه‌كشي اين مسابقه را مجموعه ورزشي حضرت امام خميني (ره)، مجموعه تختي، استاديوم آزادي، مجموعه ورزشي امام سجاد (ع)، همه مدارس سطح شهر، پايگاه‌هاي مقاومت بسيج شهر كرمانشاه، نواحي شش‌گانه شهرداري، باشگاه‌هاي ورزشي خصوصي اعلام كرده است.
مردم كرمانشاه در آخرين پياده‌رويي خانوادگي ركورد حضور 300 هزار نفري را شكستند.

[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 12:22 ] [ طاقبستان ]

فرماندار شهرستان جوانرود گفت: 20 ميليون ريال اعتبار لازم براي زيباسازي شهر جوانرود در ايام نوروز اختصاص يافت.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه از جوانرود مولاداد رشيدي صبح امروز در جلسه مشترك با شهردار و شوراي اسلامي شهر جوانرود، افزود: اين ميزان اعتبار صرف زيبا‌سازي شهر، آلاچيق و رونق پارك‌هاي شهر جوانرود مي‌شود.
وي ادامه داد: در سال جاري يك ميليارد تومان براي آسفالت خيابان‌ها و معابر سطح شهر جوانرود هزينه شده كه براي اتمام اين كار به 500 ميليون تومان اعتبار ديگر نياز داريم.
رشيدي تأكيد كرد: جوانرود مقصد مهم گردشگري و توريستي استان است و قابليت‌ها و شرايط مختلف اقليمي و بازارچه‌ آن سبب شده مردم از نقاط مختلف كشور در ايام تعطيل به ويژه نوروز به اين شهرستان سفر كنند.
وي افزود: همه ما بايد براي پذيرايي و استقبال از ميهمانان نوروزي و توريست‌ها و گردشگران آماده باشيم و براي اين منظور علاوه بر آماده كردن مهمانسراهاي ادارات و ارگان‌ها، 12 مدرسه در سطح شهر در نظرگرفته شده كه در حال تجهيز به امكانات رفاهي است.
شهردار جوانرود نيز در اين جلسه گفت: شهرداري از همه توان خود براي زيباسازي و پاكيزگي شهر در ايام نوروز بهره مي‌گيرد و خودرو مكانيزه حمل زباله كه هزينه آن نيز پرداخت و خريداري شده تا قبل از سال نو تحويل و در خدمت مردم جوانرود به كارگيري مي‌شود.

[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 12:21 ] [ طاقبستان ]

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه تاکید کرد: ظرف 72 ساعت باید متکدیان سطح شهر جمع آوری شوند.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه،جلال منکرسی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه چرا باید شاهد پدیده تکدی گری در سطح شهر کرمانشاه باشیم، گفت: همه متکدیان باید جمع آوری و توسط دستگاه های مربوطه ساماندهی شوند.

وی تاکید کرد: با توجه به نزدیکی ایام نوروز و ورود تعدادزیادی گردشگر و توریست به استان نباید اجازه دهیم حضور متکدیان چهره شهرمان را آلوده کند.

وی با بیان اینکه به شهرداری اعلام شده است که با کمک نیروی انتظامی ظرف 72 ساعت همه متکدیان سطح شهر باید جمع آوری شوند، گفت: دیگر هیچ بهانه ای برای حضور متکدیان در سطح شهر وجود ندارد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در ادامه تصریح کرد:باید با یک عزم جدی متکدیان را جمع آوری کرده و در این راستا برای آبروی شهرمان تلاش کنیم.

منکرسی با بیان اینکه بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی، کمیته امداد، شهرداری و فرمانداری اقدام به  جمع آوری و ساماندهی کنند، گفت:متکدیان پس از جمع آوری باید پالایش و چنانچه معتاد باشند به بهزیستی، بیمار به دانشگاه علوم پزشکی، نیازمندبه کمیته امداد و بعد از سالم سازی به جامعه وارد شوند.

وی درا دامه خاطر نشان کرد: امیدواریم از این پس معضلی به نام تکدی گری در سطح شهر نداشته باشیم.

معاون سیاسی امنیتی استان کرمانشاه در پایان در خصوص جمع آوری متکدیان زن نیز گفت: باید در مرکز ساماندهی متکدیان بخشی در نظر گرفته شود تا زنان متکدی نیز جمع آوری گردند.

(اقدامی شایسته که از طرف استانداری کرمانشاه صورت خواهد گرفت درخواست چندین ساله کرمانشاهیان است وچهره زشتی که با ورودگردشگران خارجی وداخلی که با این موضوع مواجه بودند این منبع اطلاع رسانی از طرف تمام مردم شریف کلانشهر کرمانشاه از تمام مسئولین زحمت کش تشکر میکنیم.)

[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 12:18 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - لباس هاي محلي استان کرمانشاه از مهم ترين جاذبه هاي فرهنگي اين استان به شمار مي رود که با رنگها و طرحهاي زيبا و برگرفته از طبيعت چهار فصل اين منطقه، همواره براي گردشگران اين ديار جذاب و جالب توجه بوده است.
لباسهاي محلي استان کرمانشاه که بسته به نوع اقليم و آب و هوا و فرهنگ هر منطقه از استان، به اشکال گوناگوني در آمده است، تنوع فرهنگي و اقليمي اين استان تاريخي را بخوبي به نمايش مي گذارد و چشمان مشتاق گردشگران را در مقابل اين همه ظرافت و زيبايي و تنوع در رنگ و جنس و شکل به شگفتي و تحسين وا مي دارد.
اگر چه پوشاک مردمان استان کرمانشاه در شهرها همانند پوشاک ساير شهرهاي ديگر مي باشد ولي با اين وجود در بسياري از نقاط اين استان پوشاک مردان کرد شبيه به پوشاک مردlن کردستان است.
پوشاک مردان کرد معمولا از يازده تکه به شرح زير تشکيل مي شود:
1 ـ عرق چين ، عرق چين را بانوان کرد از نخ يا ابريشم مي بافند، برخي از مردان از عرق چين و برخي ديگر از کلاه مخروطي شکل پارچه اي استفاده مي کنند.
2 ـ سر بند ، مردان کرد بر دور عرق چين يا کلاه مخروطي خود دستمال هاي متعددي مي‌پيچند و بعضي از آنها به رنگ هاي روشن و گل دار مي باشند.
3 ـ کرواسي فقيانه ، پيراهني که داري آستين هاي بلند بوده و آستين ها به فقيانه معروف مي باشد.
4 ـ سخمه ، بر روي پيراهن پوشيده مي شود جلو آن کاملاً ‌باز و دکمه دار مي باشد.
5 ـ قبا ، پوشش تمام قد که بر روي سخمه مي پوشند.
6 ـ شال ، شال کمر را از پارچه هاي نرم و محکم انتخاب مي کردند و به دو صورت ساده يا قلابي چپ و راست مي بندند.
7 ـ سلته ، نيم تنه داراي آستين مي باشد که در قسمت داخل آن دو جيب دوخته شده و به منزله کت و روپوش استفاده مي کنند.
8 ـ جافي ، شلواري است که به سبب راحتي امروزه در اکثر نقاط ايران رايج شده است ، اين نوع شلوار از مچ پا تنگ و به طرف بالا فراخ تر مي شود و با بندي در کمر بسته مي شود.
9 ـ پاپوش ، اعيان و اشراف و سواره ايل از گيوه ملکي و زيره گاميشي و در صورت دسترسي در تابستان از کلاش اورامي استفاده مي کنند.
10 ـ کپنک ، در زمستان ها به جاي پالتو از نمد مرغوب و عالي تهيه مي شود استفاده مي‌کنند.
11 ـ جوراب ، جوراب مردان کرد را بانوانشان از پشم هاي الوان مي بافند.
پوشاک زنان کرد هم که از نظر ظرافت و زيبايي در نوع خود بي نظير است معمولا از هشت تکه تشکيل مي شود:
1 ـ سربند ، سربند زنان کرد اين استان پرپشت است و از چندين دستمال کلاغي ريشه دار تشکيل شده است ، گاه نيز بانوان کرد بويژه دختران و نوعروسان به جاي سربند از کلاهک يا عرقچين منجوق دوزي شده استفاده مي کنند.
2 ـ زيرپوش ، زير پيراهن زنان کرد اين منطقه ساده و بلند است و تا پشت پا مي رسد.
3 ـ پيراهن ، پيراهن زنان کرد بلند و گشاد است و معمولاً آن را از پارچه هاي گلدار تهيه مي کنند.
4 ـ کلنجه ، يکي از پوشاک زيباي بومي و مورد علاقه زنان کرد استان کرمانشاه است زيرا علاوه بر رنگ، برش و وضع تزئين خاص خود به زنان امکان استفاده از زيورهاي گوناگون را مي دهد.
5 ـ يل ، يل يا نيم تنه زنان کرد اين منطقه شبيه ساير مناطق کردنشين است، آستين يل زنان کرد عموماً بدون سنبوسه و فقط بر دم آستين چاکي کوتاه دارد، کناره هاي يل در حالت پوشيده هميشه از هم باز است.
6 ـ قبا ، مانند پيراهن تمام قد و بلند است و تا پشت پا مي رسد ، رويه اش اغلب از مخمل الوان تهيه مي شود.
7 ـ روپوش ، چادري است از پارچه ابريشمي مشکي که معمولاً آن را از درازا بر پشت و گرده مي افکنند و دو گوشه بالايي آن را جلو آورده در پيش روي سينه گره مي‌زنند.
8 ـ جافي ، شلواري مانند شلوار مردان است ، اين شلوار را زنان کرد بويژه زنان روستايي هنگام کار مي پوشند در ساير مواقع زنان شلواري گشاد از جنس حرير به پا مي‌کنند.
نمونه هايي از پوشاک سنتي مناطق مختلف استان کرمانشاه را مي توان در موزه مردم شناسي و پوشاک کرمانشاه واقع در تکيه معاون الملک مشاهده کرد که در طول سال و ايام نوروز پذيراي بازديد کنندگان و گردشگران بي شماري است.
[ دوشنبه 10 اسفند1388 ] [ 12:13 ] [ طاقبستان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

شهر کِرمانشاه (به کردی کرماشان) مرکز استان کرمانشاه و نیز مرکز شهرستان کرمانشاه در این استان است. کرمانشاه، هشتمین شهر بزرگ ایران پس از تهران، مشهد، کرج، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز است و در استان کرمانشاه واقع شده‌است. جمعیت این شهر بر طبق برآوردهای آماری سال ۲۰13 حدو1.552450 بوده و از لحاظ آب و هوایی جزو مناطق معتدل کوهستانی قرار می‌گیرد.
کرمانشاه که از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است به دلیل قرارگیری در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نیز همجواری با عراق و واقع شدن بر سر راه کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است. سه رودخانهٔ قره سو، آبشوران و چم بشیر در کرمانشاه جریان دارند. در زمان سلجوقیان کرمانشاه مرکز کردستان بود.
مردم این شهر به زبانهای کردی (گویش‌های کرمانشاهی، کلهری،لکی وجافی)سخن می‎گویند.
موضوعات وب
امکانات وب
تماس با ما Online User