کرمانشاه نگین ایران زمین
به گهواره تمدن,خوش آمدید.welcome to kermanshah 
قالب وبلاگ
نويسندگان

خبرنگارکرمانشاه: رئيس پليس راهنمايي و رانندگي استان كرمانشاه گفت: طرح تردد پلاك‌هاي زوج و فرد خودروهاي شهر كرمانشاه در خيابان‌هاي اصلي شهر از فردا تا پايان اسفند اجرا مي‌شود.


به گزارش خبرنگار كرمانشاه به نقل از پليس اين استان، خسرو كوثري اظهار داشت: اين طرح همه روزه به استثناي جمعه‌ها از ساعت 15 تا 20 در خيابان‌هاي اصلي شهر با نظارت و اعمال قانون پليس اجرايي خواهد شد.
وي ادامه داد: محدوده اجراي طرح تردد پلاك‌هاي زوج و فرد در سه مسير اجرا مي شود كه مسير اول؛ خيابان مدرس از ورودي مدرس در ميدان آزادي تا تقاطع سه راه برق شامل مسيرهاي مدرس، سه راه نواب، تقاطع مدرس، خيابان آيت الله حاج آخوند، ميدان انقلاب(؛شهرداري)، خيابان آيت‌الله كاشاني (دبيراعظم)، ميدان آيت‌الله كاشاني، خيابان اشرفي اصفهاني تا تقاطع برق استكوثري افزود: مسير شماره دو از تقاطع ورودي جليلي تا انتهاي خيابان شريعتي اول خيابان شورا شامل؛ مسير جليلي، ميدان نواب (وزيري)، خيابان اشك تلخ، ميدان غدير و خيابان شريعتي خواهد بود.
وي مسير شماره سه از تقاطع كارگر (سه راه جوانشير) تا ميدان فاطميه عنوان كرد و گفت: مسير كوهساري، ميدان آيت‌الله طالقاني، خيابان افشار طوس، تقاطع استاد مطهري (جوانشير)، تقاطع مويد، تقاطع مخابرات (ناصري)، خيابان مصوري، تقاطع هلال‌احمر و ورودي ميدان فاطميه است.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي استان كرمانشاه افزود: مسيرهاي غربي از تقاطع افشارطوس تا ميدان غدير، خيابان هلال احمر از تقاطع هلال احمر تا ميدان آيت‌الله كاشاني، محدوده پاركينگ شهرداري، خيابان نواب و سبزه‌ميدان نيز مشمول طرح زوج و فرد خودروها خواهند بود.
وي درپايان تاكيد كرد: براي رواني ترافيك در آستانه عيد نوروز و رعايت حال شهروندان خودروهاي مسافربري عمومي مجاز، تاكسي‌ها، اتوبوس، آژانس‌ها و خودروهاي امدادي، پليس، آمبولانس و آتش‌نشاني مجاز به عبور از محدوده طرح هستند.

[ جمعه 30 بهمن1388 ] [ 19:24 ] [ طاقبستان ]

خبرنگار کرمانشاه: مديرعامل باشگاه شيرين فراز كرمانشاه گفت: اكنون هنگام ياري شيرين فراز و فوتبال كرمانشاه است و اگر اكنون به ياري شيرين فراز نيايند، كرمانشاه ديگر هيچگاه فوتبال نخواهد داشت.

سلمان كريمي امروز در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار كرمانشاه اظهار داشت: شيرين فراز بعد از دوران سختي و ملال امروز در جايگاه بسيار خوبي قرار گرفته و اكنون از جايگاه خوبي در جدول برخوردار است و يكي از اميدهاي ورود به ليگ برتر است.
وي ادامه داد: مسائل مربوط به بدهي شيرين فراز كه منجر به تصميم كميته انظباطي فدراسيون فوتبال شده به دو سال اخير مربوط نمي‌شود و بدهي باشگاه به زمان مديريت قبلي باشگاه و حضور شيرين فراز در ليگ برتر است.
كريمي تاكيد كرد: در يك سال و نيم اخير باشگاه روند مناسبي به خود گرفته و ريالي بدهي ندارد اما بدهي‌هاي قبلي باشگاه كه مبلغ زيادي است امروز سبب توقف شيرين فراز شده است.
مديرعامل باشگاه شيرين فراز كرمانشاه تصريح كرد: پنج ماه پيش درخواستي به رياست محترم جمهور داده شده و ايشان در همان زمان دستورات لازم را داده‌اند كه اكنون در معاونت برنامه‌ريزي رياست جمهوري در دست اقدام است و اگر چند ماه به شيرين فراز فرصت داده شود، قطعا پاسخگوي بدهي‌هاي گذشته هم خواهيم بود.
وي ابراز داشت: مذاكرات مختلفي با مجمع نمايندگان استان، استاندار كرمانشاه، مسئولان فدراسيون و سازمان تربيت بدني انجام شده كه تاكنون بي‌نتيجه بود و اميدواريم تا فرصت باقي‌ است مسئولان دلسوز از ظرفيتي كه به نام شيرين فراز در كشور براي معرفي كرمانشاه به وجود آمده استفاده كنند و علاوه بر نجات اين تيم، فوتبال و ورزش اين شهر را نجات دهند.
كريمي ادامه داد: كار بسيار دشواري نيست و اگر مسئولان همت كنند و به سرعت به هر نحو ممكن يا به شيرين فراز كمك كنند، يا وام سريعي داده شود و يا حتي اگر فرصت چندماهه‌اي به ما داده شود، خواهيم توانست از عهده اين مشكل برآييم.
وي افزود: مسئولان استان از جمله استاندار محترم و مديركل تربيت بدني علاقه‌مند به ورزش هستند و با كمك نمايندگان استان مانند تيم ابومسلم خراسان مي‌توانند مسائل شيرين فراز را حل كنند و اين موضوع سخت نيست.
مديرعامل باشگاه شيرين فراز كرمانشاه تصريح كرد: مديركل تربيت بدني استان تاكنون نامه‌هايي به رياست سازمان تربيت بدني، فدراسيون فوتبال، كميته انظباطي فدراسيون نوشته ولي همت همه نمايندگان و مسئولان را مي‌طلبد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: شيرين فراز متعلق به همه مردم كرمانشاه است و نوار شكست و ناكامي آن قطع شده و به سمت پيروزي و كسب سهميه ليگ برتر مي‌رود و باز هم تاكيد مي‌كنم الان تيم با هيچ مسئله حاشيه و مشكلي مواجه نيست و اين بدهي‌ها متعلق به گذشته و زمان ليگ برتر است كه با تعيين فرصت و مهلت مي‌تواند حل شود.
[ جمعه 30 بهمن1388 ] [ 19:22 ] [ طاقبستان ]
آبنمای کره ماه 

 آبنما دو کاسه گرانیتی کاملأ صیقلی باگوی دوار طرح کره ماه متحرک با پمپاژ آب و دوران فیزیکی که فشار آب موجب گردش گوی میگردد. وزن کل:6تن و 700 کیلو گرم و وزن گوی حدود یک تن میباشد.


آبنمای کره زمین

آبنمای کره متحرک مدور با رنگ آمیزی المپیک قاره ای به ارتفاع کلی 8.20 متر ، پایه سنگ کاری طرح دار ، با نور پردازی پاور ال ای دی ، تاریخ شروع پروژه  13/6/88 و تاریخ راه اندازی 22/11/88 .

 

 

 

 

 

 

 


بنر بزرگ پل ولایت

 بنربزرگ درخصوص  جذابیتهای گردشگری و آثار باستانی استان کرمانشاه که بیانگر قسمتی از شکوه وجلال استانمان را بتصویر میکشد

که بصورت ذوزنقه ای درپل ولایت واقع در تقاطع غیر همسطح 15خرداد نصب گردیده است

به طول 90متر ، که ارتفاء بزرگ آن 6.60 متر و ارتفاء کوچک 40 سانتی متر

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برگرفته از سایت شهرداری منطقه یک کلانهشرکرمانشاه
[ پنجشنبه 29 بهمن1388 ] [ 19:23 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - مجتمع پرورشي ماهي پاوه رود روز پنجشنبه با حضور قايم مقام وزير جهاد کشاورزي و مسوولان محلي افتتاح شد.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه اين مجتمع در زميني به مساحت سه هکتار و فضاي مورد بهره برداري به مساحت 1/7 هکتار با کانال اصلي آبرساني به طول يک هزار و 760 متر احداث شده که براي تسطيح و اجراي آن بيش از 58 هزار متر مکعب خاک برداري انجام گرفته است.
در محل مجتمع سالن تکثير ماهي به ظرفيت دو ميليون قطعه نيز احداث شده است.
براي اجراي اين طرح که 630 تن ماهي در هر دوره توليد دارد و در صورت مکانيزه شدن به يک هزار تن در سال خواهد رسيد
در مجموع 11ميليارد و 500 ميليون ريال تسهيلات و چهار ميلياد و 800 ميليون ريال سهم آورده اعضاي تعاوني پاوه رود هزينه شده است.
همچنين عمليات ساخت 171حوضچه پرورش ماهي با مشارکت سازمان جهاد کشاورزي و شرکت تعاوني پرورش دهندگان ماهي پاوه رود با اعتباري بالغ بر هشت ميليارد ريال بصورت اماني اجرا شده است.
با اجراي اين طرح 60 نفر بصورت مستقيم و 50 نفر بصورت غيرمستقيم اشتغال پيدا کردند.
[ پنجشنبه 29 بهمن1388 ] [ 18:45 ] [ طاقبستان ]

خبرنگار کرمانشاه: مدير پروژه سيمان سامان غرب گفت: مجتمع سيمان سامان بر اساس مدل‌هاي روز اروپا طراحي و ساخته شده و مجهزترين و مدرن‌ترين كارخانه سيمان كشور مي‌شود.


به گزارش خبرنگار كرمانشاه گراوندي ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قرارداد كارخانه سيامان سامان با معتبرترين شركت‌هاي اروپايي از جمله پلي زيوس آلمان بسته شده و بر همين اساس احداث اين واحد بزرگ صنعتي، توليدي به عنوان يكي از بزرگ‌ترين واحد‌هاي توليد سيمان كشور انجام شده و مجتمع بزرگ سيمان سامان از تجهيزات و دستگاه‌هاي مدرن و معتبر مطابق استانداردهاي جهاني بهره‌مند است كه از آن جمله مي‌توان به تجهيزات مهمي نظير سنگ‌شكن چكشي دورتوره به ظرفيت خروجي هزار و600 تن در ساعت از شركت T.K.F)، 2) سالن اختلاط مواد هر يك شامل 2 پايل با ظرفيت 30 هزار تني اختلاط و ذخيره‌سازي مواد از شركت T.K.F) ، 2) دستگاه آسياي غلطكي مواد خام هر يك به ظرفيت 300 هزار تن در ساعت، 2 سيلوي ذخيره‌سازي مواد خام هر يك به ظرفيت 15 هزار تن، سيستم پخت شامل دو مرحله كليناسيون و كوره با ظرفيت توليدي 3 هزار و 500 تن در روز، 2 سيلوي ذخيره‌سازي كلينكر هر يك به ظرفيت ذخيره‌سازي 30 هزار تن با طراحي شركت پلي زيوس و 2 دستگاه آسياي سيمان گلوله‌اي كه ظرفيت هر يك 160 تن است شامل چهارخط بارگيري فله به ظرفيت مجموع 800 تن در ساعت و 4 خط بارگيري پاكتي به ظرفيت مجموع 600 تن در ساعت اشاره كرد.
گراوندي افزود: واقعيت اين است كه كشورهايي مانند افغانستان، عراق، جنوب خليج فارس و نظاير آن مناطقي هستند كه همه محتاج و نيازمند سيمان هستند و براي ساير كشورها نيز هزينه تمام شده آن به گونه‌اي است كه نمي‌توانند راسا " اقدام به صادرات سيمان به كشورهاي هدف نمايند، با اين توصيف‌ها و ظرفيت‌هاي ويژه، استان كرمانشاه مي‌تواند در هر ساعت امكان صادرات هزاران تن سيمان به كشور عراق را فراهم كند كه بر همين اساس با توجه به مطالعات گسترده و كارشناسي منطقه، گروه صنعتي مدلل اقدام به احداث يك واحد توليدي با 2 خط كلينكر هر يك به ظرفيت 3 هزار و 500 تن در روز نموده كه با توجه به طراحي و گزينش تجهيزات تا 10 هزار تن انواع سيمان افزايش خواهد يافت.
وي تاكيد كرد: در كنار مباحث صادراتي بحث لزوم اجرا و اتمام طرح‌ها و پروژه‌هاي مختلف در زمينه‌هاي گوناگون از جمله سدسازي، جاده‌سازي، ساختمان‌سازي و مواردي از اين دست در كشور در حال اجراست كه عمده‌ترين دليل افزايش تقاضا براي سيمان هم همين است.
مدير پروژه كارخانه سيمان سامان غرب در ادامه با اشاره به دغدغه گروه صنعتي مدلل و مجريان پروژه سيمان سامان غرب در خصوص رعايت استانداردهاي زيست محيطي و تلاش جهت كاهش آلاينده‌هاي زيست محيطي در اين كارخانه گفت: از همان ابتداي پروژه مجريان سيمان سامان غرب معتقد به كاهش آلاينده‌هاي زيست محيطي بودند و بر اساس اهداف از پيش تعيين شده ملاك مورد نظر ما كاهش مهم‌ترين آلاينده محيطي يعني غبار خروجي در سطح استانداردهاي بالاتر از كشورهاي اروپايي تعريف شد و بر اساس اين هدف تجهيزات مورد نياز شناسايي گرديد.
وي عنوان داشت: هم اكنون استاندارد خروج غبار از واحدهاي سيماني در ايران براي واحدهاي تازه تاسيس 150 ميلي‌گرم بر نورمال مترمكعب است كه اين استاندارد در سطح اروپا 50 ميلي‌گرم بر نورمال مترمكعب است اما سيمان سامان غرب مفتخر است اعلام نمايد براساس طراحي‌هاي صورت گرفته و تجهيزات خريداري شده غبار خروجي كارخانه خود را به صورت مدام در سطح 15 ميلي‌گرم بر نورمال مترمكعب نگهداشته و عملا غباري به صورت قابل رويت مشهود نخواهد بود.
گراوندي ادامه داد: هدف نهايي سيمان سامان غرب در راستاي اجراي اين پروژه دريافت لوح سبز توليد در زمينه‌هاي مصرف انرژي، توليد و نشرآلاينده‌هاي زيست محيطي به صورت on line است و به همين منظور سيمان سامان غرب اقدام به خريد فيلترهايي كرده كه به عنوان نسل جديد فيلترها مطرح و به فيلترهاي كيسه‌اي با كيسه‌هايي از جنس فايبرگلاس مقاوم در برابر حرارت شناخته شده و هيبريد معروف هستند نموده كه استفاده از فيلترهاي هيبريدي يك روش جديد در كنترل آلودگي است كه در آنها اثرات مثبت فيلترهاي الكترواستاتيكي و فيلترهاي كيسه‌اي تركيب شده است.
مدير پروژه سيمان سامان غرب تاكيد كرد: نتيجه اين اقدامات، راندمان فوق‌العاده غبارگيري تا 9/99 درصد براي همه ذرات 01/0 ميكرون تا 50 ميكرون است.
وي درباره هزينه و ويژگي‌هاي پروژه سيمان سامان غرب ابراز داشت: كارخانه سيمان سامان غرب با سرمايه‌اي بالغ بر هزار و 900 ميليارد ريال در حال احداث است كه داراي دو خط توليد به ميزان هر خط 3 هزار و 500 تن كلينكر در روز و انواع سيمان از جمله تيپ‌هاي پنج، دو و يك و همچنين سيمان پرتلند پوزولاني و توليد بتن آماده خشك براي مصارف عمومي از توليدات اين پروژه عظيم صنعتي به شمار مي‌رود.

[ پنجشنبه 29 بهمن1388 ] [ 18:31 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه گفت: شهرداري بايد بهترين نوع خدمات را به مردم ارايه کند و حق مردم کرمانشاه نيز همين است.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه سيد دادوش هاشمي روز پنجشنبه در نشستي با شهرداران مناطق شش گانه، معاونين و رؤساي سازمان هاي زير مجموعه شهرداري کرمانشاه افزود: شهرداري کرمانشاه بايد اساس کارش خدمت به مردم باشد و به آن هم افتخار کند.
هاشمي فعاليت در مجموعه شهرداري را با توجه به گستردگي آن بسيار سخت دانست و افزود: کار کردن در مجموعه شهرداري کار بسيار پر جنب و جوششي است زيرا ارايه خدمات شهري به تمامي اقشار مختلف جامعه را بايد تحت پوشش قرار دهد.
وي خطاب به شهرداران و مسوولين شاغل در شهرداري گفت: شهرداران مناطق بايد از پشت ميزنشيني خارج شوند و ترس کارکردن براي مردم را از وجودشان بيرون ريخته و با پشتکار ، عشق به کار و اعتماد به نفس با مردم و در ميان مردم باشند.
استاندار کرمانشاه استفاده از سيستم هاي نرم افزاري را در شهرداري از ضروريات دانست و عنوان داشت: در عصر کنوني بايد انجام خيلي از امورات روزانه ادارات از طريق سيستم هاي نرم افزاري پيشرفته صورت گيرد و شهرداري بايد در اين زمينه پيش قدم باشد تا مديران مجموعه اش به راحتي به امورات ديگر شهر بپردازند.
هاشمي در ادامه با تأکيد بر زيبا سازي و نظافت شهر کرمانشاه گفت: در آستانه عيد نوروز بايد کاري کنيم که مسافران نوروزي با خاطره اي خوش از استان ما ياد کنند و اين مهم همکاري مردم را نيز مي طلبد و بايد نهايت همياري را با مسوولين داشته باشند.
وي با اشاره به اينکه شهرداري ها ارتباط تنگاتنگي با مردم دارند و براحتي مي توانند در رفع مسايل فرهنگي ، اجتماعي ؛ کاهش بزهکاري ها و ناهنجاري هاي جامعه ايفاي نقش کنند؛ افزود: از نمونه هاي بارز مي توان به ساماندهي آيينهاي مذهبي، فرهنگ سازي در مسائل مختلف جامعه ، ورزش ، جذب سرمايه گذاران اقتصادي و...اشاره کرد.
هاشمي خاطرنشان ساخت: مردم کرمانشاه در هشت سال جنگ تحميلي سختي هاي زيادي را کشيده اند و سزاوار نيست که الآن ما در ارايه خدمت به آنها کوتاهي کنيم.
وي در پايان سخنانش گفت: هر کار و عملي را که انجام مي دهيد جز براي رضاي خداوند براي فرد خاصي نباشد و با جان و دل و علاقه کار کنيد چراکه خداوند ناظر بر اعمال تک تک ما است.
منوچهر فخري شهردار کرمانشاه هم در اين جلسه با اشاره به اين که واحدها و معاونتهايي که در شهرداري فعاليت مي -کند اعم از فرهنگي، عمراني، خدماتي و... هر کدام داراي حوزه وسيعي از فعاليت هستند، گفت: خوشبختانه شهرداري کرمانشاه يک شهرداري پويا و فعال است و هر کدام از مديران شهرداري خود را يک سرباز و خدمتگزار براي مملکت و مردم مي دانند.
[ پنجشنبه 29 بهمن1388 ] [ 18:25 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - نماينده مردم کرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي گفت: در جلسه اي که به تازگي دو تن از نمايندگان استان در مجلس با مدير عامل شرکت ايران خودرو و هيات مديره اين شرکت داشتند مقرر شد تا آخر فروردين 89،مکان احداث کارخانه خودرو سازي کرمانشاه مشخص و کلنگ زني آن آغاز شود.
"جهانبخش اميني" روز پنجشبه در گفت و گو با خبرنگار کرمانشاه بيان اينکه انجام اين مهم به استانداري و سازمان صنايع و معادن استان کرمانشاه محول شد، افزود: مقرر شد که مکان اين کارخانه در شهرک صنعتي فرامان و يا بخاطر معافيت 10 ساله مالياتي در مکاني بيش از 30 کيلومتر از شهر کرمانشاه فاصله داشته باشد، احداث شود.
وي با اشاره به تمايل شرکت ايران خوردرو به احداث اين کارخانه در مکاني با فاصله 30 کيلومتري از شهر کرمانشاه، ادامه داد: قرار شد طي اين دو ماه زمين مربوطه تملک و اقدامات زير سازي جهت ساخت کارخانه خودرو سازي کرمانشاه عملا آغاز شود.
اميني نهايي شدن عقد قرار داد ساخت خودروي ون متعلق به کارخانه پژو فرانسه توسط کارخانه خودرو سازي کرمانشاه را از ديگر تصميمات اتخاذ شده در اين نشست عنوان کرد و افزود: اين خوردرو هفت نفره است که هم مي توان به صورت مسافري و هم شخصي از آن استفاده کرد که آخرين تصميماتي بود که شرکت ايران خودرو موفق شد بين اين شرکت و کارخانه پژو فرانسه منعقد کند.
نماينده مردم کرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي در خصوص اظهار نظر اخير سازمان بازرسي کل کشور راجع به منتفي شدن ساخت اين کارخانه در کرمانشاه که در برخي از نشريات درج شده است، گفت: اگر در مسئله اي منافع ملي و مسايل امنيتي ناديده گرفته شود سازمان بازرسي کشور حق دخالت دارد اما در ساخت کارخانه خودرو سازي کرمانشاه هيچ گونه تباني صورت نگرفته که سازمان فوق با ساخت آن مخالفت کند.
وي با بيان اينکه بعيد مي دانم سازمان بازرسي در اين راستا اظهار نظري کرده باشد، افزود: من در اين زمينه اطلاعي ندارم اما از آنجا که خودروهايي همچون 206 و 405 نيز تحت قرارداد با پژوي فرانسه در کشور توليد مي شود نبايد توليد اين خودرو در کرمانشاه مشکلي داشته باشد.
وي در پايان گفت: با توجه به اينکه سازمان تامين اجتماعي تاکنون نسبت به تعهدي که در احداث اين کارخانه داده خوب عمل نکرده است شرکت ايران خوردرو احداث اين کارخانه را خود به عهده گرفته است.
[ پنجشنبه 29 بهمن1388 ] [ 18:24 ] [ طاقبستان ]

کتيبه بيستون( کتيبه داريوش ) :

در 30 کيلومتري شرق کرمانشاه و در ارتفاع صد متري بر روي صخره اي داريوش کتيبه مشهور خود را حک کرده است که تا سال 1835 کسي از راز آن آگاه نبود . چشمه بيستون محل اطراق کاروانها در دورانهاي مختلف بوده است براي همين کسان زيادي کتيبه داريوش را ديده اند و شرحي از آن را در سفرنامه ها يا خاطراتشان گفته اند . از قديمي ترين آثار درباره اين نوشته ، گفته هاي ديودورسس سيسيلي است که در قرن اول پيش از ميلاد اين حجاري را به الهه سميراميس و صد نيزه داري که اطرافش را گرفته اند نسبت داده و گفته است بدستور سميراميس در زير نقش برجسته نوشته اي با حروف سرياني نقل کرده اند ديودور با تکيه بر نوشته کتزياس چنين آورده است که صخره مکان مقدسي بوده و به زئوس خداي بزرگ یونانيان تعلق داشته است .

ايزيدور خاراکسي جغرافي نويس باستان درباره راه کاروان رويي که از شرق بابل تا مرزهاي خاوري امپراطوري روم کشيده شده شرحي نوشته و در آن بيستون را باپتانا در ناحيه ، کامبادنا ناميده است و مي نويسد در باپتانا نوشته و تصويري از سميراميس است . و با وجود اختلاف نام بيستون با باپتانا که ايزيدور از آن ياد کرده در يکي بودن آنها کمتر مي توان ترديد داشت چون در کتيبه ، داريوش از ناحيه کامپادنا در سرزمين ماد در محل کتيبه نام برده شده است .

ابن حقول آنرا نقش مکتب خانه اي مي داند که معلم براي تنبيه شاگردانش تسمه اي در دست دارد . گاردان جهانگرد فرانسوي در سال 1794 اين نقش را پيکره دوازده حواري مسيح دانست ، و تصوير فروهر را به مسيح نسبت داد . پورتر در سال 1818 حدس زد که اين نقش ها پيکره شلم نصر و دو سردار و ده سبط ( قبيله ) اسرائيل است که به اسارت افتاده اند . خطر صعود از کوه مانع از آن مي شد که کسي به کتيبه نزديک شود . پورتر تا نيمه راه صعود کرد و طرحي از پيکره ها کشيد . او درباره خطر بالا رفتن از کوه مي گويد " هيچ زماني بدون بيم مرگ از آنجا نمي توان بالا رفت " . بالاخره در سال 1835 اولين کسي که اين صخره را در نورديد راولينسون انگليسي بود که از ستون اول متن فارسي باستان نسخه برداري کرد . او افسر انگليسي مأمور تربيت سربازان شاهي در ايران بود ولي به علت اختلافي که بين دولت ايران و انگليس پيش آمده بود راولينسون مجبور شد ايران را ترک کند . اما در سال 1844 بعد از شرکت در جنگ افغانها (جنگ افغانستان ) مجدد به ايران آمد و بقيه متن فارسي باستان را رونويسي کرد و از ترجمه ايلامي آن که سکايي ، مادي و شوشي جديد نيز خوانده شده نسخه برداري کرد . مطالعات وي در سال 1857 مورد توجه انجمن آسيايي پادشاهي لندن واقع گرديد و به اين ترتيب راز کتيبه بيستون گشوده شده . کار راولينسون سبب شد تا اين کتيبه مورد توجه دانشمندان زيادي قرار گيرد از جمله پروفسور ويليام جکسن از دانشگاه کلمبيا که در سال 1903 از آنجا ديدن کرد و مطالعاتي بر روي کتيبه انجام داد که بيشتر تصحيح کار راولينسون بود . در سال 1904 اولين عکسها توسط لينگ و تامپسون براي موزه بريتانيا گرفته شد و مطالعات مفصل تري در ادامه کار راولينسون انجام شد . سپس در سال 49-1948 ژرژکامرون کتيبه را مجدداً و به طور کامل مورد مطالعه قرار داد . کامرون راه کوچکي را که سابقاً براي رسيدن به نقوش و کتيبه ها در سنگ تراشيده بودند پيدا کرد و کتيبه ديگري را که در طرف راست واقع است و تا آن زمان نسخه برداري نشده بود نسخه برداري کرد که معلوم شد ادامه کتيبه ايلامي است ضمناً کامرون يک قالب تهيه کرد که هم اکنون در دانشگاه ميشيگان است . نتيجه مطالعات اين دانشمند در مورد کتيبه بيستون اين بود که داراي سه نوع خط فارسي باستان ، ايلامي نو ، بابلي نو يا اکدي مي باشد و پس از رمزگشايي فارسي باستان فهميده شد که تصاوير به داريوش و دو سردارش و ده شورشگر که در اوايل سلطنت او قيام کرده بودند تعلق دارد و شرح سرکوب اين ياغيان مي باشد .

 

- مشخصات ظاهري کتيبه بيستون :

اين کتيبه يکي از معتبرترين و مشهورترين سندهاي تاريخي جهان است . زيرا مهمترين نوشته ميخي زمان هخامنشي است . مجموعاً سطحي که اين کتيبه در برگرفته به طول 5/20 ( بيست متر و پنجاه سانتيمتر ) و عرض 80/7 ( هفت متر و هشتاد سانتيمتر ) مي باشد . براي آسان شدن توضيحات ، کتيبه را در دو بخش مورد بررسي قرار مي دهيم .

 

بخش اول : نقوش

نقش هاي اين اثر تاريخي بر سطحي به طول 6 متر و عرض يا ارتفاع 3 متر و 20 سانتي متر حجاري شده است و شامل تصوير داريوش و کماندار و نيزه دار شاهي و 10 تن شورشگر است که يک تن در زير پاي داريوش و 9 تن دست بسته در مقابل او قرار دارند و سرهايشان بجز نفر اول بوسيله طنابي بهم وصل شده است و هرکدام لباس مخصوص کشور خود را بر تن دارند که آنها را از ديگري متمايز مي سازد و بر بالاي سر هرکدام نوشته اي است که نام شورشگر و محل شورش را معلوم مي کند . اندازه قد هشت تن از اينان 126 سانتيمتر و آخرين نفر که سکونخا نام دارد با کلاهش 178 سانتيمتر مي باشد . در اين مجموعه شاه با چهره اصلي و با اندازه حقيقي يعني 181 سانتيمتر نشان داده شده ، پاي چپ و کمان او که در دست چپش قرار دارد بر بدن گئوماتا که زير پاي او به حال تضرع افتاده ، نهاده شده و دست راست پادشاه به نشانه پرستش به سوي فروهر بلند شده است . فروهر که نماد اهورامزدا است روبروي پادشاه قرار دارد و حلقه اي در دست چپ گرفته و دست راست خود را مانند پادشاه بلند کرده است اين حرکت ظاهراً علامت دعاي خير است . يک ستاره هشت پر درون دايره بالاي کلاه تقريباً استوانه اي شکل فروهر ديده مي شود که همين نقش هم در تاج کنگره دار زيبايي که بر سر داريوش است ، ديده مي شود . شايد بدين وسيله داريوش اهورائي بودن خود را نشان مي دهد . پشت سر داريوش کماندار و نيزه دار شاهي ايستاده اند . شاه و افسرانش همگي يکنوع لباس بلند پارسي در بر و کفش سه بندي مشابهي به پا دارند . ولي سربندي که بر سر افسران است از لحاظ تزئين با تاج داريوش تفاوت دارد . ريش مستطيل شکل شاه نيز طبق معمول از ريش کوتاه سايرين متمايز است و همين بخش مستطيل ريش ، الحاقي است يعني از تکه سنگ جداگانه اي ساخته شده و سپس با مهارت بسيار به چهره داريوش متصل شده است . در تصاوير فروهر و شاه و دو افسرش ، در هر دو مچ دستبند وجود دارد . اين دقت و ظرافت در تيردان و بند آن و منگوله هاي متصل به نيزه و ريش و سربند افسران شاهي هم بکار رفته است . گئوماتا تنها اسيري است که کفش بندي به پا دارد و بقيه اسيران پابرهنه هستند . بر سطح حجاري شده 11 کتيبه کوچک هست .

 

بخش دوم : خطوط

موقعيت اين خطوط نسبت به نقوش چنين است . در زير نقش ها خطوط فارسي باستان در 5 ستون به طول 23/9 ( نه متر و بيست و سه سانتيمتر ) و عرض یا ارتفاع 63/3 متر ( سه متر و شصت سانتيمتر ) و 414 سطر قرار دارد .

در دست راست کنار نقوش يک بخش کتيبه ايلامي به طول 60/5 ( پنج متر و شصت سانتيمتر ) و عرض يا ارتفاع 70/3 قرار دارد و بقيه اين کتيبه در سمت چپ در امتداد خطوط فارسي باستان به طول 67/5 و عرض 63/3 متر و کلاً 593 سطر در هشت ستون قرار دارد .

کتيبه اکدي ( بابلي ) در قسمت بالاي کتيبه سمت چپ ايلامي قرار دارد با طول يا ارتفاع چهار متر (4) و عرض از قسمت بالا 52/2 و در قسمت پايين 31/2 اين کتيبه به شکل ذوزنقه مي باشد و در 112 سطر مي باشد .

مجموع خطوط و نقوش برابر با 120 متر مربع است .

 

- مطالب موجود در کتيبه داريوش :

کوروش در خيال لشکرکشي به مصر بود که کشته شد و پسرش کمبوجيه بر تخت سلطنت نشست و براي تحقق بخشيدن به آرزوي پدر رهسپار مصر شد . اما قبل از عزيمت برادر و رقيب خود برديا را از بيم آنکه مبادا در غياب او به تخت سلطنت بنشيند ، مخفيانه کشت . او با حمله به مصر قلمرو امپراطوري خويش را گسترش داد . از شواهد چنين بر مي آيد که او بر خلاف کوروش براي عقايد ملتها و کساني که تحت سلطه اش بودند ، ارجي قائل نبود و از فرزانگي و درايت پدر بهره چنداني نبرده بود . چنانکه پس از شکست قرطاجنه ( از مستعمرات فينيقي ها ) که علت آن سر باز زدن ناويان ناوگانهاي ايران ( که همه از مردم فينيقيه بودند ) بود . کمبوجيه گذشت و سياست پدر را فراموش کرد و در برابر همه ، مصريان را ريشخند کرد با خنجرش گوساله مقدس مصريان آپبس راکه مي پرستيدند از پاي در آورد و جسدهاي موميايي شده پادشاهان را از گورها بيرون کشيد . معابد را با پليدي آلود و فرمان داد تا بتهايي را که در آنها بودند بسوزانند و اين شامل خارجيها نبود چنانکه در زمان بيماري هاي خود که شايد نوبه هاي صرعي بوده خواهر و همسر خود رکسانا را کشت. پسر خود پراک اسپيس را به تير زد و دوازده تن از بزرگان ايران را زنده بگور کرد .

شايد بدليل جو خفقان و ايجاد حکومت مطلقه بود که ميزان نارضايتي مردم و سران کشور زياد شده بود و دشمناني که در زمان کوروش به علت اقتدار و سياستش ناچار سکوت کرده بودند اکنون با دوگانگي و ضعفي که در حکومت وجود داشت سر به شورش برداشتند . گئومات مغ که از روحانيون دربار بود و از راز کشته شدن برديا نيز اطلاع داشت فرصت را غنيمت شمرد و در غياب کمبوجيه که حدود سه سال در مصر بود ، علم اين قيامها را برافراشت . گئومات از نژاد ماد بود و کشورداري و شاهنشاهي اين نژاد بدست کوروش انقراض يافته بود . گئومات از زمان به تخت نشستن تا زمان سرکوبیش حدود 7 ماه بر ايران حکومت راند . او ماليات سه سال را به مردم بخشيد و در دين اصلاحاتي بوجود آورد ، براي همين معابد موجود را ويران کرد .

بر طبق کتيبه بيستون خبر شورش گئومات که به کمبوجيه رسيد . قصد بازگشت به ايران کرد ولي در بين راه خود را کشت و داريوش که از نوادگان هخامنش و همچنين از سرداران محافظ کمبوجيه بود حکومت را بدست گرفت . ده ياغي که بر کتيبه بيستون حجاري شده اند نشان دهنده ده شورش است که توسط داريوش تا يکسال و نيم – دو سال پس از شاهيش سرکوب شده اند .

- متن کتيبه داريوش بزرگ شاهنشاه هخامنشي

چون براي احراز شاهي در زمان قديم شاهزاده بودن امتياز بزرگي محسوب مي شود ، داريوش کتيبه اش را با معرفي خود آغاز مي کند و اصالت نژاديش و اينکه شايستگي شاهي را دارد اثبات مي کند و مي گويد :

ستون 1

بند 1 – من داريوش ، شاه بزرگ ، شاه شاهان ، شاه در پارس ، شاه کشورها ، پسر ويشتاسب ، نوه ارشام هخامنشي .

بند 2 - داريوش شاه گويد : پدر من ويشتاسب ، پدر ويشتاسب ارشام ، پدر ارشام آريامن ، پدر آريامن چيش پيش ، پدر چيش پيش هخامنش .

بند 3 - داريوش شاه گويد : بدين جهت ما هخامنشي خوانده مي شويم [ که ] از ديرگاهان اصيل هستيم . از ديرگاهان تخمه ما شاهان بودند .

بند 4 – داريوش شاه گويد: 8 [ تن ] از تخمه من شاه بودند . من نهمين [ هستم ] ما 9 [ تن ] پشت اندر پشت ( در دو شاخه ) شاه هستيم .

بند 5 – داريوش شاه گويد : به خواست اهورا مزدا من شاه هستم . اهورا مزدا شاهي را به من داد .

بند 6 – داريوش شاه گويد : اين [ است ] که از آن من شدند به خواست اهورا مزدا من شاه آنها بودم . پارس ، عيلام ، بابل ، آشور ، عرب ، مودراي ( مصر ) ، اهل دريا ( فينيقيها ) ، سارد ( ليدي ) ، يونان ( يوناني هاي ساکن آسياي صغير ) ، ماد ، ارمنستان ، کپدوکيه ، پرثو ، زرنگ ( سيستان ) ، هرئي و( هرات ) ، باختر ( بلخ ) ، سغد ، گندار ( دره کابل ) سک ( طوايف بين درياچه آرال و درياي مازندران ) ، ثت گوش ( دره رود هيرمند ) ، رخج ( قندهار ) ، مک ( مکران و عمان ) جمعاً 32 کشور .

بند 7 – داريوش شاه گويد : اين [ است ] کشورهايي که از آن من شدند . به خواست اهورامزدا بندگان من بودند . به من باج دادند . آنچه از طرف من به آنها گفته شد ، چه شب ، چه روز همان کرده شد .

بند 8 – داريوش شاه گويد : در اين کشورها مردي که موافق بود او را پاداش خوب دادم آنکه مخالف بود اورا سخت کيفر دادم . به خواست اهورا مزدا اين کشورهايي [ است ] که بر قانون من احترام گذاشتند . آن طوري که به آنها از طرف من گفته شد همانطور کرده شد .

بند 9 – داريوش شاه گويد : اهورا مزدا مرا اين پادشاهي داد . اهورا مزدا مرا ياري کرد تا اين شاهي بدست آورم . به ياري اهورا مزدا اين شاهي را دارم .

بند 10 – داريوش شاه گويد : اين [ است ] آنچه به وسيله من کرده شد پس از اينکه شاه شدم . کمبوجيه نام پسر کوروش از تخمه ما او اينجا شاه بود . همان کمبوجيه را برادري بود بردي نام هم مادر [ و ] هم پدر با کمبوجيه . پس از آن کمبوجيه آن بردي را بکشت ، به مردم معلوم نشد که بردي کشته شده . پس از آن کمبوجيه رهسپار مصر شد ، مردم نا فرمان شدند . پس از آن دروغ در کشور بسيار شد هم در پارس ، هم در ماد ، هم در ساير کشورها .

بند 11 – داريوش شاه گويد : پس از آن مردي مغ بود گئومات نام . او از پ ئيشي يا وودا ( پي شياووادا ) برخاست . کوهي [ است ] ارکديش ( ارکادري ) نام . چون از آنجا برخاست از ماه وي يخن 1 چهارده روز گذشته بود . او به مردم چنان دروغ گفت [ که ] : من بردي پسر کوروش برادر کمبوجيه هستم . پس از آن مردم همه از کمبوجيه برگشته به سوي او شدند هم پارس ، هم ماد ، هم ساير کشورها . شاهي را براي خود گرفت . از ماه گرم پد 2 9 روز گذشته بود آنگاه شاهي را براي خود گرفت . پس از آن کمبوجيه به دست خود مرد .

بند 12- داريوش شاه گويد : نبود مردي ، نه پارسي ، نه مادي ، نه هيچ کس از تخمه ما که شاهي را گئومات مغ باز ستاند . مردم شديداً از او ميترسيدند که مبادا مردم بسياري را که پيش از آن بردي را شناخته بودند بکشت . بدان جهت مردم را مي کشت که مبادا مرا بشناسند که من بردي پسر کوروش نيستم . هيچ کس ياراي گفتن چيزي درباره گئومات مغ نداشت تا من رسيدم . پس از آن من از اهورا مزدا مدد خواستم . اهورا مزدا به من ياري ارزاني فرمود . از ماه باگاديش 3 10 روز گذشته بود . آنگاه من با چند مرد آن گئومات مغ و آنهايي را که برترين مردان دستيار [ او ] بودند کشتم . دژي سيک ي ووتيش 4 ، نام سرزميني ني ساي نام در ماد آنجا او را کشتم . شاهي را از او ستاندم . به خواست اهورا مزدا من شاه شدم . اهورا مزدا شاهي را به من داد .

بند 14 – داريوش شاه گويد : شاهي را که از تخمه ما برداشته شده بود آن را من برپا کردم . من آن را در جايش استوار نمودم . چنانکه پيش از اين [ بود ] همان طور من کردم . من پرستشگاه هايي را که گئومات مغ ويران کرده بود مرمت نمودم . به مردم چراگاه ها و رمه ها و غلامان و خانه هايي را که گئومات مغ ستانده بود بازگرداندم . من مردم را در جايش استوار نمودم ، هم پارس ، هم ماد و ساير کشورها را . چنان که پيش از اين [ بود ] آنچه را گرفته شده [ بود ] برگرداندم . به خواست اهورا مزدا من اين را کردم . من کوشيدم تا خاندان ما را در جايش استوار نمايم چنان که پيش از اين [ بود ] آن طور من کوشيدم به خواست اهورا مزدا تا گئومات مغ خاندان ما را برنگيرد .

بند 15 – داريوش شاه گويد : اين [ است ] آنچه من کردم پس از آنکه شاه شدم .

بند 16 – داريوش شاه گويد : چون من گئومات مغ را کشتم پس از آن مردي آثرين ( آثرينا ) نام پسر او در خوزستان ( اووج ) برخاست . به مردم چنين گفت : من در خوزستان شاه هستم . پس از آن خوزيان نافرمان شدند . به طرف آن آثرين گرويدند . او در خوزستان شاه شد . و مردي بابلي ندئيت ب ئير ( نيدنيتوبل ) نام پسر ائين ئير او در بابل برخاست . چنين مردم را بفريفت [ که ] : من نبوکدرچرپسر نبتون ئيت هستم . پس از آن همه مردم بابلي به طرف آن ندئيت ب ئير گرويدند . بابل نافرمان شد . او شاهي را در بابل گرفت .

بند 17 – داريوش شاه گويد : پس از آن من رهسپار بابل شدم به سوي آن ندئيت ب ئير که خود را نبوکدرچر مي خواند . سپاه ندئيت ب ئير دجله را در دست داشت . آنجا ايستاد . و آب عميق بود . پس از آن من سپاه را بر مشکها قرار دادم . پاره اي بر شتر سوار کردم . براي عده اي اسب تهيه کردم . اهورا مزدا به من ياري ارزاني فرمود به خواست اهورا مزدا دجله را گذشتيم . آنجا آن سپاه ندئيت ب ئير را بسيار زدم . از ماه اثري يادي ي 5 ، 26 روز گذشته بود .

بند 19 – داريوش شاه گويد : پس از آن من رهسپار بابل شدم . هنوز به بابل نرسيده بودم شهري زازان نام کنار فرات آنجا اين ندئيت ب ئير که خود را نبوکدرچر مي خواند با سپاه بر ضد من به جنگ کردن آمد . پس از آن جنگ کرديم . اهورا مزدا به من ياري ارزاني فرمود . به خواست اهورا مزدا من سپاه ندئيت ب ئير را بسيار زدم . بقيه به آب انداخته شد . آب آن را برد . از ماه انامک 6 ، 2 روز گذشته بود که چنين جنگ کرديم .

سوابق و پيشينه تاريخي بيستون :

کوه بهستان که در حدود 2793 متر از سطح دريا ارتفاع دارد در 30 کيلومتري شرق کرمانشاه استوار گرديده است . کوه بهستان از روزگاران باستان شناخته شده بوده است و يونانيان آنرا «بگيستان اروس » مي خواندند .

اين کوه در ادوار مختلف به صورت هاي بغستان، بگستان ، بهستان ، بهستون ، بهيستون ، بگيستان و بيستون در متون تاريخ آمده است و امروز نيز به بيستون مشهور است .

بيستون در دورانهاي خيلي قديم مورد توجه و مقدس بوده است . موقعيت طبيعي بيستون که در کنار شاهراه و محل عبور و تلاقي همه راه هاي مغرب ايران قرار گرفته است و چون در دامنه اين کوه سرابهاي فراوان وجود دارد . در اعصار مختلف محل توقف کاروانها و مسافرين بوده است .

در سالهاي گذشته قبل و پس از پيروزي انقلاب اسلامي بخشي از عرصه تاريخي فرهنگي بيستون تحت عنوان بغستان قديم و سه اثر ديگر از جمله کتيبه داريوش ، کاروانسراي صفوي ، و پل صفوي بيستون در فهرست آثار ملي ثبت شده بود . در سال 80 براي بيست و چهار اثر ديگر پرونده ثبتي تهيه و پس از انجام اقدامات اداري در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده اند .

 
 
 
 
 
دژ تاريخي مدفون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بقاياي گورستان پارتی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بقاياي کاروانسراي اوايل دوره اسلامي
 
 
 
 
 
 
 
 
بقاياي ديوار دوره ساساني
 
 
 
 
 
 
 
برگفته از سایت بیستون/www.bisotun.ir
[ پنجشنبه 29 بهمن1388 ] [ 11:22 ] [ طاقبستان ]

در معاملات این هفته تالار منطقه ای بورس کرمانشاه سه میلیون و 282 هزار سهم و حق تقدم به ارزش شش میلیارد و 79 میلیون ریال معامله شد.

به گزارش خبرنگاراقتصادی کرمانشاه، ارزش معاملات این هفته بورس کرمانشاه نسبت به هفته قبل 12 درصد کاهش داشت.

در معاملات این هفته شرکت های صنعتی دریایی ایران، کنتورسازی ایران و سایپا بیشترین تقاضای خرید و شرکت های صنعتی دریایی ایران و فولاد مبارکه بیشترین تقاضای فروش را داشتند.

در معاملات این هفته بورس کرمانشاه شرکت صنعتی دریایی ایران بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

این هفته پنج کد معاملاتی جدید در بورس کرمانشاه ایجاد شد.

[ پنجشنبه 29 بهمن1388 ] [ 11:1 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - امسال سومين همايش کشوري بيمارستان امروز - بيمارستان فردا ، با عنوان " مديريت کيفيت - تعالي نظام سلامت " از چهارم تا ششم اسفند ماه جاري در مرکز آموزشي درماني امام رضا (ع) کرمانشاه برگزار خواهد شد.
مدير بيمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه و دبير اجرايي اين همايش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه ، بررسي و ارايه راهکارهاي افزايش کيفيت خدمات درماني به بيماران را از جمله اهداف برپايي اين همايش عنوان کرد.
دکتر " اسماعيل کساني " با بيان اينکه حدود 150 مقاله از سراسر کشور به دبيرخانه اين همايش ارسال شد ، افزود: از اين تعداد 25 مقاله جهت سخنراني در همايش و 20 مقاله جهت ارايه پوستر انتخاب شد و مابقي مورد تاييد قرار نگرفت.
وي اضافه کرد: همايش فوق داراي امتياز بازآموزي براي کارشناس و کارشناسان ارشد مامايي و پرستاري، سخنرانان و ارايه دهندگان پوستر مي باشد.
کساني در ادامه با تاکيد بر اهميت اعمال سيستم هاي مديريت کيفيت در بيمارستانها و انتخاب اين عنوان براي همايش امسال ، افزود: اگر موفق به پياده کردن اين امر مهم در بيمارستانها شويم، شاهد تاثير فراوانتر خدمات بيمارستاني بر بيماران خواهيم بود که از اهميت ويژه اي در نظام سلامت برخوردار است.
وي ادامه داد: در اين راستا امسال براي نخستين بار در غرب و شمالغرب کشور ، بيمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه موفق به دريافت گواهينامه " تعهد به تعالي سازماني " از بنياد کيفيت اروپا شد که اين گواهينامه به سازمانهاي دولتي ، خدماتي و توليدي موفق در امر ارتقاي کيفيت خدمات ، ارايه مي شود.
مدير بيمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه با اشاره به باشکوهتر شدن سالانه اين همايش و دستاوردهاي مهم آن، اظهار داشت: هر سال در بيانيه پاياني همايش، راهکارهاي پيشنهادي موجود در مقالات را به دست اندرکاران سياستهاي کلي نظام سلامت کشور ارايه مي دهيم که اين امر گامي مهم در ارتقاي نظام سلامت در وزارتخانه و دانشگاهها محسوب مي شود.
وي ارتقاي شاخصهاي کمي و کيفي بيمارستاني، شناخت پتانسيلها و استعدادهاي سازماني و شکوفا کردن خلاقيت کارکنان بيمارستان را از جمله علل انتخاب سالانه برگزاري اين همايش سراسري در بيمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه عنوان کرد.
دکتر کساني در پايان گفت: سخنران ويژه همايش امسال فعلا" مشخص نشده است.
[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 20:32 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - به منظور هماهنگي دستگاه هاي اجرايي روز چهارشنبه جهت ميزباني از راهيان نور و ميهمانان نوروزي جلسه اي در محل فرمانداري قصرشيرين با حضور فرماندار، فرماندهان نظامي و انتظامي و مسوولان ادارات برگزار شد.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه، فرماندار قصرشيرين در اين جلسه ضمن تبريک فرا رسيدن ماه ربيع الاول و ميلاد باسعادت رسول خاتم (ص) و فرا رسيدن هفته وحدت و تقدير از حضور حماسي مردم در راهپيمايي 22 بهمن خواستار برنامه ريزي کامل براي خدمات دهي، اسکان و ارايه تسهيلات لازم جهت پذيرايي از ميهمانان و مسافران نوروزي شد.
بهرام تيموري افزود: به منظور بازسازي لحظه ها و صحنه هاي هشت سال دفاع مقدس در مناطق جنگي و آشنايي نسل جوان و کاروان هاي راهيان نور با يادمان شهدا نمايشگاهي توسط ناحيه مقاومت سپاه قصرشيرين در سه کيلومتري شهر قصرشيرين از پانزدهم اسفند ماه سال جاري به مدت يک ماه بر پا خواهد شد.
حضور پزشک و آمادگي شبکه بهداشت و درمان و بيمارستان براي خدمات دهي به بيماران، برپايي150 تخته چادر در ورودي شهر براي اقامت موقت مسافران، تهيه و توزيع نقشه اماکن اقامتي و تاريخي و جنگي سطح شهر، تجهيز نمازخانه ها و سرويس هاي بهداشتي از مواردي بود که تيموري بر اجراي آنها تاکيد کرد.
هماهنگي براي جلوگيري از ايجاد مشکلات ترافيکي در سطح شهر با توجه به عدم تعطيلي بازارچه پرويزخان و مرز خسروي در ايام تعطيلات نوروز، نظارت بر قيمت بازار و عرضه کالاهاي مرزي، ذخيره سازي و توزيع مناسب ميوه و گوشت براي ايام تعطيلات، نصب پلاکارد در سردرب اماکن اداري و غير اداري جهت خوشامدگويي به زوار، راهيان نور و مسافران و گردشگران نوروزي از موارد مصوب در اين جلسه بود.
برپايي نمايشگاه بهاره از پنجم تا پانزدهم اسفند، زيبا سازي سطح شهر، استفاده از ظرفيت هتلها، ميهمانپذيرها و اماکن اقامتي و مدارس براي ميهمانان نوروزي، حضور راهنما در اماکن تاريخي و حضور داوطلبان جمعيت هلال احمر و نصب چادرهايي براي استقبال از ميهمانان نوروزي از ديگر موارد مطرح شده در اين جلسه بود.
قصرشيرين در غرب استان کرمانشاه، 25 هزار نفر جمعيت دارد.
[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 19:23 ] [ طاقبستان ]

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان کرمانشاه، گفت: در ایام نوروز امسال نیز هم چون سال های گذشته طرح سفرهای ارزان قیمت در کرمانشاه اجرا می شود.

 مجید محمدی کیا در گفت و گو با خبرنگار کرمانشاه، با اشاره به برپایی تورهای ارزان قیمت در ایام نوروز 89، در سطح استان کرمانشاه، افزود: هرساله در ایام نوروز دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان اقدام به برگزاری تورهای ارزان قیمت کرمانشاه گردی کرده و امسال نیز این برنامه را با گستردگی بیشتری انجام خواهند داد.

 

وی ادامه داد: این تورها طی سال های گذشته در ایام نوروز در مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه هم چون؛ طاق بستان، بیستون، غار قوری قلعه، سراب نیلوفر و دیگر نقاط با دایر نمودن غرفه هایی اقدام به ثبت نام مسافران نوروزی در تورهای کرمانشاه گردی می کردند.

 محمدی کیا، تصریح کرد: بازدید از شهرها، نقاط گردشگری و تاریخی استان، هم چون قصرشیرین، سرپل ذهاب، بیستون، کنگاور، شهر کرمانشاه، دالاهو، ریجاب و ...، همراهی راهنمایان باتجربه گردشگری، پذیرایی، استفاده از مینی بوس ها و ون های کولردار، بیمه کردن 10 روزه مسافران و ... از جمله خدماتی است که این تورهای ارزان قیمت به مسافرین نوروزی استان ارائه خواهند داد.

 وی اظهار داشت: سال گذشته از این طرح توسط مسافرین نوروزی استان استقبال بسیار خوبی به عمل آمد به گونه ای که بیش از 5 هزار نفر در ایام نوروز سال گذشته از این تورهای یک روزه استفاده کردند.

 معاون دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان کرمانشاه، گفت: طرح سفرهای ارزان قیمت امسال نیز در ایام نوروز با گستردگی بیشتر و پوشش وسیعتری از نقاط گردشگری و تاریخی استان به اجرا در خواهد آمد.

 وی افزود: ما بر این باوریم که برپایی تورهای ارزان قیمت، نقش بسیار تعیین کننده ای در توسعه گردشگری استان دارد، لذا از مسئولین استان به ویژه اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه تقاضا داریم که دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان را، در این راه همراهی کنند.

 محمدی کیا، خاطرنشان کرد: از ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان نیز تقاضا داریم که به دفاتر و آژانس های خدمات مسافرتی و گردشگری استان بهاء بیشتری دهند، چرا که این دفاتر یقینا در توسعه صنعت گردشگری استان نقش تعیین کننده ای را ایفا می کنند.

[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 18:2 ] [ طاقبستان ]

عملیات اجرایی سد مخزنی قشلاق با حضور مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور، استاندار و جمعی از مسئولین استان کرمانشاه، امروز (28 بهمن) آغاز شد.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه، استاندار کرمانشاه در این مراسم احداث سدهای مخزنی را موجب رونق اقتصادی استان دانست و گفت: احداث این سدها اثر مستقیم بر تامین آب شرب و بخش های صنعت و کشاورزی استان دارد.

سید دادوش هاشمی افزود: استان کرمانشاه از لحاظ کشاورزی دارای پتانسیل بالایی است و قطعا با احداث این سدها، این امکان فراهم می شود که بتوانیم از این مزیت ها بهتر استفاده کرده و نقش ملی خود را ایفا نماییم.

هاشمی افزود: همچنین احداث این سدها به رونق گردشگری در استان کمک می کند.

وی در ادامه گفت: امسال یک همکاری مناسب بین نمایندگان و مسئولین استان شکل گرفت و نوعی هم افزایی جهت استفاده بهتر از ظرفیت ها به منظور توسعه بیشتر استان ایجاد شد که نتیجه آن در آینده مشخص می شود.

هاشمی از تلاش مسئولین شرکت آب منطقه ای استان نیز در جهت پیگیری طرح ها تقدیر کرد.

علیرضا الماسوندی مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور نیز بر تسریع در احداث این سد مخزنی تاکید کرد و گفت: اجرا این طرح باید ظرف دو تا 5/2 سال به اتمام برسد.

وی افزود: از مزایای سد مخزنی قشلاق، اجرا شبکه های آن همزمان با ساخت سد می باشد.

الماسوندی از پیمانکار و مشاور این طرح خواست از تمام ظرفیت خود در اجرا این طرح استفاده کنند.

سید جواد زمانی رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه هم اجرا سدهای مخزنی را از ضروریات استان دانست و گفت: با اجرا این سدها، قطبیت استان کرمانشاه در بخش کشاورزی عینیت می یابد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمانشاه نیز در این مراسم اظهار داشت: هشت درصد آبهای سطحی کشور در استان کرمانشاه جاری است که بخشی از آن از استان خارج می شو دو نیاز است به طرح های مهار آب در این استان توجه ویژه ای شود.

مهندس محمد کهریزی گفت: هم اکنون 10 سد مخزنی در استان در حال احداث است و 16 سد نیز در حال مطالعه می باشد که بخشی از این سدهای در حال مطالعه سال آینده اجرایی می شوند.

وی در خصوص سد مخزنی قشلاق نیز گفت: این سد قابلیت ذخیره 50 میلیون متر مکعب آب را دارد که شش میلیون متر مکعب آن در بخش صنعت، سه میلیون متر مکعب در بخش آب شرب و مابقی هم در بخش کشاورزی مصرف می شود.

کهریزی گفت: با احداث این سد چهار هزار هکتار از اراضی منطقه آبی خواهد شد.وی برآورد هزینه اجرا این سد را 500 میلیارد ریال و هزینه احداث شبکه های مربوطه را 250 میلیارد ریال اعلام کرد.سد مخزنی قشلاق در 15 کیلومتری شمال غربی شهر صحنه واقع شده است.  این سد از نوع سنگ ریزه ای با هسته رسی می باشد و طول تاج آن 360 متر و عرض آن 10 متر است.

[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 18:0 ] [ طاقبستان ]

استاندار کرمانشاه گفت:  اگر می خواهیم چهره استانمان را تغییر دهیم باید همه دستگاه ها با همکاری هم و هم افزایی روند توسعه را سرعت دهند.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه، مهندس سید دادوش هاشمی در جلسه بررسی روند پروژه های چم بشیر، قره سو و تقاطع غیر هم سطح جعفرآباد، گفت: می خواهیم چهره شهر را تغییر دهیم و این کار مهم می طلبد همه دستگاه ها و ادارات  با همکاری هم روند این تغییرات را سرعت دهند.

وی درادامه با اشاره به پروژه تقاطع غیر همسطح جعفرآباد، گفت: همه دستگاه های خدماتی برای اجرای این پروژه در زمان تعیین شده باید تاسیسات خود را که در محل احداث آن است به موقع جابجا کنند.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه همه باید دست به دست هم دهیم تا چهره شهر را تغییر دهیم، گفت: دستگاه ها با همکاری و هم افزایی روند توسعه را سرعت دهند.

استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه همه باید خود را مجری پروژه های اجرایی بدانیم و نهایت همکاری را با یکدیگر داشته باشیم، گفت: اگر این تفکر وجود داشته باشد روند توسعه رونق خواهد گرفت.

وی در ادامه با قدردانی از شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه به خاطر لایروبی رودخانه چم بشیر گفت: هر چند این اقدام وظیفه این دستگاه نبود اما برای تسریع در اجرای زیباسازی چم بشیر شرکت آب و فاضلاب این ا قدام را انجام داد و شهرداری منطقه پنج نیز همکاری کرد.

هاشمی با تاکید بر اجرای برنامه های فرهنگی در جهت زیباسازی حاشیه رودخانه چم بشیر، گفت: شهرداری از فردا طرح زیباسازی این رودخانه را اجرا خواهد کرد.

وی گفت: هرچه شهر زیباتری داشته باشیم سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و رونق توسعه در استان بیشتر جذب خواهند شد.

در پایان نیز مدیران دستگاه های مختلف به  بیان برنامه های اجرایی خود برای تسریع در پروژه های یاد شده پرداختند.


[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 16:57 ] [ طاقبستان ]

خبرنگار کرمانشاه: يك سرمايه‌گذار ايراني ـ اروپايي گفت: بر اساس توافقات انجام شده با استاندار كرمانشاه، شهردار و شوراي اسلامي شهر كرمانشاه، اروپايي‌ها در دو طرح بزرگ استان با سرمايه‌گذاري بيش از 600 ميليون يورو شركت مي‌كنند.


 دكتر جهان اركوازي امروز در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار كرمانشاه گفت: اين سرمايه‌گذاري در دو بخش تله‌كابين كرمانشاه و مجموعه تفريحي، فرهنگي، توريستي سيتي سنتر كرمانشاه خواهد بود.
وي ادامه داد: در دو ماه گذشته مذاكرات بسيار خوبي با استاندار كرمانشاه، شهردار و شوراي شهر كرمانشاه داشتيم و با توجه به همكاري خوب و همراهي و قول مساعدي كه دراين باره داده شد، تفاهمنامه‌اي با شهردار كرمانشاه درباره مباحث مختلف از جمله دو پروژه فوق بسته شد كه به زودي وارد فاز عملياتي و اجرايي مي‌شود.
مديرعامل شركت بين‌المللي پارازاگرس ايران، سوئد تاكيد كرد: اين دو پروژه در زميني به مساحت 65 هزار مترمربع كه 10 ‌هزار مترمربع آن براي تله‌كابين و مابقي براي پروژه سيتي سنتر خواهد بود با سرمايه‌گذاري دو بانك معتبر اروپايي به ميزان حداقل 600 ميليون يورو كه قابل افزايش تا يك ميليارد يورو خواهد بود، انجام مي‌پذيرد.
اركوازي افزود: پيش‌بيني زمان اجراي اين پروژه درصورت فراهم شدن همه تمهيدات و صدور سريع مجوز، براي تله كابين يك‌ساله و براي مجموعه سيتي سنتر دوساله خواهد بود كه در نوع خود در غرب كشور كم نظير است.
وي تصريح كرد: در مجموعه سيتي سنتر كرمانشاه سايت‌هاي مختلف تفريحي، ورزشي، بازي‌هاي نوين، هتل، درمانگاه، امكانات تفريحي و توريستي روز دنيا پيش‌بيني شده كه به زودي تيم كارشناسان اروپايي براي بررسي شيوه اجرا و فناوي در نظر گرفته براي ساخت مجموعه به كرمانشاه سفر مي‌كنند.
اين سرمايه گذار افزود: اجراي پروژه اين پروژه در استان شروعي براي فعاليت سرمايه‌گذاران اروپايي است كه حضور آنان در استان كرمانشاه علاوه‌بر ايجاد زيرساخت‌هاي مختلف در استان به اشتغالزايي كمك شايان توجهي مي‌كند.
اركوازي تاكيد كرد: بر اساس علاقه‌اي كه به زادگاه خود دارم و نيز فراخواني كه رهبري انقلاب، رياست جمهور و مسئولان مختلف نظام براي سرمايه‌گذاري در ايران انجام دادند اين امور را پيگيري كرده‌ام و مذاكرات مختلفي با طرف‌هايي سرمايه‌گذار در اروپا انجام شده كه تمايل آنان به سرمايه‌گذاري در استان كرمانشاه و ايران، قابل توجه است.
مديرعامل شركت بين المللي پارا زاگرس ايران، سوئد ادامه‌داد:مباحثي هم درباره مشاركت در ساخت پتروشيمي آناهيتا با ظرفيت افزون بر 150 هزار بشكه و حتي تا 200 هزار بشكه انجام شده كه در صورت پيگيري مسئولان مرتبط و پا به كار بودن آنان، توان جذب سرمايه‌گذار خارجي اين پروژه نيز موجود است.
وي درپايان گفت: اميدوارم اين پروژه‌ها و پروژه‌هايي كه براي توسعه و آباداني جمهوري اسلامي ايران و استان كرمانشاه لازم است با پشتيباني و حمايت سريع مسئولان ارشد استان و كشور در سريعترين زمان ممكن به نتيجه رسيده و عملياتي شود.
[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 16:21 ] [ طاقبستان ]

رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر کرمانشاه با اعلام اینکه تا پایان هفته شهرداری لایحه بودجه سال آینده خود را برای تصویب به شورا خواهدداد،گفت: این بودجه بر اساس کارشناسی و اعداد و آمار دقیق تصویب خواهد شد.

غلامرضا باقری در گفت و گو باخبرنگار کرمانشاه، با بیان مطلب فوق تصریح کرد: امسال برای اولین بار قبل از تصویب لایحه بودجه دفترچه عوارض نرخ گذاری شد تا بودجه 89 کاملا کارشناسی بسته شود.

وی تصریح کرد:برای نرخ گذاری دفترچه عوارض 19 جلسه با حضور اعضای شورا، کارشناسان ومتخصصین در این حوزه برگزار شد.

وی در ادامه با بیان اینکه تاخیر تحویل لایحه بودجه توسط شهرداری به شورای شهر به منزله عقب افتادن در کارها برای سال آینده نیست، گفت:شورا در جلسات مستمرتا پایان اسفندماه بودجه را تصویب خواهد کرد.

باقری در ادامه با بیان اینکه بر اساس گفته های مسئولین شهرداری بودجه سال آینده 170 میلیارد تومان بسته خواهد شد، گفت:بودجه امسال شهرداری کرمانشاه 152 میلیارد تومان پیش بینی شده بود که تا ابتدای بهمن ماه 49 درصد آن محقق شده بود.

رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر کرمانشاه در ادامه خاطر نشان کرد: محقق شدن بودجه پیش بینی شده شهرداری همت می خواهد و ما سال آینده با اقداماتی که در خصوص راهکارهای افزایش درآمد شهرداری داشته ایم سعی خواهیم کرد حداقل 80 درصد آن محقق شود.

این عضو شورای شهر کرمانشاه در پایان به سایر دلایل عدم تحقق بودجه امسال اشاره کرد وگفت: بحران در ساخت و ساز و رکود فروش تراکم باعث شد درآمدهای شهرداری کاهش پیدا کند.

[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 16:15 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - حدود 30 هزار داوطلب کرمانشاهي در آزمون سراسري کارشناسي ارشد سازمان سنجش و آموزش کشور که از امروز ( 28 بهمن ماه ) همزمان با سراسر کشور در کرمانشاه آغاز شد، شرکت مي کنند.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه رازي کرمانشاه آزمون سراسري کارشناسي ارشد سازمان سنجش و آموزش کشور در روزهاي چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه ( 28 تا30 بهمن ماه جاري ) به مدت سه روز در دو نوبت صبح و عصر در دانشکده هاي مختلف دانشگاه رازي و دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه برگزار مي شود.
برپايه اين گزارش تعداد داوطلبان شرکت کننده در اين آزمون در هر نيم روز به طور ميانگين حدود پنج هزار نفر است که از اين تعداد در هر نيمروز سه هزار و 500 نفر در دانشکده هاي مختلف دانشگاه رازي و يک هزار و 500 نفر نيز در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه در آزمون شرکت مي کنند.
آزمون سراسري کارشناسي ارشد با 139 رشته از صبح امروز به صورت همزمان در سراسر کشور در حال برگزاري است.
[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 16:6 ] [ طاقبستان ]
ايرنا - قايم مقام مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو، گفت: اين شرکت توليد سه نوع محصول ون را در کارخانه خودروسازي کرمانشاه در دستور کار خود قرار داده است.
"ميرجواد سليماني" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه افزود: گروه صنعتي ايران خودرو در نظر دارد پس از افتتاح خودروسازي کرمانشاه، دو مدل ون مسافري پنج و هفت نفره و يک خودرو ون باري را در اين کارخانه توليد کند.
وي تاکيد کرد: پس از انطباق محصولات اين شرکت با استانداردهاي ملي کشورمان نوع محصول توليدي در اين کارخانه نهايي شد به طوري که هم اکنون با طرف خارجي در حال مذاکره براي انعقاد قرارداد هستيم.
قايم مقام مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو يادآور شد: براساس مصوبه هيات دولت احداث اين کارخانه برعهده ايران خودرو است و مسوولان گروه صنعتي ايران خودرو درصدد هستند سايت کارخانه خودروسازي کرمانشاه را پس از اخذ مجوزهاي قانوني در اين استان راه اندازي کنند.
[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 16:5 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - ششمين نمايشگاه فرش دستباف و دومين نمايشگاه تجهيزات يک خانه مدرن روز چهارشنبه در محل دايمي نمايشگاه هاي شهر کرمانشاه ( بوستان شاهد) آغاز بکار کرد.
مدير عامل شرکت نمايشگاههاي بين المللي استان کرمانشاه در خصوص برپايي اين نمايشگاهها به خبرنگار کرمانشاهين نمايشگاهها در فضايي به مساحت چهار هزار متر مربع و با حضور 200 شرکت توليدي برگزار شده است.
نلسون حضرتي افزود: تلاشمان بر اين بوده است تا در راستاي حمايت از صنايع و توليدکنندگان استان کرمانشاه، بيشترين کالاها را از توليدي هاي استان به اين نمايشگاه بياوريم.
وي عمده دليل برگزاري اين نمايشگاه ها را در چنين ايامي، تمايل خانواده هاي ايراني و استان که به طور سنتي در ماه منتهي به سال جديد برآنند تا در لوازم خانه خود تغييراتي دهند و لوازم نو خريداري نمايند، عنوان کرد.
وي گفت: اين نمايشگاه ها از امروز تا چهارم اسفند ماه در دو نوبت صبح و عصر براي بازديد علاقه مندان داير است.
حضرتي گفت: نمايشگاه در نوبت صبح از ساعت 30/9 تا 30/12 و در نوبت عصر از ساعت 14 تا 20 شب، پذيراي هم استاني هايمان خواهد بود.
[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 16:2 ] [ طاقبستان ]

تالاب هشيلان : اين تالاب در مسير جاده كرمانشاه روانسر در 26 كيلومتري شمال غربي كرمانشاه و در دهستان الهيارخاني قرار دارد . تالاب هشيلان به صورت ناوديسي است به مساحت تقريبي 450 هكتار كه در گستره دشتي و اراضي پست دامنه كوه هاي خورين و ويس قرار دارد . آب تالاب در بالا دست به صورت سراب و چشمه هاي جوشان مي باشد و در پهنه تالاب به صورت كانال‌هاي بزرگ و كوچك پخش شده است. پوشش گياهي سطح تالاب علفي است كه به صورت گياهان آبزي در داخل آب رشد كرده است . در اين تالاب حدود 110 جزيره كوچك و بزرگ با مساحت تقريبي از 100 متر مربع تا حدود يك هكتار شكل گرفته است . در داخل و حاشيه تالاب جانوراني زندگي مي كنند . بطوريكه بر اساس بررسي هاي به عمل آمده هرساله با شروع باران هاي پاييز و سرد شدن هوا پرندگان زيادي از آسياي مركزي به اين زيست بوم مي آيند و زمستان را در اين تالاب مي گذراندند . اين تالاب مأمن و مأواي مناسبي براي زمستان گذراني تعداد زيادي از پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي به شمار مي رود . هر ساله گروه‌هاي پرندگان مذكور توجه شكارچيان و علاقمندان به طبيعت را به خود معطوف مي‌دارد .


سراب بيستون : اين سراب در 30 كيلومتري شمال شرقي شهر كرمانشاه و در دامنه كوه بيستون واقع شده است . اين سراب مزارع بيستون و بلوردي را مشروب مي كند .

سراب دربند : این سراب در شمال شهر صحنه و در محلی به نام دربند قرار دارد و مزارع صحنه را آبیاری می کند در کنار این سراب آبشار های زیبا دیده می شود که آب آن با فشار زیاد از شکاف کوهی بیرون می ریزد . این آبشار در فصل بهار از مکان های دیدنی و زیبا صحنه محسوب می شود .

سراب روانسر : این سراب زیبا در داخل شهر روانسر قرار دارد و سرچشمه رودخانه قره سو است . به دلیل وجود این سراب و قرار گرفتن آثار تاریخی در کنار آن و نیز سرسبزی و طبیعت زیبا این مکان یکی از مناطق تفریحی شهر روانسر به حساب می آید .

سراب سنقر : سراب سنقر در پنج کیلومتری جاده سنقر به کرمانشاه و در روستای تازه آباد قرار دارد . آب آن از زیر کوه سراب به سرعت و با فشار به صورت فواره بیرون می ریزد . آب این سراب در زمستان ها گرم و در تابستا نها سرد است . آب گوارای این سرای ، آب آشامیدنی روستا های اطراف را تامین می کند و سپس به رودخانه قره سو می ریزد .

سراب نیلوفر: اين سراب در 14 كيلومتري شمال غربي شهر كرمانشاه در ابتداي منطقه سنجابي و در دامنه كوه كماجار واقع شده است . اين سراب به صورت استخر وسيعي است كه مملو از گل هاي نيلوفر است كه در فصول گرم سال غنچه ها و برگ هاي آن سر از آب برآورده و سطح وسيعي از سراب را مي پوشاند . اين سراب ظزفيت بهره دهي آب فراوان دارد و براي پرورش ماهي نيز مناسب است . در سال هاي اخير جهت رفاه بازديدكنندگان در اطراف اين سراب تأسيسات و پاركي احداث شده است .

سراب هرسين : در داخل شهر هرسين و در دامنه كوه شيرز سراب بسيار زيبايي وجود دارد كه اراضي كشاورزي هرسين را مشروب مي كند . سراسر اين سراب پوشيده از درختان جنگلي است . عناصر طبيعي چون چشمه ، كوهستان ، فضاي سبز و آثار تاريخي ، زيبايي مضاعفي به طبيعت بكر آن داده است .

بزرگترین درياچه مصنوعي استان كرمانشاه : بزرگترين درياچه مصنوعي استان كرمانشاه ، در گیلانغرب است . سد مخزني گيلانغرب در شرق اين شهرستان و در ‪ ۱۶۲كيلومتري كرمانشاه ، بزرگترين درياچه مصنوعي استان كرمانشاه به حساب مي‌آيد . آب اين سد كه ارتفاع آن ‪ ۸۸۸ متر از بستر رودخانه تا سطح دريا است ، عمدتا از رودخانه كله‌شك بالا و پايين و نيز از سيلاب‌هاي فصلي در منطقه تأمين مي‌شود . سد مخزني گيلانغرب از نوع سد خاكي با هسته رسي است و وسعت درياچه ‪۹۴ هكتار با طول تاج سد۷۸۰ متر و ظرفيت ‪ ۱۹ميليون متر مكعب مي‌باشد . اين سد چهار هزار و۸۳۰ هكتار از اراضي كشاورزي حاصلخيز منطقه را زير پوشش قرار داده است و آبياري مي‌كند . بر اساس آمارهاي موجود ، سد مخزني گيلانغرب براي 2500 نفر به طور مستقيم و براي چهار هزار نفر به صورت غيرمستقيم اشتغالزايي دارد . بهبود وضعيت اقتصادي - اجتماعي منطقه ، توسعه و بهبود شبكه آبياري و زهكشي در ‪ ۴۸۳هكتار ساحل سمت چپ و راست ، ارايه الگوي كشت بهينه براي گسترش محصولات زراعي و باغات و ايجاد فرصتهاي شغلي جديد از اهداف احداث اين سد بوده است . افزايش توليد علوفه ، ترويج كشت زير پلاستيك ، اشاعه فرهنگ آبياري تحت فشار ، تأمين آب اراضي خارج از شبكه ، كاهش برق مصرفي سالانه از طريق انتقال آب و بهبود بخشيدن به وضعيت زيست محيطي ، ايجاد محيط تفريحي و توريستي ، پرورش آبزيان از ديگر اهداف احداث اين سد اعلام شده است .

[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 10:57 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - مدير کل راه و ترابري استان کرمانشاه از بهره برداري 68 پروژه عمراني راهسازي و راهداري و بهسازي راه در دهه فجر انقلاب اسلامي در استان خبر داد.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه: حيدر مطاعي روز چهارشنبه افزود: از اين تعداد، 60 پروژه راه روستايي به طول 173 کيلومتر در شهرستانهاي استان کرمانشاه با اعتباري بالغ بر 150 ميليارد ريال مي باشد.
مطاعي گفت: باند دوم بزرگراه کمربندي شرقي و تقاطع غيرهمسطح مربوطه در محور بيستون در مجموعً به طول 29 کيلومتر ، احداث باند کندرو گردنه قلاجه واقع در محور اسلام آبادغرب ـ ايلام به طول 5/3 کيلومتر ، احداث تقاطع غير همسطح جاده گراوند ـ سراب نيلوفر، ساماندهي پاسگاه راهنمايي رانندگي ( پليس راه ) کرمانشاه ـ سنندج ، روشنايي تقاطع ها و دوربرگردانهاي قمشه ـ چشمه سفيد در محور کرمانشاه ـ اسلام آبادغرب همچنين دوربرگردان کارخانه سيمان در محور کرمانشاه ـ بيستون از ديگر طرحهايي مي باشند که در دهه فجر به بهره برداري رسيده است.
مدير کل راه و ترابري استان اعتبار کلي طرحهاي اجرا شده را 385 ميليارد ريال عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با پيگيريهاي مستمر مسوولين استان و نمايندگان مردم و همت مسوولين وزارت راه و ترابري بيشترين اعتبار پروژه ملي و اخذ کميسيون ماده 32 صورت پذيرفته که در سال 89 نيز طبعاً تحول چشمگيري در اجراي پروژه هاي عمراني استاني در بخش راه و ترابري صورت خواهد پذيرفت.
مطاعي افزود: پروژه بزرگراه مياندوآب ـ کرمانشاه که شامل 11 قطعه در سه استان آذربايجان غربي ، کردستان و کرمانشاه به طول 450 کيلومتر مي باشد و قطعه 10 و 11 آن مربوط به استان کرمانشاه مي باشد که قطعه 11 آن که کمربندي غربي کرمانشاه را شامل مي شود توسط پيمانکار پنج کيلومتر از يک باند آن آسفالت شده و مابقي آن در دست اجرا مي باشد و قطعه 10 نيز که از قزانچي تا کامياران مي باشد پيمانکار آن مشخص شده و در حال تجهيز کارگاه و شروع عمليات اجرايي مي باشد با احداث آن طول بزرگراه هاي استان به نحو چشمگيري افزايش مي يابد.
مطاعي در پايان گفت: خوشبختانه در پيشنهاد لايحه بودجه سال 89 تعدادي از راه هاي استان از جمله محور قزانچي ـ پاوه مسير سه راهي بياشوش به جوانرود، ثلاث باباجاني ـ محور سه راهي هرسينبه هرسين ، مسير سنقر ـ کامياران و مسير سه راهي نهاوند به نهاوند و همچنين مسير اسلام آباد غرب به قلاجه گيلانغرب و قصرشيرين داراي رديف اعتباري ملي مي باشند.
[ چهارشنبه 28 بهمن1388 ] [ 10:19 ] [ طاقبستان ]

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه گفت: طرح محدودیت تردد پلاکهای زوج و فرد از اول اسفند تا پایان سال در شهر کرمانشاه اجرا می شود.

سرهنگ خسرو کوثری در گفت و گو با خبرنگار کرمانشاه، با بیان مطلب فوق گفت: طرح محدودیت تردد پلاکهای زوج و فرد با هدف کاهش حجم ترافیک و دسترسی نوبتی و بدون دغدغه شهروندان به شبکه مرکزی شهر اجرا می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه زمان اجرای این طرح از ساعت 15 تا 20 هر روز در نظر گرفته شده است گفت: این طرح با نظارت دقیق پلیس همه روزه به استثنای روزهای جامعه اجرا خواهد شد.

سرهنگ کوثری در ادامه گفت: محدوده اجرای طرح تردد پلاکهای زوج و فرد در سه مسیر شامل خیابان مدرس، از ورودی مدرس تا تقاطع برق با مسیرهای مدرس، سه راه نواب، تقاطع مدرس، خیابان حاج آخوند، میدان جهاد، خیابان کاشانی، میدان کاشانی، خیابان اشرفی اصفهانی، تقاطع برق و میر شماره دو از تقاطع جلیلی تا انتهای شریعتی(تقاطع شورا)شامل مسیر دلگشا، نواب، اشک تلخ، میدان  غدیر و شریعتی خواهد بود و مسیر شماره سه از تقاطع کارگر تا میدان فاطمیه  با مسیرکوهساری، میدان طالقانی، خیابان طالقانی، تقاطع افشار طوس، تقاطع موید، تقاطع ناصری، مصوری، تقاطع هلال احمر و نهایتا ورودی میدان فاطمیه می باشد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه در ادامه تصریح کرد: مسیرهای غربی از تقاطع افشارطوس تا میدان غدیر خیابان هلال احمر از تقاطع هلال احمر تا میدان کاشانی و پارکینگ شهرداری، خیابان نواب و سبزه میدان نیز  جز طرح محسوب  خواهند شد.

وی در ادامه با اشاره به سایر اقدامات پلیس راهنمایی و رانندگی برای روانی ترافیک در آستانه نوروز گفت: در زمان اجرای طرح فقط خودروهای مسافربری عمومی مجاز، تاکسی، اتوبوس، آژانس و سایر خودروهای امدادی پلیس، امبولانس، آتش نشانی مجاز به عبور از محدوده طرح می باشند.

سرهنگ کوثری تصریح کرد: خودروهایی که فاقد پلاک یا مدارک لازم باشند و وارد محل اجرای طرح شوند توسط عوامل پلیس متوقف و به پارکینگ هدایت خواهند شد و تا اخذ مدارک و پایان سال از تردد آنان جلوگیری خواهد شد.

[ سه شنبه 27 بهمن1388 ] [ 17:2 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - مدير عامل شرکت شهرکهاي صنعتي استان کرمانشاه با اشاره به برنامه چشم انداز پنج ساله استان، گفت: براساس برنامه ريزي هاي به عمل آمده مي بايست تا آن زمان 350 واحد صنعتي فعال در استان به امر توليد اشتغال يابند.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه، جهانگير شاهمرادي روز سه شنبه در جمع خبرنگاران استان افزود: براساس اين چشم انداز و افق توسعه اي مي بايست دو هزار و 500 هکتار از اراضي صنعتي در اختيار اين شرکت قرار گيرد و يک هزار هکتار زمين نيز براي فعاليتهاي صنعتي آماده سازي شود.
وي ادامه داد: در همين چشم انداز، ارتقاي قراردادهاي منعقد شده صنعتي در استان تا 850 فقره پيش بيني شده است.
وي همچنين در خصوص زمينهايي که قبلا به برخي افراد متقاضي جهت ايجاد صنايع توليدي واگذار شده است اما هنوز اقدام خاصي در اين زمينه انجام نشده، گفت: براساس قانون افرادي که به آنها زمين در شهرکها و يا نواحي صنعتي اختصاص مي يابد، در صورتي که تا يکسال از زمان انعقاد قرارداد، فعاليتي نداشته باشند، شرکت شهرکهاي صنعتي استان اين حق را خواهد داشت که به صورت يکطرفه قرارداد فيمابين را فسخ نمايد.
وي گفت: در سال جاري حدود 10 هکتار از اينگونه اراضي صنعتي که به افراد حقيقي و يا حقوقي واگذار شده بود، بازستانده شد و قراردادهاي مربوطه نيز فسخ گرديد.
وي شرايط امروز استان به لحاظ شهرکها و نواحي صنعتي بخصوص در شهر کرمانشاه را حائز بهترين پتانسيلها در غرب کشور براي ورود توليدکنندگان و سرمايه گزاران خواند و گفت: در صورتي که افراد حقيقي و يا حقوقي متقاضي ايجاد و احداث صنايع در شهر کرمانشاه باشند، از محل يک هزار و 500 هکتار اراضي آماده سازي شده اي که داريم، قادريم زمين مورد نظر آنها را تامين کنيم.
وي گفت: هم اکنون 40 درصد واحدهاي توليدي و بهره برداري استان در شهرکهاي صنعتي قرار دارند.
شاهمرادي افزود: در سال جاري و در زمينه حمايتهايي که از صاحبان صنايع استان از سوي اين شرکت به عمل آمده است، بيش از هفت ميليارد ريال از بدهي هاي صنايع استان که در شهرکها و نواحي صنعتي قرار دارند را مشمول استمهال پرداخت قرار داده ايم که عموما بابت بدهي هاي انان در خصوص زمين بوده است.
وي در باب تفاوت ميان شهرک صنعتي و ناحيه صنعتي، گفت: براساس تعاريف، اگر مساحت زير 100 هکتار باشد منطقه مورد نظر ناحيه و اگر بيش از اين رقم باشد شهرک صنعتي اطلاق مي شود.
مدير عامل شرکت شهرکهاي صنعتي استان کرمانشاه، گفت: هم اکنون دو شهر صنعتي شيمي و کرمانشاه در زمره بخش خصوصي قرار دارند و جداي از اين دو شهر صنعتي، هم اکنون 19 شهرک و ناحيه صنعتي در استان زير پوشش شرکت شهرکهاي صنعتي استان قرار دارند.
وي گفت: در همه شهرستانهاي استان غير از شهرستاهاي ثلاث باباجاني و جوانرود، شهرکهاي صنعتي فعال داريم که عمده مشکل دو شهرستان مذکور نيز در زمينه عدم تامين آب مورد نياز براي آغاز عمليات اجرايي اين شهرکها بوده است و اميدواريم با رفع اين مشکل و با توجه به اينکه زمين مورد نياز خريداري شده و به تصويب نيز رسيده است و با عنايت به اينکه شرکت آب منطقه اي تامين آب اين شهرکها را در سال آينده برعهده گرفته است لذا در سال آينده فاز عملياتي اين شهرکها نيز آغاز شود.
تکميل زيرساختهاي شهرکهاي صنعتي کنگاور و روانسر بخصوص در زمينه گازرساني، آغاز واگذاري زمين در شهرکهاي صنعتي هرسين، صحنه و ناحيه صنعتي دالاهو، اجراي تصفيه خانه شهرکهاي صنعتي سرپل ذهاب و فاز دوم اسلام آباد غرب، زيبا سازي و خدمات شهري و توسعه فضاهاي سبز و.. از جمله برنامه هاي در دستور کار شرکت شهرکهاي صنعتي استان در سال آينده است که مديرعامل اين شرکت بدانها اشاره کرد.
[ سه شنبه 27 بهمن1388 ] [ 16:57 ] [ طاقبستان ]
مهدي ملكي شجاع روزنامه‌نگار پيشكسوت و نخستين رئيس خانه مطبوعات استان كرمانشاه روز گذشته در كرمانشاه دارفاني را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار کرمانشاه، ملكي شجاع از روزنامه‌نگاران قديمي كرمانشاه كه بيش از 20 سال سابقه فعاليت در عرصه رسانه، خبر و نشريات محلي و سراسري در كسوت‌هاي مختلف داشت از مدت‌ها قبل از بيماري قلبي رنج مي‌برد كه روز گذشته به رحمت ايزدي پيوست.
وي عضو هيئت موسس و رئيس نخستين دوره خانه مطبوعات استان كرمانشاه بود و در دوره نخست نيز نامزد انتخابات شوراي اسلامي شهر كرمانشاه (با شعار تبليغ نمي‌كنم چون نمي‌خواهم شهرم آلوده شود) شد.
ملكي شجاع كار خبرنگاري را با هفته‌نامه مرصاد آغاز كرد و پس از آن در سرپرستي روزنامه‌هاي همشهري، ايران، جام جم، صبح امروز نشريات مختبف سراسري فعاليت خود را ادامه داد.
سردبيري هفته‌نامه شهروند، سردبيري هفته‌نامه آواي كرمانشاه كه براي مدتي با نام آواي غرب و به صورت روزنامه منتشر شد از سوابق وي به شمار مي‌رود.
ملكي شجاع فردي صبور، پرانرژي، خوش‌برخورد و علاقه‌مند به حضور جوانان در عرصه‌هاي مختلف بود و عبارت «نازنين سلام» هيچگاه از زبانش نمي‌افتاد.
گرچه روزگار در اين چندسال اخير بر او بسيار سخت گرفت اما هيچگاه حيا و اخلاق نيك را از خود دور نكرد، هرچند كناره‌گيري ناگهاني‌اش از فعاليت رسانه‌اي سخت بود اما كسي احوال زيادي از وي و علت كناره‌گيري‌اش نگرفت.
وي به غارنوردي و ورزش‌هاي مختلف علاقه‌مند بود و در اين راه هم زحمات فراواني كشيد، در خبرنويسي، نگارش مطالب فرهنگي و اجتماعي توانمند بود و با نام مستعار مهدي فرهنگ مقالات مختلفي به يادگار گذاشت.
پيكر وي امروز درميان حزن و اندوه دوستان و همكاران مطبوعاتيش در آرامستان هنرمندان كرمانشاه دركنار مقبره فاضل توني به خاك سپرده شد.

[ سه شنبه 27 بهمن1388 ] [ 15:42 ] [ طاقبستان ]

معاون حفظ، احيا و ثبت آثار تاريخي، فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان كرمانشاه، گفت: کاوش در کاخ خسرو، قلعه یزدگرد و معبد آناهیتا از برنامه های سال آینده میراث فرهنگی در استان کرمانشاه است.

 

ثریا باباخانی در گفت و گو با خبرنگار کرمانشاه، در خصوص کاوش های باستان شناسی انجام گرفته در سطح استان کرمانشاه، اظهار داشت: کاوش در آتشکده میل میلگه اسلام آباد غرب به سرپرستی یوسف مرادی، آخرین کاوش باستان شناسی استان کرمانشاه در سال جاری بود که چندی پیش به اتمام رسید.

 وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ گونه کاوش باستان شناسی در محوطه های تاریخی و باستانی استان انجام نمی شود.

 باباخانی تصریح کرد: امسال بدلیل کمبود اعتبارات نتوانستیم که کلیه برنامه های کاوش باستان شناسی مد نظر را انجام دهیم، چرا که کار کاوش باستان شناسی کاری نیست که بتوان بدون اعتبار مناسب نسبت به انجام آن اقدام کرد.

معاون حفظ، احيا و ثبت آثار تاريخي، فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان كرمانشاه، با اشاره به برنامه های سال آینده کاوش های باستان شناسی در استان، گفت: پروژه های باستان شناسی بزرگی هم چون کاخ خسرو، قلعه یزدگرد و معبد آناهیتا پروژه هایی هستند که سعی می کنیم هر ساله برای آن ها برنامه کاوش داشته باشیم.

 وی افزود: این مناطق باستانی ارزشمند استان کرمانشاه، نقاطی هستند که هرساله برای آن ها برنامه کاوش باستان شناسی در نظر می گیریم، اما متاسفانه در برخی مواقع به دلیل نبود اعتبارات کافی، قادر به انجام کاوش در آن ها نیستیم.

 باباخانی با اشاره به اینکه بودجه انجام کاوش های باستان شناسی از محل اعتبارات استانی تامین می شود، یادآور شد: پژوهشکده باستان شناسی کشور نیز در چند سال اخیر بیشتر کارهای خود را بر روی برنامه های نجات بخشی مناطق باستانی گذاشته است که در این بخش ما در استان کرمانشاه کار نجات بخشی آتشکده شیان در کنار سد شیان و همچنین برنامه نجات بخشی سراب مورت را انجام دادیم.

[ سه شنبه 27 بهمن1388 ] [ 15:38 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمانشاه از کسب رتبه برتر کشور در زمينه صدور سند مالکيت مسکن روستايي توسط اين بنياد خبر داد.
فريادرس شهبازي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار کرمانشاه افزود: بنياد مسکن انقلاب اسلامي با همکاري اداره ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه در زمينه مذکور و در راستاي اجراي ماده 133 قانون چهارم توسعه به اين مهم نايل شده است.
وي ادامه داد: اين بنياد تعداد 809 روستاي استان را نقشه برداري ثبتي کرده و نقشه ها را به اداره ثبت اسناد و املاک شعب استان ارايه کرده که پيرو آن و با اسناد مالکيتي که صادر شده است، اين اسناد مالکيت روستايي به عنوان ضامن معتبر و عاملي بازدارنده در راستاي مهاجرت روستاييان به شهرها تلقي مي شود.
وي مجموع اسناد مالکيت روستائي در استان کرمانشاه تا به امروز را 63 هزار و 568 جلد سند مالکيت روستائي عنوان کرد که تنها در سال جاري و تا دي ماه گذشته رقم اسناد مالکيت صادر شده پنج هزار و 941 فقره بوده است.
مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمانشاه همچنين در خصوص اجراي طرح هادي روستائي در استان، گفت: امسال در 93 روستاي استان، اجراي طرح هادي در دست اقدام است که از اين تعداد 44 طرح جديد وجود دارد که براي اولين بار در کليه شهرستانهاي تابعه استان اجرا مي شود.
وي افزود: تعداد 49 طرح تکميلي نيز که ادامه طرحهاي قبلي مي باشد شامل عمليات اصلاح معابر، خاکبرداري، زيرسازي، تسطيح، آسفالت، جدول گذاري، پياده روسازي و ساخت کانالهاي آب هم اينک در روستاهاي استان در حال اجرا مي -باشد.
شهبازي گفت: در زمينه تهيه طرح هادي و بازنگري روستايي، تعداد 134 روستا در دست اقدام مي باشد که از اين تعداد 101 روستا جهت طرح هادي و 33 روستاي ديگر جهت بازنگري طرح هادي در دستور کار قرار دارند.
وي از بهره برداري از 9 طرح روستائي در شهرستانهاي تابعه استان شامل روستاهاي داريان، صفي آباد، زيران، بيوند سفلي، ده پهن، کرناچي، آيينه، سرابله،درکه و عين القاص در ايام دهه فجر امسال خبر داد.
[ سه شنبه 27 بهمن1388 ] [ 15:35 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - استاندار کرمانشاه با تاکيد بر زيبا سازي و بهسازي شهر کرمانشاه، رونق و توسعه استان را منوط به بهسازي مناطق مختلف در گوشه و کنار استان دانست.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه سيد دادوش هاشمي روز سه شنبه در جلسه کارگروه گردشگري استان بر اهميت توجه به ساماندهي مناطق حساس شهر کرمانشاه ( رودخانه هاي چم بشير و قره سو، طاقبستان و تقاطع غير همسطح جعفرآباد ) تاکيد و عنوان کرد: ما مي خواهيم چهره شهر را تغيير دهيم و اين مهم مي طلبد که بدون در نظر گرفتن منيت سازمان يا اداره اي، اين کار صورت گيرد و دستگاههاي ذيربط با هم و دست در دست هم کار کنند.
وي با بيان اينکه بايستي با ارتباط مناسب و موثر همه دستگاه هاي خدمت رسان را به کار بر روي موضوع بهسازي و زيبا سازي شهر بکشانيم، گفت: لازم است که با کار و برنامه ريزي دقيق اين بهسازي انجام شود و حتي الامکان تغييرات قابل توجه تا قبل از سال جديد ايجاد شود تا بتوان در بحث گردشگري موفق تر از سال هاي گذشته عمل کرد.
در ادامه اين جلسه در زمينه چگونگي ساماندهي و بهسازي رودخانه چم بشير، قره سو، طاقبستان و تقاطع غير همسطح جعفرآباد، بحث و تبادل نظر شد.
[ سه شنبه 27 بهمن1388 ] [ 15:27 ] [ طاقبستان ]

تیم شیرین فراز کرمانشاه به دلیل عدم پرداخت بدهیهایش، از تداوم حضور در رقابتهای لیگ دسته اول فوتبال باز خواهد ماند.با اتمام مهلت اعطايي فدراسيون فوتبال به تيم شيرين فراز و بدليل عدم پرداخت بدهي‌هايشان، اين تيم‌ ديگر نمي‌تواند در ادامه رقابت‌هاي ليگ دسته اول شرکت کند. رييس کميته انضباطي فدراسيون فوتبال با اشاره به مشکلات مالي شيرين فراز، در این خصوص در گفتگو با این خبرگزاری اظهار داشته بود که اگر مديران اين تيم منابع مالي ندارند تيم‌داري نکنند و تيم را به ديگران واگذار کنند. مجتبی شریفی در ادامه تصریح کرده بود که وجود تعداد زيادي تيم بي کيفيت فايده‌اي براي فوتبال ندارد و تنها تيم‌هايي مورد نیاز است که منابع مالي کافي براي تيم‌داري داشته باشند تا بتوانند کيفيت خوبي را ارايه دهند.واقعا جای تاسفی بیش ندارد که استانی چون کرمانشاه که از دیرباز پهلوانان پرور وورزشکار پرور بوده فوتبالش به چنین روزی بیافتدومسئولین محترم استانی از جمله استاندار محترم-شهردار محترم-مدیریت کارو اموراجتماعی استان-ریاست تربیت بدنی و.........که قبلا قول کمک ومساعدت دادندالان وقت عمل رسیده چون مسابقات از ۲۹بهمن آغاز میشود واگر اقدامی از طرف مسئولین صورت نگیریدخودشان باید جوابگو صدها هزارجوانی که در گرما وسرما به استادیوم رفته اند باشند.
گزارش:خبرنگار کرمانشاه(به کمک وبلاگ ورزش استان کرمانشاه)


[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 18:15 ] [ طاقبستان ]
معرفی مساجد استان کرمانشاه  (گشت و گذاری در استان کرمانشاه(2))

مسجد جامع کرمانشاه

این مسجد در بافت قدیم شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس قرار دارد. از این مسجد تنها بخشی از شبستان آن باقی مانده است. این شبستان چهل و پنج طاق چشمه داشت و امروز تنها بیست و پنج طاق آن باقی مانده است. در سمت جنوبی مسجد، دو بالاخره وجود داشت که در گذشته مدرسه بود. مسجد جامع کرمانشاه از نظر ساخت شبیه مساجد دوره زندیه است و طبق کتیبه موجود در سال 1196 ه.ق مصادف با حکومت «علی مرادخان زند» ساخته شد. در قسمت جنوبی مسجد، مسجد دیگری با صحن و شبستان کنونی وجود دارد که به مسجد «ایمری» معروف است.

بانی این مسجد «امیر نظام زنگنه» از نوادگان «شیخ علی خان زنگنه» و از امرای دوره محمد شاه قاجار و اوایل سلطنت ناصر الدین شاه قاجار است.

مسجد حاج شهباز خان

این مسجد در بافت قدیم شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس قرار دارد. مسجد دارای شبستانی بزرگ با دوازده ستون سنگی یک پارچه است. طاق های شبستان بر روی این ستون ها قرار دارند. برخی از طاق چشمه ها به شیوه معقلی کاری تزیین شده اند. این مسجد که سال ها محل زندگی و تحصیل طلاب علوم دینی و تبلیغات مذهبی بوده است، در سال 1235 ه.ق توسط «حاج شهباز خان» و شش برادرش – از بنیان گذاران طایفه حاجی زادگان – ساخته شد.

مسجد عمادلدوله

این مسجد یکی از با شکوه ترین مساجد قاجاریه شهر کرمانشاه است و در سال 1285 ه. ق توسط «امام قلی میرزا عمادالدوله» والی غرب در بازار زرگرها ساخته شد. این مسجد دارای صحن مرکزی است و در پیرامون آن، حجره هایی برای سکونت طلاب علوم دینی ساخته شده است. بازار و کاروانسرای عمادالدوله با صدها مغازه و حجره وقف بر مصارف این مسجد است.

پس از ساخت این مسجد، بانی آن یکی از درهای حرم حضرت علی(ع) را به کرمانشاه آورد و در این مسجد نصب نمود و به جای آن در نقره ای دیگری را وقف آستانه علوی نمود. این درگاه امروزه در مدخل مسجد و بازار زرگرها قرار دارد و به در «قاپی شاه نجف» مشهور است این درگاه چوبی به دوره صفویه تعلق دارد.

مسجد دولتشاه

این مسجد در محله فیض آباد و در خیابان کزازی شهر کرمانشاه قرا دارد و توسط محمد علی میرزا دولت شاه فرزند بزرگ فتحعلی شاه در کنار دیوان خانه این شهر که دوازده عمارت داشت، ساخته شده است. ستون های سنگی مارپیچ، محراب مقرنس کار شده و گچ بری های زیبای شبستان زنانه، به این مسجد زیبایی خاصی بخشیده است. در حال حاضر این مسجد محل سکونت و تحصیل طلاب علومی دینی است.

مسجد شاهزاده (شازده)

مسجد شاهزاده در اراضی معروف به چهار باغ شهر کرمانشاه قرار دارد و دارای شبستانی است که در داخل آن پانزده طاق چشمه دیده می شود. این طاق ها بر روی ستون های قطور آجری قرار دارند. این مسجد به دستور محمد علی میرزا دولتشاه ساخته شد.

مسجد جامعه پاوه

این مسجد تک مناره ای در خیابان امام محمد شافعی، در شمال شهر پاوه قرار دارد. این بنا ظاهراً بر روی بقایای یک آتشکده دوره ساسانی پی ریزی شده است. مسجد جامعه پاوه بدون صحن و از یک شبستان مستطیل شکل تشکیل شده است. ابعاد این شبستان 20×15 متر است و پانزده ستون چوبی دارد.

در سال های اخیر در محراب مسجد تعمیراتی صورت گرفته و شکل اصلی آن تغییر کرده است. همچنین ساختمان جدیدی به سبک مسجد «النبی» مدینه منوره به آن الحاق شده است. مردم محل بنای این مسجد را به صدر اسلام نسبت می دهند و بر این باورند که این بنا در روزگار خلیفه دوم و به دستور فرزندش «عبدالله بن عمر» بنا شده است.

مسجد عبدالله بن عمر

این مسجد یکی از مساجد صدر اسلام است و در روستای «شالان» از توابع ریجاب اسلام آباد قرار دارد. شالوده این بنا بر روی بنایی که به قبل از اسلام تعلق داشت، ساخته شده است. مسجد به شکل مستطیل و به ابعاد 7/10×18 متر است. شبستان مسجد دارای هشت ستون در دو ردیف موازی است. چهار ستون آن به شکل چهار ضلعی و به ابعاد 75×75 سانتیمتر است و چهار ستون دیگر که در یک امتداد قرار دارند، هر یک از سه بخش تشکیل شده است: بخش اول به شکل چهار ضلعی است و از کف مسجد تا ارتفاع سی سانتیمتر را در بر می گیرد، سپس بخش دوم. تا ارتفاع 20/2 متری به صورت استوانه است. در قسمت آخر نیز دوباره به شکل چهارضلعی دیده می شود. در بالای این دو ردیف ستون، دو الوار تراشیده شده ضخیم انداخته اند و سپس تیرهای افقی را روی آن ها قرار داده اند. محراب مسجد بر خلاف سایر مساجد اسلامی از دیوار جنوبی بیرون نیامده، بلکه به وسیله گچ بری به دیوار مسجد اضافه شده است. منبر پنج پله ای مسجد پشت به محراب ساخته شده و مصالح آن سنگ و گچ است.

مناره مسجد بعدها در قسمت جنوب غربی پشت بام ساخته شده است. راه ورودی به مناره هم از پشت بام مسجد است. این مناره دارای بیت و یک پله مثلثی شکل است. در بالا آن نیز گنبدی مخروطی قرار دارد. مدخل مناره طاق گهواره ای شکل دارد و قسمت بالای نمای خارجی آن با چوب و گچ تزیین شده است.

[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 17:49 ] [ طاقبستان ]
م‍ردم‌ ‌مسلمان و ولايت مدار ‌اس‍ت‍‍ان‌ ک‍رم‍‍ان‍ش‍‍اه‌ ش‍ب‌ گ‍ذش‍ت‍ه‌ و روز دوشنبه ب‍‍ا پ‍وش‍ي‍دن‌ ل‍ب‍‍اس‍‍ه‍‍ا‌ي‌ س‍ي‍‍اه‌ و ب‍رپ‍‍اي‍‍ي‌ م‍ج‍‍ال‍س‌ ‌ع‍ز‌اد‌ار‌ي‌ و سينه زني در س‍‍ال‍روز ش‍‍ه‍‍ادت‌ ‌ام‍‍ام‌ رض‍‍ا (‌ع) ‌اش‍ک‌ م‍‍ات‍م‌ ري‍خ‍ت‍ن‍د.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه ‌ع‍‍اش‍ق‍‍ان‌ ‌ا‌ه‍ل‌ ب‍ي‍ت‌ خ‍‍ان‍د‌ان‌ ‌ع‍ص‍م‍ت‌ و ط‍ه‍‍ارت، در ‌اي‍ن‌ ‌آي‍ي‍ن‍‍ه‍‍اي سوگواري ب‍‍ا ن‍وح‍ه‌ خ‍و‌ان‍‍ي، س‍ي‍ن‍ه‌ زن‍‍ي‌ و زن‍ج‍ي‍رزن‍‍ي‌ در س‍وگ‌ ش‍‍ه‍‍ادت‌ ‌ه‍ش‍ت‍م‍ي‍ن‌ گ‍و‌ه‍ر ت‍‍اب‍ن‍‍اک‌ ‌آس‍م‍‍ان‌ ولاي‍ت‌ و ‌ام‍‍ام‍ت‌ ب‍ه‌ ‌ع‍ز‌اد‌ار‌ي‌ پ‍رد‌اخ‍ت‍ن‍د.
ش‍ي‍ف‍ت‍گ‍‍ان‌ خ‍‍ان‍د‌ان‌ ‌ع‍ص‍م‍ت‌ و ط‍ه‍‍ارت‌ ‌ه‍م‍چ‍ن‍ي‍ن‌ در ک‍رم‍‍ان‍ش‍‍اه‌ ب‍‍ا س‍ي‍‍اه‌ پ‍وش‌ ک‍ردن‌ س‍ر در م‍‍غ‍‍ازه‌ ‌ه‍‍ا، م‍‍ع‍‍اب‍ر، ‌اد‌ار‌ات‌ و ن‍‍ه‍‍اد‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌ان‍ق‍لاب‌ ‌اس‍لام‍‍ي‌ و برپايي آيينهاي عزا ب‍ه‌ م‍‍ات‍م‌ ن‍ش‍س‍ت‍ن‍د.
برخي از مردم استان کرمانشاه نيز به مناسبت شهادت امام رضا (ع) طي ديشب و امروز به توزيع نذورات در حسينيه ها، مساجد و منازل پرداختند.
در ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‍‍ه‍‍ا‌ي‌ س‍رپ‍ل‌ ذ‌ه‍‍اب‌ ، گ‍ي‍لان‍‍غ‍رب‌ ، پ‍‍اوه‌ ، ج‍و‌ان‍رود، ث‍لاث‌ ب‍‍اب‍‍اج‍‍ان‍‍ي‌، رو‌ان‍س‍ر، ‌اس‍لام‌ ‌آب‍‍اد ‌غ‍رب‌ ، ‌ه‍رس‍ي‍ن‌ ، ک‍ن‍گ‍‍اور، س‍ن‍ق‍ر و ص‍ح‍ن‍ه‌ ن‍ي‍ز ‌ع‍‍اش‍ق‍‍ان‌ ‌ا‌ه‍ل‌ ب‍ي‍ت‌ ب‍‍ا ب‍رپ‍‍اي‍‍ي‌ م‍ج‍‍ال‍س‌ روض‍ه‌ خ‍و‌ان‍‍ي‌ و س‍وگ‍و‌ار‌ي‌ ب‍ه‌ ي‍‍اد ش‍‍ه‍‍ادت‌ ‌ام‍‍ام‌ رض‍‍ا (‌ع‌ ) ب‍ه‌ ‌ع‍ز‌اد‌ار‌ي‌ پ‍رد‌اخ‍ت‍ن‍د.
[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 17:37 ] [ طاقبستان ]

سعید سلیم ساسانی در گفت و گو با خبرنگارکرمانشاه، با بیان اینکه هم اکنون هشت چراغ راهنما تقاطع های شهر کرمانشاه به صورت هوشمند عمل می کند، گفت: هوشمند شدن 28 تقاطع سطح شهر تاثیر زیادی بر روانی ترافیک دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در کرمانشاه به عنوان سومین شهر ایران نرم افزار کنترل مرکزی ترافیک نصب و فعال است و باید تقاطع های سطح شهر هوشمند  و دوربین های مرکز نظارت تصویری افزایش یابد تا این سیستم بتواند به صورت کامل فعالیت کند.

وی افزود: سال آینده نیز 15 تقاطع سطح شهر هوشمند خواهد شد.

ساسانی در ادامه با اشاره به اینکه هوشمند عمل کردن تقاطع های سطح شهر می تواند در مصرف سوخت، کاهش آلودگی های زیست محیطی و کاهش زمان تاخیر در تقاطع ها بسیار موثر باشد، گفت: در مطالعه ای که هنوز نتایج آن استخراج نشده است میزان این عوامل سنجیده شده است.

وی در ادامه به بخش نظارت تصویری مرکز کنترل ترافیک اشاره کرد و گفت: هم اکنون هفت نقطه در شهر کرمانشاه توسط دوربینهای نظارت تصویری رصد می شود و امیدواریم با راه اندازی مرکز بی سیم، رادیو، دوربین کنترل سرعت، تابلو بروز رسان و  تابلوهای متغیر خبری در سطح خیابانهای شهر کرمانشاه، اطلاع رسانی ترافیکی مناسبی داشته باشیم.

معاون ترافیک شهرداری کرمانشاه گفت: پیگیر هستیم که 18 نقطه دیگر در شهر کرمانشاه به دوربین های نظارت تصویری مجهز شود، اما این اقدام نیازمند همکاری بیشتر مخابرات است، چرا که این دوربین ها به وسیله فیبر نوری کار می کند.

وی گفت: اگر دوربیهای مرکز نظارت تصویری به 20 نقطه افزایش یابد می توانیم اطلاع رسانی مناسبی در رابطه با ترافیک در سطح شهر از طریق راه اندازی مرکز بی سیم، رادیو و تابلوهای متغییر خبری به مردم داشته باشیم تا رانندگان بتوانند با توجه به وضعیت ترافیک، مسیر درست را انتخاب کنند.

وی خاطر نشان کرد: برای طرحهای نظارت تصویری و تقاطع های هوشمند پیش بینی 26 میلیارد ریال اعتبار کرده ایم که پیگیر تامین آن هستیم.

ساسانی در ادامه با تاکید بر اینکه باید ترافیک با سیستم های مدیریت نوین اداره شود تا پاسخگوی نیاز مردم باشیم، گفت: برای احداث چهار تقاطع در بخش مطالعه 10 میلیارد ریال و در بخش اجرا حداقل 250 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس طرح جامع حمل و نقل میدان امام حسین تا میدان آزادگان به عنوان بزرگراه درون شهری با حدود 12 کیلومتر طول دومین کریدور پر تردد شهر است که گره های آن برای حمل و نقل پر سرعت باید حذف شود.

وی افزود: امسال تقاطع غیر همسطح ایثار افتتاح، تقاطع های الهیه و امام حسین(ع) مطالعه و سال آینده عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح شهدا آغاز خواهد شد.

معاون ترافیک شهرداری کرمانشاه گفت: هم اکنون نیاز ضروری شهر کرمانشاه افتتاح کمربند غربی  است، چرا که دیگر بلوار جانبازان کشش بار ترافیکی را ندارد.

وی افزود: اصلاح هندسی، نصب  علائم و تجهیزات مناسب ترافیکی  در تقاطعات و معابر از برنامه هایی است که امسال اجرا خواهد شد.

ساسانی در ادامه با بیان اینکه سال آینده هشت تقاطع در سطح شهر اصلاح خواهد شد، گفت: در نظر داریم در راستای ایمن سازی معابر پیش از سال نو همه معابر اصلی که آسفالت مناسبی داشته باشند را خط کشی نماییم.

وی در پایان گفت: یازده دکل دروازه ای راهنمای مسیر برای معابر با عرض زیاد مانند ورودیهای بزرگراه ها خریداری شده که تا پایان سال نصب می شود.

[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 12:5 ] [ طاقبستان ]

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: غار پراو به عنوان دومین اثر طبیعی ملی استان به ثبت رسید.

به گزارش خبرنگارکرمانشاه، کیومرث کلانتری با ا علام این خبر، افزود: غار پراو که یکی از برترین غارهای عمودی جهان است و به اورست غارهای دنیا مشهور می باشد به عنوان دومین اثر طبیعی ملی استان به تصویب شورایعالی محیط زیست کشور رسید.

وی گفت: غار پراو در کوه پراو در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه در داخل منطقه حفاظت شده بیستون (نزدیکی روستای چالابه) واقع شده است.  این غار در 300 متری پایین قله شیخ علی خان در منطقه ای موسوم به میدان پراو قرار دارد.

کلانتری اظهار داشت: ارتفاع این غار از سطح دریا 3050 متر است که بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا را دارد.

وی با بیان اینکه غار پراو با درجه سختی پیمایش D5، از دشوارترین غارهای جهان از نظر غارنوردی به شمار می رود، گفت: عمق غار پراو 751 متر و طول آن 1454 متر ( تا مکان کشف شده) می باشد. این غار دارای 26 حلقه چاه است و عمق عمیق ترین چاه آن(چاه شماره 16) به42 متر می رسد.

وی گفت: غار پراو بعد از غار قوری قلعه دومین اثر طبیعی ملی در استان کرمانشاه می باشد که به علت ساختار طبیعی ارزشمند آن و بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، به مساحت 10676 متر مربع و به منظور اعمال قوانین و مقررات زیست محیطی بر این عرصه طبیعی نادر به ثبت شورایعالی محیط زیست کشور رسید و هم اکنون این اثر طبیعی از دو جایگاه حفاظتی برخوردار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: بر اساس بند الف ماده سه قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست مناطقی را که دارای ارزشهای اکولوژیکی اعم از تنوع گیاهی، جانوری و یا ساختارهای طبیعی باشند شناسایی و تحت عناوین چهارگانه به تصویب شورایعالی حافظت محیط زیست کشور می رساند.

وی برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت بر این اکوسیستم نادر و اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده را شناسایی توان اکولوژیک، معرفی منزلت طبیعی آن و حفاظت از آن در مقابل هرگونه تخریب و یا تغییر ساختار طبیعی آبیان کرد و گفت: گردشگران طبیعی می توانند با رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی از این اثر مهم بازدید های تفرجی و علمی داشته باشند .

کلانتری در ادامه گفت: به منظو ر رسیدن به نرم حداقل 10 درصد مساحت استان به عنوان مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست پنج منطقه جدید را با مساحتی در حدود 114 هزار و 518 هکتار شناسایی نموده که در آینده ای نزدیک به تصویب شورایعالی محیط زیست خواهد رسید.


[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 10:56 ] [ طاقبستان ]
دولت نهم در زمان فعاليت خود دو بار به استان کرمانشاه در قالب سفرهاي استاني سفر کرد و مصوبات و توافقنامه هايي به منظور برون رفت استان از محروميتها و گام نهادن در راه توسعه و شکوفايي به تصويب رساند.
به گزارش خبرنگارکرمانشاه:تصويب مصوبات براي يک استان اولين گام و نشان دهنده حسن نيت و عزم راسخ مسولين رده بالاي دولتي براي تغيير چهره آن استان است که 351 مصوبه و توافقنامه در مجموع دو سفر هيئت دولت براي استان کرمانشاه نشان از اثبات اين رويکرد در دولتمردان به استان را دارد.
در گفت و گويي که خبرنگارکرمانشاه با مدير کل دفتر فني استانداري کرمانشاه داشت، وي گزارشي از روند پيشرفت اين مصوبات در هر دو سفر را ارايه کرد.
محمد جمور گفت: در سفر اول هيئت دولت به استان کرمانشاه 163 مصوبه شامل 153 مصوبه و 13 توافق براي توسعه و آباداني استان مورد تصويب هيئت دولت قرار گرفت که در ميان اين مصوبات برخي داراي وزني بسيار بالا مانند پالايشگاه آناهيتا مي باشند و برخي ديگر از وزن کمتري برخوردار هستند.
وي ادامه داد: از مجموع اين مصوبات و توافقنامه ها، 88 پروژه اجرايي شده و 65 پروژه ديگر در دست اقدام و اجرا مي -باشد.
وي گفت: 9 مصوبه ديگر در دست پيگيري از سفر دور اول داريم و يک مصوبه هم هنوز هيچ اقدامي در مورد آن نشده است.
وي افزود: به طور کلي 54 درصد مصوبات دور اول سفر اجرايي، 9/39 درصد از اين مصوبات در دست اقدام و اجرا، 5/5 درصد نيز در دست پيگيري و شش دهم درص نيز اقدام نشده (همان يک مورد) وجود دارد.
البته در اين ميان براي اجراي برخي مصوبات شاخص به دلايلي هنوز کار چشمگيري انجام نشده است که در اين بين مي -توان به خودروسازي کرمانشاه و پالايشگاه آناهيتا اشاره کرد.
در پي انتشار اخباري در روزهاي اخير از سوي برخي نشريات مبني بر منتفي شدن ساخت کارخانه خودروسازي کرمانشاه، خبرنگار ايرنا در اين خصوص پيگيريهاي لازم را انجام داد و آنگونه که رييس سازمان صنايع و معادن استان و نماينده مردم قصرشيرين در مجلس گفتند، مشکل اصلي رکود اين پروژه ناشي از عدم انجام تعهدات سازمان تامين اجتماعي به عنوان شريک اصلي در اين پروژه بوده است.
البته فرهاد تجري و کيومرث فروتني در اين خصوص به جلسه اي که با وزير صنايع و معادن کشور در اين خصوص داشتند، اشاره کردند و گفتند که با توافقي که با وزير مربوطه حاصل شده است قرار است شرکت ايران خودرو راسا و يا با جذب يک سرمايه گذار جديد، به عمليات اجرايي اين پروژه در آينده نزديک ورود پيدا کند.
آنها ضمن مردود دانستن اخبار مربوط به منتفي شدن اين کارخانه، گفتند: بزودي ايران خودرو نسبت به تجهيز کارگاه در سايت اين کارخانه اقدام مي کند و ابراز اميدواري کردند حداکثر تا خرداد ماه سال آينده اين کارخانه راه اندازي و توليد خود را آغاز کند که قرار است ساليانه دو هزار دستگاه خودروي ون هشت نفره توليد نمايد.
اين قضيه همچنين در مورد پالايشگاه آناهيتاي کرمانشاه نيز صادق است و چندي پيش استاندار کرمانشاه در خصوص دليل رکود اين پروژه به کم کاري و عدم اجراي تعهدات سازمان تامين اجتماعي به عنوان شريک سهامدار در اين پالايشگاه اشاره کرد و گفت: متاسفانه اين سازمان تعهدات خود را در اين خصوص انجام نداده است.
قرار است استاندار کرمانشاه و مديران ذيربط با رايزني ها و تلاشهايي که صورت خواهند داد، بزودي اين مشکل را حل و پروژه روند اجرايي با سرعت تري به خود گيرد.
*مصوبات دور دوم سفر
مدير کل دفتر فني استانداري کرمانشاه در خصوص روند اجرايي مصوبات دور دوم سفر هيئت دولت به استان کرمانشاه، گفت: در جلسه هيئت دولت که در مورخ دهم بهمن ماه سال 87 در استانداري کرمانشاه تشکيل شد، 188 مصوبه و توافقنامه براي توسعه استان در زمينه هاي مختلف به تصويب رسيد.
وي گفت: 12 مورد از اين مصوبه ها معادل 1/6 درصد کل مصوبات دور دوم اجرايي شده است و 65 مصوبه معادل 2/33 درصد هم در دست اقدام مي باشد.
وي افزود: 113 مصوبه معادل 7/57 درصد مجموع مصوبات در دست پيگيري قرار دارد و از مجموع اين مصوبات تاکنون براي شش مصوبه معادل 1/3 درصد اقدام خاصي صورت نگرفته است.
وي دليل پيشي گرفتن مصوبات در دست اقدام در ميان مصوبات دور دوم سفر را عدم نياز اين مصوبات به امور مطالعاتي و يا ماهيت احداث و تکميلي و صدور مجوز آنها عنوان کرد.
وي گفت: جمع مصوبات اجرا شده و در دست اقدام دور دوم سفر هيئت دولت به استان تا به امروز 77 مصوبه معادل 3/39 درصد کل مصوبات بوده است.
جمور همچنين به تغيير رويکرد استانداري براي پيگيري و اجرايي نمودن اين مصوبات با بهره گيري از پتانسيلهايي مانند نمايندگان استان در مجلس، افراد ذي نفوذ استان که در بدنه حاکميت و در مرکز قرار دارند در قالبي نظام مند خبر داد.
وي به ديدار دو هفته پيش مسوولين استان با مدير عامل شرکت ملي گاز ايران (اوجي) در تهران اشاره کرد و گفت: در اين ديدار قرار شد تا به اعتبارات گازرساني استان به شهرها و روستاهاي فاقد گاز کمکي معادل 80 ميليارد ريال در قالب متمم بودجه بشود.
وي همچنين به توافقهايي که با وزارت نفت در خصوص راه اندازي دانشگاه صنعت نفت در استان به مديريت دانشگاه رازي اشاره کرد و گفت: براساس توافقهاي اوليه قرار شد وزارت نفت هزينه هاي اجرايي اين دانشکده را متقبل شود و دانشگاه رازي نيز طرح اوليه را در پنج هزار متر زيربنا با سالن آمفي تئاتر جنبي سه هزار متري آماده نمايد تا عمليات ساخت آن به زودي شروع شود.
وي گفت: اين دانشگاه، بين المللي خواهد بود و قادر است دانشجويان حوزه نفت و گاز را از ديگر کشورهاي همجوار پذيرا باشد و قرار است با آخرين تکنولوژي هاي روز دنيا ساخته شود.
وي ادامه داد: در اين رابطه منتظر تصميم هيئت مديره شرکت پخش فرآورده هاي نفتي کشور براي تخصيص اعتبارات در قسمت بودجه و تلفيق هستيم.
وي همچنين در خصوص سدهاي مصوب سفر هيئت دولت به استان، گفت: براي ساخت سدهاي شرف شاه، قشلاق و جاميشان که جزو تعهدات سفر بوده اند در لايحه بودجه سال 89 اعتبارات مورد نياز گنجانده شده است لذا در روزهاي آينده کلنگ احداث اين سدها به زمين زده خواهد شد.
جمور در خصوص سفرهاي دور سوم که قرار است با رويکرد فرهنگي مصوباتي به تصويب هيئت دولت برسد، گفت: در اين رابطه علاوه بر سه کارگروه قبلي صنعت و معدن، آب، خاک و کشاورزي، و امور زيربنايي، کارگروه فرهنگ و هنر نيز در استان ايجاد شده است که رياست هر يک از اين کارگروه ها را يکي از معاونين استاندار بر عهده دارند.
وي ادامه داد: کارگروه فرهنگ و هنر در اين راستا چندي است که فعال شده و با دعوت از اقشار مختلف و سنفهاي ذيربط در امور فرهنگي نسبت به دريافت پيشنهادات فرهنگي و احصاء آنها براي عرضه به هيئت دولت در دور سوم سفرها، اقدامات خود را پيگيري مي کند.
وي گفت: عمده هدف اين کارگروه اين است که مشارکت فعال مردم، دستگاههاي اداري، دانشگاهها، اهالي رسانه ، منتقدين، صاحبنظران و.. را در تهيه لوايح سفر سوم داشته باشد و رويه کار از حالت اداري صرف خارج شود.
[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 10:24 ] [ طاقبستان ]
سيد دادوش هاشمي استاندار کرمانشاه از منابع طبيعي استان خواست براي رفع مشکلات زيستي و رويشي چنار کهنسال طاق بستان تمهيدات لازم را بيانديشد.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه به دنبال اين خواسته استاندار روز يکشنبه اين درخت پير و کهنسال مورد بازديد مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان و نيز دو تن از اساتيد درخت شناس مدعو از دانشگاه تهران و موسسه تحقيقات جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور قرار گرفت.
حسن سليماني در اين خصوص به خبرنگار ايرنا، گفت: اين اقدامات در راستاي برنامه بررسي وضعيت درختان ديرزيست و کهنسال استان و نيز با تاکيدات ويژه اي که استاندار کرمانشاه داشتند، انجام شد.
وي افزود: بدين ترتيب و پس از بازرسي اين دو استاد درخت شناس، مقرر شد تا پس از انجام نمونه برداريهاي لازم و انتقال اين نمونه ها به آزمايشگاه موسسه تحقيقات جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور، مسايل زيستي و رويشي موثر بر اين درخت کهنسال مورد بررسي قرار گيرد.
سليماني ادامه داد: متعاقب اين اقدامات، نتايج حاصل شده براي رفع مشکلات اين درخت از سوي موسسه مذکور به استان اعلام خواهد شد.
گفته مي شود درخت چنار طاق بستان که در سالهاي اخير خسارات زيادي ديده است، بيش از 700سال عمر دارد.
[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 10:22 ] [ طاقبستان ]
کرمانشاه - فرماندار قصرشيرين از فعاليت مجدد بازارچه پرويزخان در اين شهرستان بعد از تعطيلي موقت دو روزه خبر داد.
بهرام تيموري روز يکشنبه در گفت وگو با خبرنگار کرمانشاه افزود: قبلا اعلام شده بود که بازارچه پرويزخان از جمعه 23 بهمن ماه به مدت چهار روز به طور موقت تعطيل خواهد شد که بعد از دو روز تعطيلي از امروز يکشنبه 25 بهمن ماه دوباره فعاليت صادرات در مرز پرويزخان از سر گرفته شد.
وي گفت: هم اکنون نيروهاي دستگاههاي اجرايي در مرز پرويزخان حضور دارند و فعاليت صادرات در اين مرز جريان دارد.
بازارچه مرزي پرويزخان در شهرستان قصرشيرين با اختصاص 40 درصد از صادرات غير نفتي به عراق براي دومين سال متوالي در بين بازارچه هاي مرزي کشور رتبه اول را از نظر حجم مبادلات و صادرات به خود اختصاص داده است.
قصرشيرين در غرب استان کرمانشاه، با بيش از 186 کيلومتر مرز مشترک با کشور عراق و 25 هزار نفر جمعيت داراي دو مرز فعال خسروي و بازارچه مرزي پرويزخان است که به طور ميانگين روزانه 600 کاميون کالا از اين بازارچه به عراق صادر مي شود.
[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 10:20 ] [ طاقبستان ]
در رقابتهاي جام جهاني کشتي فرنگي، بابک قرباني ورزشکار 96 کيلوگرم کرمانشاهي در دو ديدار نخست خود به پيروزي دست يافت.
به گزارش خبرنگار کرمانشاه در اين رقابتها که در شهر ايروان پايتخت ارمنستان در حال برگزاري است، بابک قرباني در جريان ديدار تيم ايران و کوبا موفق شد ياسماني لوگو کابررا را با نتيجه دو بر صفر شکست دهد و در نهايت نيز تيم ملي ايران 4 بر 3 پيروز ميدان شد.
برپايه اين گزارش؛ تيم ايران عصر روز گذشته در ديدار دوم خود به مصاف تيم منتخب اسکانديناوي (نورديک) رفت که در وزن 96 کيلوگرم اين ديدار نيز قرباني با توجه به نداشتن کشتي گير توسط نورديک به پيروزي رسيد و در نهايت نيز تيم ايران موفق به شکست شش بر يک تيم منتخب اسکانديناوي شد.
تيم ايران امروز به مصاف ميزبان خواهد رفت تا چهره يکي از تيمهاي فيناليست مشخص شود.
[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 10:17 ] [ طاقبستان ]
مردم مومن و شيفته ولايت استان كرمانشاه همزمان با سالروز ارتحال پيامبر گرامي اسلام (ص) و امام حسن مجتبي (ع) در خيابان‌هاي شهر به حركت درآمده و عزاداري مي‌كنند.

به گزارش طاقبستان از كرمانشاه در مراسم صبح شنبه كرمانشاه كه خيل عظيم مشتاقان و سوگواران پيامبر و امام حسن به ويژه بسيجيان، پاسداران، نيروهاي ارتش جمهوري اسلامي و انتظامي با پيراهن‌هاي مشكي و شلوارهاي نظامي حضور داشتند، عزاداران در دسته‌هاي بزرگ سينه‌زني و زنجيززني از مسجدمرحوم معتضدي تا مسجد جامع كرمانشاه به عزاداري پرداختند.
همين گزارش حاكي‌ است عزاداران كرمانشاهي كه پيشاپيش آنان جمعي از روحانيت معظم، فرماندهان ارشد نظامي و انتظامي استان از جمله فرماندهان سپاه، بسيج، ارتش و نيروي انتظامي حضور داشتند باسوگواري و عزاداراي در مقابل مسجد جامع اين روز را گرامي داشته و در عزاي خاتم پيامبران(ص) و دومين پناهگاه شيعيان عالم حضرت امام حسن(ع) برسينه و سر زدند.
مردم مومن كرمانشاه و هيئت‌ها و دستجات عزادار نيز حضوري گسترده در اين مراسم داشتند و با حركت در خيابان ‌اصلي شهر و برخي خيابان‌هاي منتهي به مدرس در عزاي پيامبر و نور ديده‌اش امام حسن گريستند.
جمعي از عزاداران نيز با حضور در گلزار شهداي كرمانشاه و مزار مرحوم آيت الله سيد مرتضي نجومي(ره) درآن‌جا به عزاداري، سوگواري و سينه‌زني پرداختند.
گزارش‌هاي خبرنگاران فارس از ساير شهرستان‌هاي استان كرمانشاه از عزاداري مردم و نيروهاي بسيجي، نظامي و انتظامي به صورت گسترده حكايت دارد.

[ دوشنبه 26 بهمن1388 ] [ 10:13 ] [ طاقبستان ]
وقتی با ماشین از میدان آزادی بسمت میدان انقلاب حرک میکردم به یکباره احساس کردم در زمینهای کشاورزی حرکت میکنم چون اصلا شباهتی به آسفالت یک خیابان بسیار مهم یک کلانشهر ندارد.واقعا شهرداری در مدت ۲سال گذشته شبانه روزی در حال بهسازی ونوسازی وزیباسازی شهر میباشد واز زحمات تمامی پرسنل ومدیران شهرداری باید تشکر کردولی با توجه به نزدیک بودن عیدنوروزوتوجه بسیار زیاد استاندار محترم مهندس هاشمی به زیباسازی وترمیم جاهای آسیب دیده شهر وسیل فراوانی که قدم بر شهر ما میگذارند وبه جرات میتوان گفت ۹۰درصدمسافرین عزیز نوروزی به دلیل بازارهای قدیمی وجدید کرمانشاه از خیابان مدرس بازدید میکنندو درخور کلانشهری چون کرمانشاه نیست با چنین آسفالتی مواجه شوند زیرا از شهردار محترم کرمانشاه جناب مهندس فخری ومهندس سوری شهردار محترم منطقه ۴که خیابان مدرس حوزه استحفاظی ایشان محسوب میشود درخواست داریم نسبت به ترمیم وحداقل روکش آسفالت این خیابان اقدامات لازم مبذول فرمایندوچنانچه پیگیری واقدامات لازم صورت بگیرداز همین طریق به عموم مردم پهلوان پرورکرمانشاه اطلاع رسانی میشود.

                                                                           به امید کرمانشاهی آبادتر

[ شنبه 24 بهمن1388 ] [ 11:29 ] [ طاقبستان ]
بدینوسیله مدیریت وبلاگ کرمانشاه و تمامی همکاران رحلت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و اله وسلم

 شهادت دومین اختر تابناک ولایت و امامت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام 

 همچنان شهادت امام هشتم شیعیان حضرت امام رضا علیه السلام

 را به تمام مسلمانان جهان تسلیت عرض می کنیم امید است بتوانیم قطره ای ازاقیانوس بی کران معرفت آن بزرگواران را سر لوحه کار های خود قرار دهیم.

                                                       مدیریت وبلاگ کرمانشاه نگین ایران زمین

[ شنبه 24 بهمن1388 ] [ 10:57 ] [ طاقبستان ]
فرماندار قصرشيرين از تعطيل شدن فعاليت بازارچه مرزي پرويزخان در شهرستان قصرشيرين از روز جمعه هفته جاري تا دوشنبه هفته آينده خبر داد.
بهرام تيموري روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگارکرمانشاه افزود: با توجه به تعطيلات پيش رو يعني رحلت پيامبراکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبي (ع) و همچنين شهادت امام رضا (ع) فعاليت اين بازارچه به طور موقت در ايام مذکور تعطيل مي باشد.
وي از تجار و پيله وران خواست تا در خصوص انتقال کاميونهاي حامل کالا در اين ايام به بازارچه مرزي پرويزخان اقدام نکنند.
بازارچه مرزي پرويزخان با داشتن 40 درصد از صادرات کالاهاي غير نفتي براي دومين سال پياپي حايز رتبه اول در بين ديگر بازارچه هاي مرزي کشور مي باشد.
تيموري گفت: فعاليت مرز خسروي در طول اين ايام کماکان ادامه دارد و تردد زوار نيز در مرز خسروي طبق روال قبل صورت خواهد گرفت.
قصرشيرين در غرب استان کرمانشاه، داراي دو مرز فعال پرويزخان و خسروي مي باشد.
گزارش:خبرنگار کرمانشاه
[ جمعه 23 بهمن1388 ] [ 18:56 ] [ طاقبستان ]

طاق بستان

تاق بستان

محوطه تاریخی طاق بستان در دامنه كوهی به همین نام و در كنار چشمه ای در شمال شرقی حاشیه كنونی شهر كرمانشاه واقع شده است. در این محوطه، آثاری از دوره ساسانی وجود دارد كه شامل سنگ نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی بنام های ایوان كوچك و بزرگ است. در مورد زمان ساخت این ایوان در میان محققین سه دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول توسط اردمن (Erdmann) مطرح شده است به نظر او، این ایوان در زمان پیروز یكم (459 ـ 448 م) ساخته شده است.
دیدگاه دوم توسط هرتسفلد (Herzfeld) ارائه شده است؛ او اظهار می كند كه این ایوان در زمان خسرو دوم (628 ـ 590 م) ساخته شده است. دیدگاه سوم توسط فن گال (von. Gall) مطرح شده؛ او معتقد است این ایوان همراه با نقوش دیوار انتهای آن، در زمان پیروز یكم ساخته شده،

 

تاجگذاری اردشیر دوم

تاجگذاری اردشیر دوم

در سمت راست ایوان كوچك، سنگ نگاره ای وجود دارد كه صحنه تاج ستانی اردشیر دوم (383 – 379 م) نهمین شاه ساسانی را نشان می دهد. در این صحنه، شاه ساسانی به حالت ایستاده با صورتی سه ربعی و بدنی تمام رخ در مركز صحنه نقش شده كه دست چپ را بر روی قبضه شمشیر گذاشته و با دست راست حلقه روبان داری را از اهورا مزدا می گیرد. شاه ساسانی چشمانی درشت و ابروانی برجسته دارد. ریش او مجعد و موهای سرش به صورت انبوه بر روی شانه ها آویخته شده است. وی گوشواره‌‌ای بر گوش و گردنبندی در گردن و دستبندی در مچ دارد. گوشواره او به شكل حلقه مدوری است كه گوی كوچكی به آن آویزان است. گردنبند او نیز شامل یك ردیف مهره های مرواریدی درشت است. شاه تاجی برسر دارد كه در قسمت پائین آن به صورت نوار ساده ای است و  بخشی از موهای سر به صورت انبوه در آن قرار گرفته و به وسیله دو رشته روبان بسته شده است. همچنین به تاج شاه در قسمت پشت، روبانی آویخته شده است.
در سمت راست شاه، پیكره پیری خردمند به حالت ایستاده با صورتی سه ربعی و بدنی تمام رخ نقش شده كه دست چپ را به كمر زده و با دست راست حلقه روبان داری را به شاه اهداء می كند. او دارای صورتی كشیده و ریش بلندی است، موهای سرش مجعد و به صورت انبوه بر روی شانه ها آویخته شده است. او نیز گوشواره ای بر گوش و گردنبندی در گردن دارد. تاج پیر خردمند از نوع تاج های كنگره دار است، به طوریكه پایه تاج به وسیله ردیفی از مهره های مروارید تزئین شده و در بالای تاج نیز بخشی از موهای سر به صورت انبوه و بدون پوشش رها شده است.
لباس او شامل پیراهن چین داری است كه تا روی زانو ادامه داشته و شلوارش چین دار و شبیه به شلوار شاه می باشد، همچنین كمربند او شبیه به كمربند اردشیر دوم است.
در سمت چپ اردشیر دوم پیكر ایزد مهر با صورت و بدنی سه ربعی نقش شده كه بر روی گل نیلوفر بزرگی ایستاده است.


ایوان كوچك

 
این ایوان به صورت فضای مستطیل شكلی به عرض 96/5 متر، عمق 80/3 متر و ارتفاع 30/5 متر است. در دو طرف ورودی این ایوان، دو جرز چهار گوش به پهنای 9 سانتی متر و بلندی 37/2 متر وجود دارد. بر بالای این جرزها اتاقی با قوس نیم دایره ای قرار گرفته كه 10 سانتی متر از سطح داخلی جرزها عقبتر رفته است. دیوار انتهای این ایوان به دو بخش تقسیم شده که در بخش فوقانی، طاقچه ای به عمق 30 سانتی متر و بلندی 93/2 متر ایجاد شده است. در داخل این طاقچه، پیكره های شاهپور سوم و پدرش شاهپور دوم و همراه با كتیبه هایی به خط پهلوی و به زبان فارسی میانه حجاری كرده اند.

نگاره شاهپور دوم و سوم  

شاهپور دوم و سوم


در این صحنه هر دو شخصیت به حالت ایستاده با صورتی نیم رخ و بدنی تمام رخ نقش شده اند. هر دو،‌ دست راست را بر قبضه شمشیر و دست چپ را بر قسمت فوقانی غلاف قرار داده اند.
پیكره شاپور دوم، دارای چشمانی درشت، ابروانی كمانی و ریش بلندی است كه انتهای آن در حلقه ای فرو رفته. موهای سر او مجعد و به صورت انبوه بر روی شانه ها آویخته شده است. تاج او از نوع تاج های كنگره دار است كه پایه آن به وسیله مهره های مرواریدی تزئین شده و در بالای تاج نیز گوی بزرگی قرار گرفته است. به پشت تاج نیز روبان بلندی آویزان شده است. شاپور دوم گوشواره ای بر گوش و گردن بندی در گردن دارد كه شامل یك ردیف دانه های مروارید درشت است.
 

سنگ نوشته مربوط به شاپور دوم شامل 9 سطر است كه ترجمه آن چنین است :
“این پیكری است از بغ مزدا پرست. خدایگان شاپور، شاهنشاه ایران و انیران كه چهر از یزدان دارد. فرزند بغ مزدا پرست، خدایگان هرمز، شاهنشاه ایران و انیران كه چهر از ایزدان دارد، نوه خدایگان نرسه شاه شاهان“
سنگ نوشته مربوط به شاهپور سوم شامل 13 سطر است كه ترجمه آن چنین است :
“این پیكری است از بغ مزدا پرست، خدایگان شاپور، شاهنشاه ایران و انیران كه چهر از یزدان دارد، فرزند بغ مزدا پرست خدایگان شاپور، شاهنشاه ایران و انیران كه چهر از ایزدان دارد، نوه خدایگان هرمز و شاهنشاه“

 

ایوان بزرگ

ایوان بزرگ تاق بستان


مهمترین اثر در طاق بستان، ایوان بزرگ است كه از نظر معماری اطلاعات بیشتری را در اختیار ما قرار می دهد. این ایوان به شكل فضای مستطیلی به عرض 85/7 متر كه ارتفاع آن 90/11 متر می باشد.
دیوار انتهای ایوان به دو بخش تقسیم شده است. بخش بالایی صحنه تاج ستانی شاه ساسانی را نشان می دهد و در بخش پائین نیز سواركاری نقش شده است.

نقش بالای ایوان بزرگ

نقش ایوان بزرگ

 
در صحنه تاج ستانی، پادشاه ساسانی با صورتی سه ربعی و بدنی تمام رخ بر روی سكویی ایستاده است. دست چپ را بر روی قبضه شمشیر گذاشته و دست راست را به طرف پیر خردمند دراز كرده است. جزئیات صورت شاه، آسیب دیده است ولی با توجه به آنچه كه باقی مانده صورت او فربه، گونه ها گوشتالو، چشم ها درشت و ابروها برجسته است. ریش او به وسیله خطوط مواج عمودی نشان داده شده است. شاه، ‌تاج كنگره داری بر سر دارد كه پایه آن به وسیله دو رشته مروارید و پلاك های مربع شكل تزئین شده است. در جلو تاج، هلالی قرار دارد. بر فراز تاج، دو بال عقاب وجود دارد كه نوك آنها به طرف داخل خم شده است. در حد فاصل این دو بال، میله عمودی وجود دارد كه بر روی آن هلالی دیده می شود. در داخل هلال، نیز گوی بزرگی قرار دارد.
در سمت راست شاه، پیكره پیر خردمند با صورت و بدنی تمام رخ نقش شده كه بر روی سكویی ایستاده است. او دست چپ را بر روی سینه گذاشته و با دست راست حلقه روبان داری را به شاه اهداء می كند. در سمت چپ شاه، پیكره آناهیتا، با صورت و بدنی تمام رخ نقش شده كه بر روی سكویی ایستاده است. در دست چپ او سبوی آب و در دست راستش حلقه روبان داری دیده می شود كه به طرف شاه دراز كرده است.

نقش پایین ایوان بزرگ

نقش پایین ایوان بزرگ


در بخش پائین دیوار انتهای ایوان، نقش مرد سواره ای حجاری شده كه حریفی پیش روی ندارد. این سوار با صورتی سه ربعی و بدنی تمام رخ سوار بر اسب قوی هیكلی است. این شخص كلاه خودی بر سر دارد كه تمام صورت و گردن او را می پوشاند، به طوری كه فقط چشمان او مشخص است. همچنین بر روی كلاه خود تاجی قرار داده. بر روی پایه این تاج، نواری وجود دارد كه به وسیله دو ردیف مهره های مرواریدی تزئین شده است. این نوار در پشت سر به وسیله پاپیونی بسته شده است. همچنین دو رشته روبان افراشته به آن متصل است. حاشیه فوقانی تاج نیز به وسیله شیارهای عمودی تزئین شده است. در بالای تاج موهای سر او به صورت انبوه و بدون پوشش رها شده كه به وسیله یك پاپیون و دو روبان بسته شده است.

دیوارهای جانبی ایوان


دیوارهای جانبی ایوان بزرگ به وسیله نقوشی تزئین شده كه صحنه شكار شاهی را نشان می دهد. در دیوار سمت راست، صحنه شكار گوزن و در دیوار سمت چپ صحنه شكار گراز نقش شده است.

صحنه شكار گوزن

نقش شکار گراز

 
این صحنه در قابی به طول 80/5 متر و عرض 90/3 متر حجاری شده است. در این صحنه فیل بانانی در سه ردیف، گوزن ها را از طریق دروازه ای كه در سمت راست حصار تعبیه شده به داخل شكارگاه رم می دهند. این گوزن ها به دنبال چند گوزن دست آموز كه روبانی در گردن دارند، در حال فرار می باشند. در درون شكارگاه شاه سوار بر اسب در سه قسمت نمایش داده شده است. در قسمت بالا، شاه سوار بر اسب، آماده برای شكار می باشد. او شمشیری مرصع به كمر آویخته و كمانی بر گردن دارد. در پشت سر او زنی دیده می شود كه چتری در بالای سر شاه گرفته است. در پشت سر شاه، سه ردیف زن نقش شده است؛ دو ردیف اول به حالت احترام ایستاده اند و ردیف سوم نیز در حال نواختن آلات موسیقی می باشند. در مقابل شاه عده ای از رامشگران بر روی سكویی نشسته اند. برخی از این رامشگران در حال كف زدن و برخی نیز چنگ می نوازند. در مقابل این رامشگران چهار نفر به حالت ایستاده در حال نواختن آلات موسیقی می باشند. صحنه بعدی، شاه را در حال شكار نشان می دهد، در این صحنه شاه سوار بر اسبی است كه چهار نعل به دنبال گوزن ها می تازد. در پشت سر شاه نیز شش اسب سوار در حال تاخت می باشند. در پائین این صحنه شاه كمان را بر گردن انداخته كه این نشان می‌دهد، شكار پایان یافته است. در سمت چپ حصار، چند نفر شتر سوار، گوزن های كشته را حمل می كنند.

صحنه شكار گراز

نقش شکار گوزن


این صحنه در قابی به طول 70/5 متر و عرض 13/4 متر حجاری شده است. در سمت چپ این قاب، 12 فیل در 5 ردیف عمودی نقش شده كه بر روی هر كدام از این فیل‌ها، دو نفر سوار شده است. این فیل بانان در حال رم دادن گرازها از مخفی گاه باطلاقی خود به درون نیزارها می باشند. در قسمت بالای صحنه شكار، قایق پارویی دیده می شود كه در داخل آن پنج نفر در حال كف زدن می باشند. همچنین دو پارو زن در داخل این قایق وجود دارد. در مركز صحنه، شاه در داخل قایقی ایستاده كه در اطراف او نوازندگان زن قرار دارند. شاه با تیر و كمان در حال تیراندازی به طرف دو گرازی است كه به سوی او جهیده اند. در داخل این قایق، چهار نفر قرار دارد. نفر اول و پنجم، پاروزن هستند و نفر دوم خدمه شاه است كه تیری در دست دارد. نفر چهارم نیز چنگ نوازی است كه در حال نواختن چنگ می باشد. در اطراف این قایق، پرندگان و ماهیان در میان گیاهان آبزی در حركتند. در عقب قایق شاه، قایق دیگری دیده می شود كه چهار نوازنده زن، در حال نواختن چنگ می باشند. در سمت راست قاب، صحنه پایان شكار نشان داده شده است. در این صحنه شاه در داخل قایقی ایستاده و كمانی كه زه آن باز می‌باشد به نشانه خاتمه شكار در دست چپ گرفته است. همچنین برخلاف صحنه قبل، در كمر شاه شمشیری دیده نمی شود. بر دور سر او نیز هاله ای قرار دارد. در عقب این قایق، قایق دیگری وجود دارد كه در داخل آن، زنان نوازنده در حال نواختن چنگ می‌باشند. در قسمت پائین صحنه پنج فیل سوار، در حال جمع آوری گرازهای شكار شده، نقش شده اند. عمل جمع آوری گرازها، به وسیله خرطوم فیل صورت می گیرد و خدمه فیل ها با گرزهایی كه در دست دارند ضربه آخر را بر گرازها وارد می كنند. در داخل قاب، در قسمت بالا، گرازهای شكار شده بر روی فیل ها نشان داده شده و در قسمت پائین، گرازها از روی فیل ها بر زمین گذاشته شده و خدمه ها در حال قطعه قطعه كردن آنها می باشند.

 
سنگ نگاره دوره قاجار

نقش قاجار تاق بستان

 
در بخش فوقانی دیوار سمت چپ ایوان بزرگ، سنگ نگاره ای از دوره قاجاریه همراه با كتیبه ای به خط نستعلیق حجاری شده است. در این سنگ نگاره محمد علی میرزا دولت شاه بر روی تختی نشسته است. وی صورتی فربه و ریش بلند دارد. سبیل او تاب داده شده و تا آن سوی گونه ها ادامه دارد. تاج او از نوع تاج های كنگره دار و شبیه تاج پدرش فتحعلیشاه است. لباس او شامل پیراهن چین دار قرمز رنگی است كه تا قوزك پا ادامه دارد. 

گزارش توسط خبرنگار وبلاگ تهیه شده است.

[ جمعه 23 بهمن1388 ] [ 18:3 ] [ طاقبستان ]
 
 
طاق بستان
 
 
 
 
روستای هجیج 
 
 
نمایی از کرمانشاه
 
 
پارک کوهستان
 
 
 
 
پل قوزیوند
 
 
پل کهن کرمانشاه
 
 
پل کوچ کرمانشاه
 
 
سراب بیستون
 
 
سراب هشیلان
 
 
بیستون
 
 
سراب نیلوفر
 
 
منطقه ریجاب کرمانشاه
 
 
معبد آناهیتا
[ پنجشنبه 22 بهمن1388 ] [ 18:0 ] [ طاقبستان ]
استاندار كرمانشاه گفت: مسئولان استان و شهرستان‌ها بايد به دنبال تدارك برنامه‌هاي ويژه براي مسافران و گردشگران نوروزي باشند.

دادوش هاشمي در جلسه كارگروه گردشگري استان كه با حضور فرمانداران شهرستان‌هاي استان تشكيل شد، افزود: ستاد تسهيلات سفر استان بايد به دنبال برنامه‌ريزي و اجراي برنامه‌هاي ويژه براي جذب هرچه بيشتر مسافران نوروزي باشد و در فرصت باقي مانده تا آغاز تعطيلات نوروزي و ورود مهمانان به استان همه مسئولان به ويژه فرمانداران، شهرداران و مسئولان ميراث فرهنگي و گردشگري نسبت به زيباسازي فضاي شهرها با اقداماتي مانند گل‌كاري، رنگ آميزي مغازه‌ها و ديوارها، نورافشاني و نظافت شهري اقدام كنند.
وي ادامه داد: نظارت بهداشتي بر اماكن مختلف مانند رستوران‌ها و پارك‌ها و نظارت بر كيفيت غذاهاي طبخ شده در رستوران‌هاي استان مورد تاكيد جدي است كه ستاد تسهيلات سفر بايد هرچه سريع‌تر نسبت به تشكيل اكيپ‌هاي بازرسي خود در اين باره اقدام كند.
هاشمي از شهرداري كرمانشاه خواست به‌طور قاطعانه با افرادي كه در ورودي شهر به خريد و فروش پوست احشام و دست فروشي مي‌پردازند، برخورد كند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمانشاه نيز در اين جلسه گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم قريب به 3 ميليون نفر روز مسافر وارد استان شود كه اين ستاد همه تلاش خود را براي تامين زيرساخت‌هاي لازم براي رفاه حال مسافران و گردشگران به استان به كار خواهد بست.
اسدالله بيرانوند افزود: اعتبارات بسيار خوبي براي تجهيز مدارس استان به حملام، سرويس‌هاي بهداشتي و ايجاد امكانات درنظر گرفته شده است.
نظافت پارك‌هاي درون و برون شهرها، تجهيز مدارس به حمام و سرويس‌هاي بهداشتي، ايجاد امكانات رفاهي در مدارسي كه پذيراي مهمانان نوروزي هستند، تهيه نقشه‌هاي راهنماي گردشگر از نكاتي بود كه راين جلسه درباره آن تصميم‌گيري شد.

[ پنجشنبه 22 بهمن1388 ] [ 17:29 ] [ طاقبستان ]
شهردارکرمانشاه مدال صلحي را که چندي پيش ازطرف کانون شهرداران در ايتاليا به پاس رشادت هاي هشت سال دفاع مقدس در ايران به کرمانشاه دريافت کرده بود، به موزه جنگ بنياد حفظ آثاروارزشهاي دفاع مقدس در استان کرمانشاه اهدا کرد.

در مراسم اهدا اين مدال صلح که در غرفه عکس هاي بمباران شيميايي بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس استان انجام شد، منوچهر فخري شهردار کرمانشاه با بيان اينکه ما هرچه داريم از شهدا داريم ، افزود: مدال صلح حقيقتا شايسته شهدا و متعلق به خود آن هاست.
وي در ادامه بيان داشت: جاي جاي کرمانشاه از کوه مجنون تا بازي دراز و پرآو و هر جايي ديگري از اين استان نشاني از خون و رشادت مردي هاي شهداست بنابراين بايد با خدمت به مردم اين ديار پاسدار خون شهدا بود و در راه آن عزيزان گام برداريم.
در اين مراسم همچنين سردار ويسي مدير کل بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس در استان کرمانشاه ضمن تقدير از اهدا مدال صلح به موزه جنگ، اهدا اين مدال را نشان دهنده صلابت و ايثارگري و فداکاري مردم شهيد پرور و با رشادت استان دانست.
وي با بيان اينکه مردم کرمانشاه مردم بسيار شايسته اي هستند که با تقديم 17هزار و 200 مجروح و 9600 شهيد و دو هزار آزاده خدمات بسيار ارزنده اي را در جنگ تحميلي به نمايش گذاشتند، خطاب به شهردار کرمانشاه گفت: شايسته است براي خدمت به اين دلاورمردان و شيرزنان بيش از پيش تلاش کرد.
موسوي اجاق رييس شوراي اسلامي شهر کرمانشاه نيز در اين مراسم با ابراز خرسندي از اعطاي مدال صلح به موزه جنگ استان گفت: حضور در غرفه شيميايي و اهدا اين مدال به موزه جنگ و البته به اين غرفه تقارن بسيار خوبي است که نيم نگاهي به گذشته داشته باشيم و به اين نتيجه برسيم که در جنگ تحميلي عراق عليه ايران بمب و مواد اوليه آن توسط کشورهاي اروپايي تهيه مي شد، دست تقدير طوري رقم خورد که چند سال بعد خود همان افراد مدال صلح را به ايران اهدا کردند و خود آن ها فهميدند که چه جنايت هايي را به وجود آوردند.
دفاع مقدس در استان کرمانشاه اهدا کرد.

[ چهارشنبه 21 بهمن1388 ] [ 18:16 ] [ طاقبستان ]
نیایشگاه آناهیتا بنای تاریخی که امروزه در شهر کنگاور واقع شده‌است. کنگاور در میانه راه امروزی همدان -کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه  قرار گرفته‌است. این بنا با ۶/۴ هکتار وسعت، بر پشته صخره‌ای و مشرف به دشت گنگاور ساخته شده‌است. آناهیتا فرشته و نگهبان آب و فراوانی و زیبایی و باروری در نزد ایرانیان دارای مقام بلند و ارجمندی بوده‌است. این بنا دارای ۲۲۰ متر درازا و ۲۱۰ متر پهنا و کلفتی دیوار محیطی آن به ۵/۱۸ متر می‌رسد.فراز این اثر تاریخی ردیفی از ستون‌های سنگی بر پا بوده که بلندای هر ستون ۵۴/۲ متر است. وردی بنا به وسیله پلکان دو طرفه در جبههٔ جنوبی تعبیه شده و در جبههٔ شمال خاوری پلکان یک طرفه راه دسترسی به این مکان را ممکن ساخته‌است. معدن سنگ چهل مران در ۲ کیلومتری باختر این بنا قرار دارد و اکنون سنگ‌های نیمه تراش میان ستون و سنگ‌های نما در سطوح معدن از همان زمان باقی مانده‌است. قدمت این بنا را به دورهٔ اشکانی و ساسانی نسبت داده، نشانه‌ها و واژه‌های دوره ساسانی بر روی سنگ‌ها حک گردیده‌است

پیشینه کاوش‌های باستان‌شناسی در نیایشگاه آناهیتا

در تابستان سال ۱۳۴۷ برای نخستین بار هیئتی در تپهٔ ناهید کنگاور به کاوش‌های باستان شناسی پرداخت. پس از بررسی‌های اولیه مشخص شد که از مجموع تپه، تقریباً حدود پنجاه و سه هزار متر مربع به بنای تاریخی اختصاص دارد که به جز چند سر ستون شکسته و تعدادی حجاری‌های پراکنده در کنار کوره‌های آهک پزی که چند سال قبل از آن تعطیل شده بود چیز دیگری مشهود نیست، با این حساب مجموعهٔ معماری در زیر محله‌ها مدفون بود. اعضای هیئت عکس هوایی کنگاور را که در سال ۱۹۳۲ میلادی به وسیلهٔ آقای اریخ اشمیت تهیه شده بود، پس از تعبیر و تفسیر و یافتن گرته و اثری از امتداد ابهام آمیز دیوار و صفهٔ تاریخی مدفون، مورد استفاده قرار داد و موفق گردید بخشی از دیوار شرقی را در آن تشخیص داده و پس از کاوش، آن قسمت از صفه را از خاک ایام آزاد نماید. (این فصل سه ماه طول کشید.)

کاوش از ناحیه آزاد محله، از شصت متری منتهی الیه جنوب شرقی تپه، در شش ترانشهٔ ده متری آغاز گردید. در این محوطه که قبلاً هیچ اثری در روی خاک قابل رویت نبود، دفعتاً پس از چند روز حفاری، حجاری‌های فراوانی چهره از حجاب خاک گشود و عرض و طول خود را عیان ساخت. در هر ترانشه پس از سه ماه کار و فعالیت دو ستون قطور و منضمات آن‌ها که عبارت از ته ستون، سرستون، گیلویی و حجاری‌های نمای دیوار بود رخ نموده و در این شصت متر طول، دوازده ستون سالم و چند تایی شکسته از خاک بیرون آورده شد. از دوازده ستون، نه ستون سالم سه ستون نیمه سالم و به همین ترتیب اجزاء دیگر.

در این مرحله توانسته بودند ضخامت دیوار ستون دار، تعداد ستون‌ها، فواصل آن‌ها از یکدیگر، قطر، پیرامون و سایر ابعاد و اندازه‌ها را به طور نه چندان دقیق ولی در هر حال فارغ از تصور و تخیل تعیین نموده و با تهیهٔ تعدادی عکس، سند و اشیاء کشف شده از جمله چندین تابوت سفالین و گوشواره‌های طلا و سکه‌هایی از دوران تاریخی که در زیر سر اجساد، داخل تابوت‌ها و مقبره‌ها یافت شده بودند، در مجموع گزارش نسبتاً قانع کننده‌ای را فراهم آورند که بر اساس واقعیات تنظیم شده بود.

سپس امر خرید و کار تخریب و زدودن خانه‌ها، مساکن، محله‌ها، معابر و دکاکین قریه‌ای که کاملاً روی معماری تاریخی«نیایشگاه آناهیتاً را پوشانده و در بین مردم منطقه به محلهٔ «گچ کن» معروف بود، وارد مراحل عملی و جدی گردید و پا به پای آن کاوش‌های باستان شناسی نیز ادامه یافت.

کم‌کم و در فصول مختلف پژوهش و بررسی، مردم قریهٔ گچ کن در خانه‌های جدید ماوی گزیدند و بیغوله‌های خشت و گلی تخریب و عملیات شناسایی و کاوش ادامه داده شد تا بالاخره مساحتی بالغ بر پنجاه و پنج هزار متر مربع به طور کلی تخلیه و بنای تاریخی و حریم آن کاملاً معین و مشخص گردید.

با آغاز فعالیت‌های هیأت کاوش نیایشگاه آناهیتا در سال ۱۳۴۷ و پس از خرید و تخریب منازل مسکونی بالای تپه و اطراف آن نقشه و موقعیت مکانی این بنای تاریخی تهیه گردید. بنای معروف به نیایشگاه آناهیتا در مرکز شهر کنگاور و بر سر راه امروزی همدان – کرمانشاه واقع شده‌است. این بنا بروی تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع۳۲ متر نسبت به زمین‌های اطراف ساخته شده‌است. در گوشه شمال‌غرب این بنا امامزاده و مسجدی برپاست.

[ چهارشنبه 21 بهمن1388 ] [ 17:59 ] [ طاقبستان ]

استاندار کرمانشاه گفت: با جدیت در پی اجرایی کردن احداث کارخانه خودروسازی در استان هستیم.

مهندس سید دادوش هاشمی در پاسخ به خبرنگار طاقبستان کرمانشاه، در خصوص آخرین وضعیت احداث کارخانه خودروسازی در کرمانشاه، اظهار داشت: احداث این کارخانه در کرمانشاه منتفی نشده و با جدیت به دنبال اجرایی کردن این مصوبه دولت هستیم.

وی شایعات مطرح شده در خصوص منتفی شدن احداث کارخانه خودروسازی در کرمانشاه را بی پایه و اساس عنوان کرد.

احداث کارخانه خودروسازی در کرمانشاه از مصوبات دور اول سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان کرمانشاه است.

بر اساس این مصوبه قرار است کارخانه خودروسازی کرمانشاه بامشارکت ایران خودرو و سازمان تامین اجتماعی (شرکت شتا) احداث شود.

با گذشت بیش از سه سال از این مصوبه و با وجود وعده های مکرر در خصوص آغاز عملیات احداث این پروژه، هنوز این وعده محقق نشده است.

[ چهارشنبه 21 بهمن1388 ] [ 17:14 ] [ طاقبستان ]
  استاندار کرمانشاه از فرمانداران شهرستانهای استان خواست در فرصت باقی مانده تا تعطیلات نوروز، نسبت به تغییر چهره شهرستان خود و آمادگی برای پذیرایی از مسافرین نوروزی اقدام کنند.

 به گزارش خبرنگار طاقبستان کرمانشاه، مهندس سید دادوش هاشمی در جلسه ستاد تسهیلات نوروزی استان که با حضور فرمانداران برگزار شد، اظهار داشت: باید با آمادگی کامل به استقبال میهمانان نوروزی برویم و با فراهم کردن زمینه های لازم، شرایطی ایجاد کنیم که مسافرین نوروزی خاطره ای خوش از استان داشته باشند.

 هاشمی از فرمانداران شهرستانهای استان خواست در فرصت باقی مانده با تشکیل تیم های بازرسی نسبت به احصاء مشکلات موجود بر سر راه گردشگران و برنامه ریزی برای رفع آن اقدام کنند.

 وی از مسئولین مربوطه هم خواست نسبت به جمع آوری دستفروشان از محوطه تاریخی طاق بستان و متکدیان از سطح شهر اقدام کنند.هاشمی همچنین بر پیش بینی برگزاری برنامه هایی برای جذب گردشگران نوروزی تاکید کرد.

 در ادامه این جلسه، اسداله بیرانوند مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز گفت: نوروز امسال منتظر سه میلین نفر روز مسافر در استان هستیم که امیدواریم محقق شود و تحولی در اقتصاد استان ایجاد کند.

 وی با بیان اینکه فرمانداران به عنوان روسای ستادهای تسهیلات سفرهای نوروزی در شهرستانها انتخاب شده اند، گفت: پس از تعطیلات نوروز بر اساس شاخص های تعریف شده، ارزیابی از عملکرد این ستادها خواهیم داشت و برترین ها معرفی می شوند.

 بیرانوند، افزود: اقدامات لازم جهت تجهیز مدارس به منظور اسکان مسافرین نوروزی آغاز شده و پیش از آغاز سفرهای نوروزی این اماکن آماده می شوند.

 در ادامه نیز، فرمانداران شهرستانها به بیان مشکلات موجود در شهرستان مربوطه به منظور استقبال از مسافرین نوروزی پرداختندکه مشکل اسکان، سرویس های بهداشتی و ... ازجمله این مسائل بود.

[ چهارشنبه 21 بهمن1388 ] [ 17:10 ] [ طاقبستان ]

بانوی قایقران کرمانشاهی عضو تیم ملی رویینگ گفت: هر چند پس از گذشت چهار سال از عمر رشته قایقرانی در ایران مربیان ایرانی نیز به سطح خوبی رسیده اند و می توانیم با آنها کار کنیم، اما چون سطح آموزشها با آمدن مربی خارجی بالاتر می رود یقینا تاثیر گذارتر خواهد بود.

 هما حسینی در گفتکو با خبرنگار طاقبستان کرمانشاه، با اشاره به اینکه خود را برای حضور در اردوی جدید تيم ملي روئينگ بانوان که از انزلی به تهران منتقل شده است آماده می کند، اظهار داشت: تا کنون اردوها به صورت 21 روزه  برگزار می شد، اما بعد از ایام نوروز و به منظور کسب آمادگی برای حضور در مسابقات گوانگجو که آبان ماه برگزار می شود اردوها به صورت فشرده برگزار خواهد شد.

 حسینی گفت: در حال حاضر زیر نظر مریم کهن تمرین می کنیم و قرار شده در آینده از  مربی خارجی استفاده شود، اما علیرغم انجام هماهنگیهای لازم هنوز زمان دقیق ورود مربی خارجی مشخص نشده است.

 وی افزود: هم اکنون در حدود 20 قایقران در اردو حضور دارند و برای حضور در مسابقات گوانگجو، در هر یک از مواد هفتگانه که موفق به زدن رکوردهای بهتر شویم و شانس بیشتری برای کسب مدال داشته باشیم در آن ماده به رقابت با حریفان خود در گوانگجو خواهیم پرداخت.

 حسینی با اشاره به آنکه در تمامی این هفت ماده مشغول تمرین است از مواد تک نفره سنگین وزن، دو نفره سنگین وزن، دو نفره تک پارو سنگین وزن، چهار نفره تک پارو سنگین وزن، تک نفره سبک وزن، دو نفره سبک وزن و چهار نفره سبک وزن به عنوان مواد هفتگانه رشته رویینگ نام برد.

وی همچنین خاطر نشان ساخت: پس از برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا در تایوان به این نتیجه رسیدیم که هر چند رشد قایقرانی ما خوب است، اما رشد قایقرانی کشورهای دیگر بسیار سریعتر است، به طور مثال هند که چندان جایگاهی در این رشته نداشت به یک باره اکثر مدالها را در مسابقات آسیایی از آن خود ساخت، لذا امیدوارم در این مدت کم باقی مانده تا مسابقات گوانگجو بتوانیم آنچنان شتاب پیشرفت خود را بالا ببریم که موفق به کسب مدال شویم.

حسینی در خاتمه زمان برگزاری اردوی جدید را 28 بهمن ماه تا اواخر سال جاری عنوان کرد.

[ چهارشنبه 21 بهمن1388 ] [ 12:21 ] [ طاقبستان ]
استاندار کرمانشاه در آيين کلنگ زني نمايشگاه بين المللي کرمانشاه، احداث اين مجموعه را گامي مهم در زمينه تحول و توسعه اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي استان عنوان کرد.

سيد دادوش هاشمي روز چهارشنبه انعکاس پتانسيل ها و ظرفيت هاي استان را براي جذب فعالان بخش تجاري، اقنتصادي و سرمايه گزاران، يک ضرورت براي احداث اين نمايشگاه خواند.
وي تاکيد کرد: همه دست اندرکاران استان بايد در راستاي به نمايش گذاشتن پتانسيل ها و ظرفيت هاي بالقوه استان تلاش نماييم بنابراين ايجاد نمايشگاه بين المللي مناسبي که قادر به نمايش گذاشتن اين ظرفيت ها باشد بسيار ضروري است.
وي با اشاره به ابعاد احداث يک نمايشگاه بين المللي عظيم خاطر نشان ساخت: ابعاد وجودي چنين نمايشگاهي بسيار وسيع و گسترده است که منجر به تحولات عظيم و دستاوردهاي خوبي از لحاظ رونق اقتصادي و گسترش ارتباط و مراوده بين مردم و توسعه علم و بخش هاي مختلف استان خواهد شد.
استاندار کرمانشاه گفت: چنانچه استان کرمانشاه از نمايشگاهي مناسب و در خور توجه برخوردار باشد مي توان اقدام به برگزاري نمايشگاه هاي ملي و بين المللي در استان نمود که از اين راهکار پول به بدنه اقتصاد استان تزريق مي شود و خود منشا تحولاتي در اقتصاد و فرهنگ مردم خواهد بود.
وي با اشاره به قدمت بيش از 80 ساله استان در امور بازرگاني و تجاري، افزود: استان کرمانشاه از ديرباز داراي اتاق بازرگاني بوده و در بحث تجارت و بازرگاني نيز از استانهاي مطرح و فعال کشور است لذا بايد نسبت به نمايشگاهي در کرمانشاه اقدام کرد که در سطح کشور نمونه باشد.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: همسايگي با کشور عراق يک ظرفيت خوب و مناسبي براي استان است که نياز به داشتن نمايشگاه بين المللي بزرگي براي استان را قوت مي بخشد.
هاشمي گفت: اميدواريم ساخت نمايشگاه بين المللي کرمانشاه ظرف دو سال به اتمام برسد و در پرتو اين نمايشگاه تحولات عظيم و بزرگي نيز نصيب استان گردد.
استاندار کرمانشاه در پايان افزود: همه در مقابل خداوند متعال براي ارايه خدمات بيشتر و گسترده تر به مردم استان مسول هستيم لذا بايد قدمها و گامهاي خود را براي توسعه استان بيش از پيش سرعت بخشيم.
لازم به يادآوري است که نمايشگاه بين المللي کرمانشاه در زميني به وسعت 80 هتکار در اراضي که بالاتر از بيمارستان امام رضا (ع) واقع شده است، ساخته خواهد شد. 
در زمينه تحول و توسعه اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي استان عنوان کرد.

[ چهارشنبه 21 بهمن1388 ] [ 12:17 ] [ طاقبستان ]
همزمان با سفر رئيس جهاد دانشگاهي كشور به استان كرمانشاه تفاهمنامه همكاري بين استانداري كرمانشاه و جهاد دانشگاهي به امضاء مسئولان دو نهاد رسيد.

به گزارش طاقبستان از كرمانشاه به نقل از روابط‌عمومي جهاد دانشگاهي اين تفاهمنامه با هدف توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي، آموزشي، پژوهشي و فناوري جهاد دانشگاهي در استان به منظور بهره‌مندي از توانمندي‌هاي بالقوه و بالفعل طرفين براي كمك به رشد و توسعه استان، زمينه‌سازي و گسترش ارتباط فعال و موثر استانداري و جهاد دانشگاهي، ارتباط هدفمند با مراكز علمي و تحقيقاتي و آموزشي به منظور بهره‌گيري از مدل‌هاي علمي در امور توسعه استان و توسعه مشاركت منعقد شده است.
بر اساس همين گزارش در مقدمه اين تفاهم نامه آمده است: با توجه به ظرفيت انقلابي جهاد دانشگاهي و اعلام آمادگي اين نهاد براي ايفاي نقش مشاوره و سابقه انجام طرح‌هاي پژوهشي، تدوين دانش فني و تجاري كردن يافته‌هاي پژوهشي مختلف در حوزه‌هاي فني و مهندسي، علوم پايه، پزشكي، توسعه اطلاعات شاخص‌هاي فرهنگي، ساماندهي امور جوانان و فارغ التحصيلان دانشگاهي در ابعاد پژوهشي، آموزشي، فرهنگي، اشتغال و كارآفريني، اين تفاهمنامه بين استانداري كرمانشاه و جهاددانشگاهي منعقد مي‌شود.
در اين تفاهمنامه كه ظهر امروز به امضاي حميدرضا طبيبي و دادوش هاشمي رسيد، انجام پروژه‌هاي پژوهشي كاربردي مورد نياز در همه رشته‌ها، توسعه اشتغال دانش بنيان از طريق گسترش مراكز رشد و پارك علم و فناوري، همكاري مشترك در برگزاري همايش‌ها و سمينارها، طراحي و اجراي كارگاه‌ها و دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت، ضمن خدمت و بلند مدت، همكاري در زمينه انتشارات كتب و نشريات علمي، پژوهشي، تشكيل كارگروه مشترك اشتغال و كارآفريني به منظور توانمندسازي و ارتقاي مهارت‌هاي كسب و كار و اجراي طرح‌هاي توان سنجي، افكارسنجي، نيازسنجي و ايجاد نظام اطلاع رساني مشترك با بهره‌گيري از مدل‌هاي علمي در امور ارتباطات و تبليغات در زمينه‌هاي مورد توافق به عنوان زمينه‌هاي همكاري آمده است.
جهاد دانشگاهي در اين تفاهمنامه تعهد كرده نسبت به تاسيس مركز توسعه هم‌انديشي، تاسيس شعبه پژوهشگاه رويان يا نازايي، همكاري و مشاوره در زمينه طراحي و ساخت خطوط ريلي درون شهري، مطالعات و طراحي در زمينه خطوط منوريل و خدمات مشاوره‌اي در بخش ريلي برون شهري، ايجاد پژوهشكده توسعه كالبدي، ايجاد پژوهشكده مطالعات اقوام، ايجاد پژوهشكده تجارت و كارآفريني، ايجاد مجتمع علمي و فرهنگي، برگزاري جشنواره منطقه‌اي فن‌آفريني زاگرس غرب كشور، صدور خدمات فني و مهندسي به كشور عراق و تاسيس مركز گردشگري دانشجويان، تاسيس و راه‌اندازي مراكز رشد واحدهاي فناوري در شهرستان‌هاي استان، تاسيس و راه‌اندازي پارك علم و فناوري كودكان، ايجاد تيم‌هاي پژوهشي و تحقيقات كاربردي در زمينه‌هاي مورد توافق طرفين، توسعه پارك علم و فناوري و همكاري در ايجاد كريدور علم و فناوري، برگزاري دوره‌هاي تخصصي، كاربردي و تقويتي به منظور ارتقاي بنيه علمي كارشناسان دستگاه‌هاي اجرايي، داوطلبين ورود به مراكز آموزش عالي، دانشجويان و جوانان استان و اخذ مجوزهاي لازم براي پذيرش دانشجويان در رشته هاي مختلف اقدام كند.
استانداري كرمانشاه نيز در اين تفاهمنامه تعهداتي دارد كه شامل اعلام اولويت‌ها و نيازهاي علمي، پژوهشي، تحقيقاتي و آموزشي به جهاددانشگاهي، مساعدت در تامين نيازهاي مالي در حد مقدورات استان و حمايت‌هاي معنوي از انجام پروژه ها، مساعدت در تصويب پروژه‌هاي پيشنهادي جهاد دانشگاهي در سفر استاني هيئت دولت و امكان استفاده و بهره‌مندي جهاد دانشگاهي از امكانات، تجهيزات و فضاهاي فيزيكي بلا استفاده دستگاه‌هاي اجرايي استان خواهد بود.
همين گزارش حاكيست روش اجراي اين تعهدنامه بدين شرح در تفاهمنامه ذكر شده كه به منظور تحقق تفاهمنامه، كارگروه مشتركي متشكل از نمايندگان طرفين، موارد مورد توافق را پيگيري و نتايج حاصله را حداقل هر سه ماه يكبار به اطلاع طرفين برسانند و ميزان پيشرفت در موافقت‌هاي به‌عمل آمده هر شش‌ماه يك بار در جلسه‌اي مورد بحث و بررسي قرار گيرد.
ه و جهاد دانشگاهي به امضاء مسئولان دو نهاد رسيد.

[ سه شنبه 20 بهمن1388 ] [ 15:38 ] [ طاقبستان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

شهر کِرمانشاه (به کردی کرماشان) مرکز استان کرمانشاه و نیز مرکز شهرستان کرمانشاه در این استان است. کرمانشاه، هشتمین شهر بزرگ ایران پس از تهران، مشهد، کرج، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز است و در استان کرمانشاه واقع شده‌است. جمعیت این شهر بر طبق برآوردهای آماری سال ۲۰13 حدو1.552450 بوده و از لحاظ آب و هوایی جزو مناطق معتدل کوهستانی قرار می‌گیرد.
کرمانشاه که از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است به دلیل قرارگیری در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نیز همجواری با عراق و واقع شدن بر سر راه کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است. سه رودخانهٔ قره سو، آبشوران و چم بشیر در کرمانشاه جریان دارند. در زمان سلجوقیان کرمانشاه مرکز کردستان بود.
مردم این شهر به زبانهای کردی (گویش‌های کرمانشاهی، کلهری،لکی وجافی)سخن می‎گویند.
موضوعات وب
امکانات وب
تماس با ما Online User